Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 2 prej 123 FillimFillim 12341252102 ... FundFund
Rezultatet 11 deri 20 prej 1228

Tema: Poezi Islame

 1. #11
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  SHPIRTI


  Kur të dalë shpirti, prej trupit të mjerë

  Ah unë po ndahem, do të thotë një herë

  Tre herë do thërrasë, i vdekuri i mjerë

  Por ne se dëgjojmë, atë zë të prerë

  Lutet dhe thotë, për Zotin e vërtetë

  Ujin që të më lani të mos jetë i nxehtë

  Se unë e kam trupin tash të dërrmuar

  Nga meleku i vdekjes, sapo kam shpëtuar

  Kam dhimbje në trup, lehtë të më fërkoni

  Shumë ju lutem, të mos më dërrmoni

  Sikur ta dëgjonte, zërin njerëzia

  Shpirt nuk do të mbetej, do vdiste gjithësia

  Trupin e atij shpirti sikur ta vështrojë

  Një melek i vjen, e do ta kuvendojë

  Trupin tënd të vdekur, a e sheh i thotë

  Vallë si jetove ti në atë botë

  Obligimet që duheshin vallë a i praktikove

  Apo me gjynahe, jetën ti e çove

  Ia falim namazin pasi e ngrejmë

  Në varr e mbulojmë, ikim dhe e lëmë vetëm

  Ah njeriun e shkretë, me dhe e mbulojmë

  Pa dyshim të gjithë atje do të shkojmë

  Vëllezër të dashur, të gjithë u po shkoni

  Të gjithë ju po ikni, por mua mos më harroni

  Ku është dashuria, që më parë kishit

  Ku janë fjalët e ëmbla që ju flisnit

  Babai im ku është, sa fort që më donte

  Ku është dhe nëna që pa mua s’duronte

  Një fëmijë të mos ishte, në derë do të dilte

  Një natë të mos ishte, gjumë gjithë natën ajo s’kishte

  Sa isha i gjallë, në jetën e shkuar

  Me njerëz të mirë, rrija i nderuar

  Në varrin e errët, ah ç’u futa unë

  Trupin e kam të zhveshur, qefina kan unë

  Asnjëri nga shokët si di hallet e mia

  Si qenka kjo vdekja, se di njerëzia

  Nga të gjithë të ligat na shpëto Ti Vetë

  Në xhenetet e Tua na ndero përjetë.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 3. #12
  besimtarja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  05-02-2006
  Lokacioni
  Prishtinë
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 13 herë në 5 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: POEZI

  Ja Allah

  Allahu është një
  mos humbni shpresë
  se ne botën e amshuar
  do të jetosh në Xhennet.

  Besoj në të madhin Allah xh.sh.
  besoj në Pejgamberin Muhammed a.s.
  besoj se çdo e vërtet
  do të shpërblehet me Xhennet.

  O vëllëzer musliman
  kthehuni e dëgjoni
  Ramazani filloj
  të gjithë agjëroni.

  Tash ditët po kalojnë
  ngadal po vjen një festë e madhe
  oh sa gëzim i madhë do të jetë
  në çdo shtëpi muslimane.

  Ajo festë quhet i Madhi Bajram
  të gjithë do të jemi të lumtur
  që jemi muslimanë
  Pejgamberi i Allahut xh.sh.
  quhet Muhammedi a.s.
  Allahu i Madhëruar e urdhëroi
  që të na udhëzoj në fe e Kur'an.

  Kthehuni o vëllëzer
  kah kibla drejtohuni
  fjalën Ja Rabbi
  kur mos e harroni.

  O kurrë, o sot
  këtë gjë e kuptoni
  feja Islame është një
  të gjithë e pranoni.

  Këto fjalë që po i shkruaj
  po i shkruaj nga zemra
  i Madhi Allah të na ndihmoj
  dhe në frymën Islame
  ata që kanë ngelur në fe, t'i frymëzoj.

  Kete poezi e kam shkru vete
  ne Diturin Islame
  Nr.138
  Dhjetor 2001
  Ramazan/Shevval/1422

  Selam
  La ilahe ilAllah Muhammed Resul Allah

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 5. #13
  Grafika e Mesudi
  Mesudi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  28-02-2006
  Postimet
  405
  All-llahu të shpërbleftë
  416
  Falënderuar 483 herë në 181 Postime
  Rep Fuqia
  460

  Re: POEZI

  SA ÇUDI!!!


  Çudi si një shumë të hollash duket aq e madhe kur e japim në xhami, dhe aq e vogël kur e shpenzojmë në tregëti!

  Çudi sa të gjata janë dy orë të kaluara në xhami, e sa të shkurtëra janë kur shohim ndonjë film!

  Çudi sa vështirë është të kujtojmë diçka kur lutemi, dhe nuk kemi aspak vështirësi për të menduar gjëra që duhet t’i themi shokut thjesht për muhabet e për të shtyrë kohën!

  Çudi si gëzohemi kur loja e futbollit zgjatet për disa orë, dhe ankohemi kur “Taravija” gjatë Ramazanit është më e gjatë se zakonisht!

  Çudi sa rëndë është për të lexuar një ajet në Kur’an, dhe sa lehtë është të lexohen disa gazeta apo revista rresht, brenda ditës!

  Çudi si njerëzit duan të ulen në vendet e para në ndonjë lojë apo shfaqje, dhe shtyhen të mbeten në rreshtat e fundit në xhami, me qëllim që të largohen sa më shpejt!

  Çudi si na nevojiten 2-3 javë kohë për të programuar ndonjë takim apo mësim në xhami, ndërsa për gjëra të tjera e ndërrojmë orarin pa vështirësi, qoftë edhe në çastin e fundit!

  Çudi sa rëndë është për njerëzit të mësojnë një ligjëratë aq mirë, sa për t’ua treguar edhe të tjerëve, dhe sa lehtë u vjen t’i kuptojnë dhe t’i përsërisin thashethemet!

  Çudi se si secili dëshiron të shkojë në Xhenet, dhe nuk beson, mendon, thotë, apo bën diçka për këtë!

  ÇUDI... APO JO ?!

  NJË POESI PA RIMA
  O ju që keni besuar, a t’ju tregoj për një tregti të bujshme që ju shpëton prej një dënimi të dhembshëm:
  T’i besoni All-llahut dhe të dërguarit të Tij, të luftoni në rrugën e All-llahut me pasurinë tuaj dhe veten tuaj, e kjo është shumë më e dobishme për ju, nëse jeni që e dini.
  ES-SAFF 10-11

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 7. #14
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  Eshte Drite e Zotit


  Është dritë e Zotit

  Rrugën na ndriçon,

  Nga terri i kobshëm

  Të gjithëve na shpëton.
  Më e vleshmja dhuratë

  Nga i madhi Perëndi,

  Amanet i parë dhe i fundit

  Për krijesën njeri.  Që nga hazreti Ademi

  Njeri e pejgamber i parë,

  Kjo e vërtetë nga All-llahu

  Përherë është shpallë.  Sa herë që njeriu

  Është tjetërsuar,

  Pejgamberi i kohës

  E ka udhëzuar.  E ka udhëzuar

  Njeriun e shkretë,

  N’udhëkryqe të jetës

  Sa herë që ka mbetë.  Në formën e përsosur

  Kjo Fe e Vërtetë,

  Ju shpallë e plotësuar

  Të Lavduarit-Muhammed.  Këtë e dëshmon Kur’ani

  Fjala e Perëndisë,

  Të vërtetën e plotësuar

  Që ia shpalli njerëzisë.  Kush është besimtar

  Le të jetë krenar,

  Aq më tepër vlen

  Kur t’jetë atdhetar…!  La ilahe il-lall-llah

  Muhammedur-resul-ullah.

  Fjala e dëshmisë

  Shenjë e dashurisë.  Rreze e jetës

  Thelb’i së Vërtetës.

  Gur’i besës

  Shkëndijë e shpresës.  Dritë e amshuar

  Zjarr i pashuar

  Gjurmë ndër shtigje

  Urë ndër brigje.  Dy emra në fjali

  Më e shtrenjta stoli.

  La ilahe il-lall-llah

  Muhammedur-resul-ull-llah.

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 9. #15
  beqir nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  27-05-2006
  Lokacioni
  gjermani
  Postimet
  182
  All-llahu të shpërbleftë
  620
  Falënderuar 519 herë në 155 Postime
  Rep Fuqia
  332

  Re: POEZI

  Miliona haxhxhinj -miliona dashuri


  Miliona haxhinjë

  Miliona dashuri

  U nisën, po nisën

  Nga toka, deti dhe qielli

  Atje ku lindi Dielli

  Për të vizituar

  Vendin e Shenjtëruar

  Qaben e Madhëruar

  Meken e Bekuar

  Për të zbritur

  Në Medinen e Ndritur  Miliona haxhinjë

  Miliona dashuri

  Nga të dy gjinitë

  Po i lënë shtëpitë

  Po i lënë foletë

  Po i lënë atdhetë

  Me mall, me lot,

  Por me shpirtin plot

  Veç për t’Madhin Zot  Miliona haxhinjë

  Miliona dashuri

  Të bardhë e të zinjë

  Të vjetër e të rinjë

  Rradhë-rradhë këndojnë

  All-llahun e Madhërojnë

  Para Tij nënshtrohen

  Para Tij pendohen…

  Haxhinjtë shqiptarë

  Rreth flamurit kombëtar

  Me zemër të pastruar

  Me shpirt të lartësuar

  Kujtohen edhe për ne

  Që jemi n’Atdhe:

  Lutën për Kosovën, Çamërinë

  Lutën për Shqipërinë…

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 11. #16
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  PËRKUJTIM DHE FALËNDERIM


  Përkujtoj All-llahun

  Krijuesin e Gjithësisë,

  Falenderoj All-llahun

  Burimin e Mirësisë.  All-llahun e përkujtoj

  Zemra më qetësohet,

  All-llahun e falënderoj

  Shpirti më freskohet.  Përkujtoj All-llahun

  Përplotë Dashuri,

  Falënderoj All-llahun

  Për gjithë këtë begati.  All-llahun e përkujtoj

  Nëpër dallgë e stuhi,

  Allahun e falënderoj

  Të vetmin Perëndi.  Përkujtoj All-llahun

  Që është Dritë mbi Dritë,

  Falënderoj All-llahun

  Që m’u hapën sytë….

 12. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 13. #17
  Grafika e qemajl
  qemajl nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  02-09-2005
  Lokacioni
  Kosovë
  Postimet
  128
  All-llahu të shpërbleftë
  33
  Falënderuar 157 herë në 93 Postime
  Rep Fuqia
  295

  Re: POEZI

  U çudita

  U çudita me atë person që e njeh vdekjen dhe vazhdon te qesh.

  U çudita me atë që e diti se dynjaja do të zhduket dhe përsëri e kërkon atë (dynjanë).

  U çudita me atë që e njohu se çështjet janë sipas përcaktimeve dhe ai mërzitet për gjërat e kaluara.

  U çudita me atë që e njohu llogarinë dhe vazhdon të grumbulloj pasuri.

  U çudita me atë që e njohu zjarrin dhe ai bënë mëkat.

  Habitem me atë që e njeh Allahun me nje njohje të sigurt dhe përkujton dikë tjetër përveç Tij.

  Habitem me atë që e njeh Xhennetin me një njohje të sigurt dhe rehatohet me dunjanë.

  Habitem me atë që e njeh shejtanin si armik dhe përsëri e ndjek (pason) atë.

  Uthmani
  Allahu qoft i kënaqur me të

 14. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 15. #18
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  Nëse ngritesh natën dy rekate namaz me i fal

  Nëse ngritesh natën dy rekate namaz me i fal çdo hidhërim vëllezërve për Allahun ua bënë hallall.

  Ballin kur e vendos në sexhde lësho lotin për Allah, loti që të rrjedh qoftë mëshirë për ty more vëlla.

  Nëse më hidhërohesh për Allah
  ma bënë hallall atë dit kur nuk gjenë hije askund.
  Qofsh nen hijen e Arshit të madh.

  Ngriti duart lart kah qielli dhe prej Allahut kërko shpëtim.
  Për vellaun tëndë mumin kërkoj Allahut udhëzim...
  (E arritur në redaksi-Allahu e shpërbleft shkruesin)

  Nenhijeneshpates

 16. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 17. #19
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  Buzëqeshja

  Buzëqeshja është lëmoshë-sadaka,
  Pejgamberi, alejhi selam, kështu urdhëroi e tha.

  Një buzëqeshje është lëmoshë-mirësi,
  dhuroja me gëzim kujdo që e njeh ti.

  Një buzëqeshje është sadaka-lëmoshë,
  pranoje, dhuroje, kudo që të shkosh.

  Një buzëqeshje është lëmoshë e çmuar,
  buzëqesh-nëse do të jesh e lumtur, e gëzuar…


  [Shkruar nga: Motra-Aisheja,11-të vjeçare, SHBA]

 18. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 19. #20
  Grafika e medresante
  medresante nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  17-06-2006
  Lokacioni
  Finlanda
  Postimet
  143
  All-llahu të shpërbleftë
  354
  Falënderuar 320 herë në 103 Postime
  Rep Fuqia
  369

  Poezi

  Jam mysliman

  Hidhërimi i kthyer në gëzim,
  Kur për cdo cast të pres ty ,
  O gëzim,
  Deri në fund i lirë…
  Isa a.s. lindi mrekulli,
  Që të mësosh o musliman mbi gjithësinë,
  Mos harro dashurinë e All-llahut,
  Që i`a dhuroi qenies njeri...
  Jemi musliman dhe All-llahu pranon pendimin,
  Nuk ka Zot tjetër pos Tij,
  Gjithë cka shohim është krijim i Tij,
  E mbi krijesat medito o njeri…


  O All-llah i gjithësisë,
  Bekoje Isën dhe familjen e tij,
  Muhammedin me gjithë gjithësinë,
  Nuhun, Jahjan e gjithë karavanin e mirësisë...
  Dërgo Mëshirë mbi popullin tim,
  Që një ditë Kosova ta shoh pavarsinë,
  Të lirohet nga prangat e kishës së Serbisë,
  Dhe në fund t`i kthehet Perëndisë…

  Amin
  Në rrugën e jetës, mund të ecin mirë vetëm ata që dinë ku shkojnë.

 20. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Poezi me foto
  By Fidan in forum Lidhje Islame
  Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 29-03-2010, 09:16
 2. Poezi Islame auf Deutsch
  By hasani in forum Deutsch
  Përgjigjet: 12
  Postimi i Fundit: 17-03-2009, 20:06

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •