Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 2 prej 2

Tema: A është krijuar më parë Toka apo Qielli ?

 1. #1
  doni44 nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  07-06-2006
  Postimet
  38
  All-llahu të shpërbleftë
  38
  Falënderuar 74 herë në 23 Postime
  Rep Fuqia
  239

  A është krijuar më parë Toka apo Qielli ?

  Selamu alejkum

  A eshte krijuar me perpara toka apo qielli sepse me nje debat ne nje forum dikush kishte postuar kete si kontradikte te Kur'anit dhe me te vertete jam hutuar.

  2:29. Ai (All-llahu) është që për juve krijoi gjithçka ka në tokë, pastaj vullnetin e vet ai drejtoi qiellit dhe i përsosi ata shtatë qiej. Ai është i gjithdijshmi për çdo gjë.

  * Kjo afirmon se eshte TOKA nr.1!

  79:27. A është më i rëndë krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti atë!
  28. Ngriti kupën e tij dhe e përsosi atë.
  29. Natën ia errësoi e ditën ia ndriçoi.
  30. E pastaj tokën e sheshoi.

  * Kjo e afirmon se jane QIEJT nr.1!

 2. #2
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: A është krijuar më parë Toka apo Qielli ?

  Selam aleikum. Vella i dashur. Kete pike e ka prekur Ibn Kethir ne tefsirin e tij te Kur'anit tek ajeti 29 i sures bekare dhe edhe ne vende te tjera. Pasi permend 41:9-12 dhe 79:27-33, ai (Allahu e shperblefte) thote dhe kjo eshte edhe tek Tabari: "Eshte thene se 'pastaj' tek ajeti 2:29, i referohet vetem rradhes se recitimit te informacionit te paraqitur dhe nuk i referohet rradhes se ndodhjes se ngjarjeve te paraqitura. Kjo transmetohet nga Ibn Abaz dhe Ali ibn Ebi Talha. Me poshte Ibn Kethir permend: Transmetohet ne sahih Bukhari qe kur Ibn Abaz u pyet per kete ceshtje, ai tha se toka u krijua para qiellit dhe toka u shtri (u perfundua se plotesuari) vetem pas krijimit te qiellit".

  Per me teper mund ti referohesh edhe tefsirit te sures en-Naziate. Wa Allahu alem. Wa selam aleikum wa rahmetullah.

 3. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 04-02-2010, 21:39
 2. A eshte e vertete se ne Naten e Kadrit, hapet qielli??
  By taulant01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 13-09-2009, 19:06
 3. Allahu [Subhanehu ve teala] e ka krijuar Ademin [alejhi selam] prej dheut, dhe para tij i ka krijuar
  By Muhlis in forum Fetua nga Sheikh Abdul Aziz Ibn Abdullah Bin Baz (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 18:10
 4. Astronauti: Toka eshte e semure
  By Kalimtari in forum Shkencat Natyrore
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 27-07-2009, 21:03
 5. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 09-03-2006, 11:01

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •