Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 39 prej 123 FillimFillim ... 2937383940414989 ... FundFund
Rezultatet 381 deri 390 prej 1228

Tema: Poezi Islame

 1. #381
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  XHENETI

  vend i kenaqesive,
  i papershkrushem padyshim,
  por i embel si mjalti,
  vend i premtimeve te medha...

  eshte realitet dhe jo genjeshter,
  zemrat e vdekura dot nuk e kuptojne,
  eshte ajo qe jetes i jep kuptim,
  ku besimtaret do te kuvendojne pergjithmone...

  xhenneti vend bukurise,
  vend i hyrive, lindje e devotshmerise,
  sa i etur jam per uje kevtheri,
  sa i permalluar jam per fytyren tende o All-llahu im...

  Hamdi Nuhiju
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #382
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  ZHVESHI LEKUREN TIME

  Shpirti mbushet e zbrazet
  Me vepra të bardha e të zeza
  Të shkruara nga të dy engjëjt
  Të krahut të djathtë e të majtë...

  Në çdo falje të xhumasë
  Zhveshi lëkurën time
  Dhe bëhem shpirt
  I mbytur në frikë...

  Bërtas deri në kupë të qiellit
  Edhe banorët e xhenetit
  E të xhehenemit
  Vajin tim mallëngjyeshëm
  Le ta dëgjojnë...
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 5. #383
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  SIMBOL I DITURISE

  valet ecin verdall rrugeve te fjetura,
  ledhatojne koken e pishtarit,
  iken koha ne pakthimin e fjales,
  se trimeria humbi kuptimin...

  duke udhetuar ne shkretetir,
  hasa ne gjurmet e dijetarit,
  qe stolisin token e bekuar,
  qe jane melhem per shoqerine,

  o ti qe ke frike All-llahun,
  perkujto kete tregetar te xhennetit,
  i cili flijoi veten,ne rrugen e All-llahut...
  All-llahu te dhuroi meshire,

  diturine e posedoje ne kraharor,
  nevoj e shekullit tone,
  je ti o i dashuri dijetar...
  dituria eshte meshire,

  keshtu na mesoi mesuesi,
  pasoj rrugen e pishtarit,une i maturi...
  maturi eshte fjala,
  qe del si rrufeja,

  nje dite hulumtimi mbi shkretetir,
  na perkujton ne diturine...
  All-llahu ma mundesoft xhennetin,
  se e dua me gjithe shpirt,

  te takohem me Pishtarin Ndricues,
  Ne Perhershmeri me dijetarin...

  Kushtuar Imam Ebu Hanifes
  Hamdi Nuhiju
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #384
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  ALLAHU IM I MADH

  A mirë është për fenë islame një e tillë pabesi?
  A mirë është për të famshmin besim një e tillë tradhti?
  A mirë është këta dallkaukë të hyjnë në islam?
  A mirë është të shajnë këta fe e Kur'an?

  A mirë është shkollë e medrese të mbyllen, të humbin prore?
  A mirë është të shuhet në këto anë drita diturore?
  A mirë është këta besimtarë ta shohin me përbuzje fenë?
  A mirë është të heshtin kur thonë se janë muslimanë?

  Natën më të gjatë po jetojmë, o Zot ...
  A prej sheriatit tënd u ndamë e copëtuam?
  Ki mëshirë, o Zot, ramë e u shkatërruam
  E, kështu, karshi botës, o Zot, u turpëruam!

  Pejgamberit që i jep dorën kundërshtarit, pas i shkuam,
  Allahut që thotë se është falës e mëshirues, i besuam;
  Për nder të Resulit Tënd, nga fati i keq na shpëto Ti,
  O drit' e së Vërtetës që n'horizonte e fshehur rri!

  Këto net të gjata errësire, o Zot, të mbarojnë,
  Të lindë, më në fund, dielli i ardhshëm, të ndriçojë!
  Drit' e tij ta shkëlqejë çdo zemër të fesë sonë;
  Na e mundëso këtë favor nga lartësia jote, o Zot!

  Kemal Aruci
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #385
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  CFARE PO NDODHE?

  Shumë mëkatarë mbi tokë ecin e vrapojnë
  Nuk duan të dinë së në tokë të kujt të mjerat këmbë po i lëshojnë
  Vazhdojnë lëvizen e mëkate bëjnë
  Nuk pyesin për tokën, se një ditë ajo do ti zërë
  Nuk mendojnë sikur uji nga deti të dalë
  Të bëhet si Cunam të mbysë ato të pamoralë

  Imoraliteti vazhdon, po rritet pa mbarim
  Edhe pse sëmundjet e saj nuk njohin shërim Bixhozin, drogën, alkoolin...
  të rinjtë po i kërkojnë
  Nuk po e dinë se sa Zotin me këtë vepër e zemërojnë
  E kush zemërimin e All-llahut si shpërblim do fitojë
  Është bërë mik i shejtanit e bashke me të në xhehenem do të përfundojë

  Ç’dënim pret ai njeri që kur vdekja i afrohet
  Nuk ndryshon as nuk pendohet
  E ai fëmijë, që kur prindëri e thërret
  Ia ngre zërin si të ishte mbret
  Çfarë po ndodh vallë me shoqërinë ton
  Pse prindin fëmija po e urdhëron

  Po thotë prindëri për djalin e ti:
  Nuk mund ta këshilloj se e merr për ofendim
  Nuk mund ti bërtas se më qon në azil
  Ka ardhë ajo kohë për të cilën dijetarët kanë thënë
  Injoranca kulturë ka për tu bërë Sot femrat, në vend që të mbulohen
  Gjithnjë e më shumë po zbulohen

  E në vend që të mësojë Tërë ditën rrinë e çatojnë
  Mjerë ajo pjesë e ndaluar e trupit që zbulohet
  Se me të xhehenemi do të ndriçohet
  Mjerë për atë që kohën kot e çon
  Se kotësia vetëm humbje të ofron
  E kush në humbje i gëzuar është

  Në humbje le të vazhdojë
  Se dënimin e All-llahut si shpërblim do të përfitojë
  E kush nga kjo nuk largohet Xhehenemi
  është gati e vazhdon të ngrohet
  Nxehtësi, dhimbje, vuajtje pa fund
  Është përgatitur për atë që frika ndaj All-llahut nuk e tund

  E mjerë ai që All-llahun frikë nuk e ka
  Po vazhdon të bëjë mëkate pa ia nda
  A të mjerë këta që All-llahun si zot nuk besojnë
  E ata që në lutje dikë tjetër i shoqërojnë
  E kush All-llahun nuk e beson
  Ajrin mos e thithni se ai e krijon

  E nëse fuqinë e Tij nuk e pranoni
  Ujin mos e pini, pse po e kërkoni
  Apo pa të jeta nuk jetohet
  Ashtu si toka ajo shkrumbohet
  Po të doni të doni të besoni
  Argumentet i keni por ju nuk mendoni
  Se e vërteta ju tremb ta pranoni.

  ADIL DEMUÇAJ
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 11. #386
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  FRYMEZIM I HENES SE RE

  Një frymëzim më pushtoi nga thellësia e shpirtit, më dha freski
  Më përshkoi fuqishëm si një ndodhi shumë e rrallë
  Brengat e jetës do të sosin dhe s’do të më trazojnë kurrë
  Dhe Nur i Allahut do të kaplojë mbi çdo gjë të gjallë.

  E pashë Hënën e Re më të ndritshme si asnjëherë më parë
  Në shkretëtirën e Arabisë dritë e saj më fuqishëm u pa
  Po ripërtrihen shpresat e jetës me shpejtësi të një rrufeje
  Dy miq të një Zoti u bënë bashkë në Shpellën Hira.

  Hazreti Xhibrili do të çojë në vend fjalën e Krijuesit
  E shtrëngoi me forcën e melekut dhe i tha: “Lexo, Lexo…’
  Jo veç në shpirtin e frikësuar të Muhammed Mustafasë
  Margaritarë të bardhë të fjalës së Zotit do të bëjnë dritë kudo.

  Ikën në pakthim netët e frikshme dhe u fundosën në Detin e Vdekur
  Mbi to shkëlqeu një Natë e bekuar që s’ka në të më errësirë
  Në zemrat e mushrikëve fytyrënxirë nisi sëmundja e pashëruar
  Dhe janë veç fjalët e Zotit, që mbi ata po qëllonin pa mëshirë.

  Një frikë e pllakosi qetësisht dhe pa lëndim shpirtin e Resulullahit
  Në këtë Natë dhe mu në këtë muaj që mbi të tjerë vuri pushtet
  Tash një mall edhe më i zjarrtë po e digjte hazreti Muhamedin
  Kur do ta shohë edhe njëherë sa më parë atë Mikun e Vet.

  Toka e Bedrit hapi damarët e saj për gjak shehidësh
  Në të përjetësisht do të jenë zotërinjtë e shpatave që villnin zjarr
  Në të do të zbresë një ushtri e meleqëve të Zotit
  Dhe mbi mushrikët do të sulet si një mortajë e rrallë.

  Idhujt në Meke po lëshonin zërin e një çmendurie të paparë
  Në këtë Shtëpi do të madhërohet veç i Vetmi Allah
  Jo jetës me dëfrime i thanë dhe zgjodhën vdekjen e pavdekshme
  Kështu bënë veç shehidët dhe me kënaqësi thanë: ‘Bismil-lah’.

  Me këto ndodhira famëmëdha nisi të shkruhet histori e re
  Këtu islami nisi të lëshojë shtat mbi idhujtarinë
  Shumë mallkime lëshonin shpirtrat e mashtruar nga idhujt
  Tash e tutje do të luten veç për Zotin që sundon gjithësinë.

  Është veç një mëshirë e Hënës së Re që mbuloi këtë gjithësi
  Për të parën herë nisi jetën në Natën e Kadrit në Ramazan
  Të poshtëruar do të jenë veç ata të pabindurit në këtë fe
  Dhe të vërtetën në jetën e tyre edhe sot kurrë s’e panë.

  Bënie jetën më të gëzuar, një zë shprese thirrë pa u ndalë
  Është veç një Zot që para Tij do të dalim me përgjegjësi
  Kurrëkush nuk do të kursehet nga ajo që i është shkruar në dynja
  Dhe nuk do t’i bëhet asnjë e padrejtë kur të thirret për llogari.

  Ali Vezaj
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 12. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 13. #387
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  HEJ JU VLLAZEN MUSLIMAN

  Ka kohe qe hjek murlani,
  Nga fantazma e veshtire,
  Jehoj ne Gjithesi,
  Ne eter porsi sarkazmë.

  Hej Ju Vllazen Musliman,
  Te luftojme idhujtarinë,
  E kjo tokë injorancë s`pranon,
  Me dituri ne Perjetesi...

  Ejani trima guximtar,
  T`i themi beses t`i je ndjenje,
  Veten me iman ta ndertojme,
  E ne sexhde kenaqesine ta ndjejme...

  Te mos flasim per saharanë,
  E oazën e kemi ne shtëpi,
  Deve jemi e deve nuk bëhemi,
  Se nga uji rrjedhë mirësi...

  Hamdi Nuhiju
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 14. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 15. #388
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  KLITHME

  Nga qielli e nga faq' e tokës hodha një shikim:
  Bota anë e kënd mbytur n'hidhërim;
  E drejt' e Islamit për tokë e nëpërkëmbur,
  Çdo çast për ne u bë kohë për matem.

  Fryu në botë vjesht' e ateizmit,
  Gonxh' e trëndafilit të fesë u zverdh e u tha;
  E ka mbytur gjaku botën, pa shiko:
  Çdo dritë u shua, kudo errësira ra...

  Dëshira për të vërtetën, sa keq, u asgjësua;
  Çdo zemër e zezë, në të zezë u mbulua;
  E shajnë Kur'anin, fenë e shajnë
  Ndaj padrejtësive Islami pa shpresë i dënuar!

  Shkatërrimtarëve - shkatërrimtarë iu tha;
  Turpi e nderi - lojë për të pafetë;
  Emri i gostive u ndërrua,
  Kambanat para ezanit dolën, oh, medet!
  Ata që iu bindën urdhërit hyjnor,
  Të çalët e huaj, dushmanët e shuar,
  Gjithmonë djajtë e favorizuar;
  E fshehta e Islamit doli sheshit, u zbulua!

  Fetarë e besimtarë të pashpresë,
  Të mërzitur e të zemëruar, të përlotur e të mjerë;
  Për Zotin, shpirti i Pejgamberit ky;
  Një gjendje e frikshme që zemrën ta djeg...

  Qajnë yjet, erë e mëngjesit qan;
  Qajnë për këtë gjendje, qajnë pa pushim;
  Qajnë tokë e qiej qajnë,
  Çdo çast për ne sikur dhjetë ditë muharrem...

  Rënkimi i ummetit tënd, o Zot,
  Kumboi gjer në qiej kat më kat;
  Bëj mëshirë, më në fund, për këtë popull,
  T'i sosin rënkimet, ta ngrejë kokën lart!

  Klithmat e rënkimet të pushojnë,
  Të qeshin këta dhera e këta qiej;
  O Zot, jepi shërim këtij mjerimi,
  Të qeshin, më në fund, njerëz e dhe!

  Kemal Aruci
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 16. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 17. #389
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  MIQTE E IBRAHIMIT A.S NUK DIGJEN NE ZJARR

  “O zjarr bëhu i ftohtë dhe shpëtim për Ibrahimin”.
  Kur’ani

  Zullumqari Nemrud një ëndërr të keqe kish’ parë
  se një dritë e fortë kish shuar diell dhe hënë
  nga froni i tij që rrinte po rrëzohej me rrëmbim
  ëndrra i dha frikë e tmerr dhe udhë duhet dhënë.

  Vrik e vrik në pallatin e tij thirri shumë mendarë
  se ç‘kader na ishte shkruar për sovranin zemërthatë
  kur do të sosë sundimin tirani mendjemadh
  dhe lirshëm të ecin lumenjtë Tigër dhe Eufrat.

  Mendarët ëndrrës do t’i kenë rënë në udhë
  Nemrudit zemërzi kështu do t’i kenë thënë
  Një fe e re do të shkëlqejë në këtë tokë
  dhe një njeri me nam do të rrëzojë fronin tënd.

  Me një llahtari në fytyrë shpejt dha një ferman
  të vriten të gjithë djemtë që lindin në këtë mot
  të mos i tundej froni që e kish vënë nën këmbë
  humbi veten dhe me një çmenduri tha: Edhe unë jam zot.

  Dhe lindën shumë çuna po lindi edhe i miri Ibrahim
  Perëndia me mëshirë të Vet do ta mbulojë këtë fëmijë
  do të shpallë fenë e drejtë dhe besën në NJË ZOT
  po do t’i dalë shumë punë madje edhe me babain e tij.

  Në Kur’an Perëndia foli për këtë pejgamber
  “Ne i dhamë herët Ibrahimit pjekurinë”
  të besojë Zotin që është një pa të meta
  të mos ndjekë fenë e të parëve – rrenën e tradhëtinë.

  Dhe po rritej ky djalë me shpirt besimdrejti
  dhe në errësirën e natës një yll e pa’
  mos ky do të jetë zoti që unë i zë besë
  Hazreti Ibrahimi me gojën plot tha.
  Kështu bëri edhe kur e pau Hënën në natën me terr
  po edhe Diellin që rrezet i lëshoi kudo
  s’i dua ata që humbin gjatë natës dhe ditës
  dhe bëri dua: o Zot mua drejt më udhëzo!

  Dhe më në fund me shpirt të kënaqur me besim, tha
  Zoti im është Allahu dhe s‘ka një të metë
  Ai krijoi qiejt, tokën dhe çdo send të gjallë
  dhe kurrë s’do t’i bëj shok Zotit të Vërtetë.

  Këto fjalë ia tha edhe babait të vet idhujtar
  O im at, me shejtanin ti këpute atë miqësi
  se mua Allahu më ka dhënë një dije të paparë
  që s’e kanë të tjerët, e s’të është dhënë as ty.

  Azeri nuk tundej fare në besimin e të parëve
  mbi djalin shpërtmirë me tërbim u përplas’
  largohu prej meje dhe shko kah të sheh syri
  thellë po të betohem me gurë do të të vras.

  Idhujt që i bënte babai mendjekrisur
  Hazreti Ibrahimin e kishin mërzitur shumë
  do t’i copëtoj që të gjithë bëri një besë të fortë
  s’ka të mira nga ata, e as s’ka zullum.

  Me një satër të mrehtë i bëri copë-copë
  dhe atij më të madhit satrën ia vuri në sup
  u stepën idhujtarët kur e panë këtë vaki
  e ka bërë Ibrahimi të gjithë thanë troç e trup.

  Shumë u zemëruan të mjerët për zotrat e tyre
  do ta ndëshkojmë keq i thanë Nemrudit zuzar
  atë që këta idhuj i bëri në këtë hall
  Këmbë e krye lidhur do ta hudhim në zjarr.

  Dhe në atë zjarr hodhen një bjeshkë me drurë
  Ibrahim Halilullahin e hodhën pa mëshirë
  flakë e këtij zjarri po shkonte drejt qiellit
  po kurrë s’do të digjet nuri i Profetit të mirë.

  Meleqtë në qiell dhe në tokë po bënin dua
  ta shpëtojë Allahu mikun e Vet më të mirë
  po fjalët që po i thonte Ibrahimi janë të mëdha
  HASBIJALL-LLAHU VE NI’MEL-VEKIL

  Hiq s’po i trembej zjarrit Hazreti Ibrahimi
  që moti veç me Një Zot pat’ lidhur miqësi
  “O zjarr, bëhu i ftohtë dhe shpëtim për Ibrahimin” tha Zoti
  Zjarri nuk e dogji e kjo ishte mrekulli.

  Dhe të gjithë zjarret kudo në këtë tokë
  në atë ditë të tmerrit bënin veç të ftohtë
  pat’ thënë kështu ‘alimi imam Bejdaviu
  këto janë muxhize të të Vetmit Zot.

  Pejgamberi Ibrahim idhujtarëve ju tha shkurt
  ju e latë Allahun dhe u lidhët me këtë jetë
  por do ta pësoni keq dhe jeni të mjerë
  dhe do të digjeni gjithnjë në zjarr të vërtetë.

  Po sprovohej Hazreti Ibrahimi me brengë e farmak
  dhe shumë e kish’ rënduar mosha e pleqërisë
  të përkundë një djep me një djalë të mirë
  dhe kjo është myzhdeja veç e Perëndisë.

  Haxheren me Ismailin në gji e çoi në Mekë
  ua bëri një vend dhe ju tha: rrini nën këtë pemë
  begati e Allahut përshkoi luginën e bekuar
  dhe shpërtheu furishëm kroi Zem-zem.

  O Zot! tha Hazreti Ibrahimi dhe la nënën me djalë
  “Një pjesë të familjes sime e lashë në këtë luginë
  të të bëjnë shyqyr veç Ty dhe të falin namaz
  jepju rrizk të mirë, se këtu nuk ka bimë.

  Në përkdheljen e nënës djali po rritej si pëllumbi
  dhe një ëndërr Hazreti Ibrahimi e pa’
  Ismailin që e kishte lule shpirti dhe dritë syri
  Duhet bërë kurban veç për të Madhin Allah.

  “O im bir, pashë në ëndërr sikur të thera ty”
  po ti çfarë thua? si t’bëjmë për këtë punë,
  baba! foli Ismaili bën siç je urdhëruar ti
  dhashtë Zoti do t’jam i durueshëm edhe unë.

  Dhe shejtani i nemur tash mori udhën e vet
  djali yt oj Haxhere do të theret për kurban
  babai po të shpie për të vënë thikën i tha Ismailit
  ik o i mallkuar! babë, nënë e bir kështu i thanë.

  Babë e bir morën udhë dhe po ecnin bashkë
  kurban do ta bëjë djalin në vendin e shenjtë në Arefat
  ca fjalë të Ismailit do ta lëndojnë shpirtin e plakut
  kam disa porosi tha Ismaili, më dëgjo o im at.

  M’i lidh duar e këmbë të mos përplasem keq
  mblidh fundin e rrobës të mos e bëj me gjak
  mprehje thikën mirë e të më godasësh shpejt
  dhe dhimbjet e vdekjes të mos i ndjej aspak.

  Hazreti Ibrahimin në shpirt e prekën këto fjalë
  duke përjetuar dhimbje Allahut po i bënte dua
  O Zot! më jep sabër dhe më mëshiro mua
  se tani jam plakur, kështu miku i Zotit tha.

  E shtriu djalin në tokë, urdhërin duhet çuar në vend
  dhe vuri thikën e mprehtë mbi qafën e të birit Ismail
  Allahu ekber! Allahu ekber! një zë me tekbir
  nga xhenneti solli një dash meleku Xhibril.

  Që të dy urdhërin e Zotit me përkushtime bënë
  për këtë ndodhi foli Perëndia në Kur’an
  “O Ibrahim! ti e zbatove ëndrrën që ke parë
  dhe kjo me të vërtetë qe një sprovë e rëndë.

  Pas ndodhisë së kurbanit babë e bir u kthyen në shtëpi
  në përqafim të nënës Haxhere u hodh djali si kurrë me parë
  fjalë lavdërimi për Allahun thonte Hazreti Ibrahimi
  me selam i përshëndeti dhe iu kthye të mirës Sarë.

  Vitet ecnin rrugës së vet po edhe sprovat për këtë profet
  mësyu Mekën dhe shkoi ta shohë djalin që moti s’e kish parë
  kam një urdhër nga Zoti im që të ndërtojmë një SHTËPI
  dhe u kapën ngryk me përmallim babë e djalë.

  Pejgamberi Ibrahim bashkë me Ismailin nisën punën
  dhe po lartësonin themelet e shtëpisë duke bërë dua
  Zoti ynë bëje kabul këtë prej nesh, Ti dëgjon e di
  të dyve na bënë besimtarë dhe ço pejgamberë ndër ta.

  Dhe punë e nisur veç për hir të Zotit mori të mbarën
  muret e Qabesë së Shenjtë po ngriteshin në lartësi
  në të ka shenja të dukshme, është Mekami Ibrahim
  dhe ky është babai i profetëve që erdhën pas tij.

  Shenjtëri e Qabesë nuk do të zbehet ndër mote
  do të shkohet në Mekë në dimër dhe në verën e nxehtë
  për këtë bëri emër Allahu kur krijoi tokë e qiell
  kështu tha Hazreti Muhamed Mustafaja me gojë të vet.
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 18. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 19. #390
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  TRE VELLEZERIT E MIRE

  Mu në mes të qiellit bënte dritë Hëna
  Fliste me planete dhe kish’ bërë një kuvend
  Tre vëllezër të mirë i afroheshin ngadalë
  Në këtë gosti të madhe të zënë nga një vend.

  Dy nga vëllezërit edhe më herët Hënën e kishin parë
  Po tash do ta çojnë aty edhe vëllain e tretë
  U nisën drejt qiellit me një gëzim të madh
  Atje ku s’rrijnë mjegullat dhe ku pushojnë retë.

  Një yll ndërroi vendin nga Lindja në Perëndim
  Dhe një tjetër më pas nga Jugu iku në Veri
  S’ka zhurmë si gjithmonë në qiellin e hapur
  Gjithkund bënë dritë një nur dhe është qetësi.

  Nga një bjeshkë e madhe befas u pa një dritë
  Ecte shumë shpejt drejt qiellit në thellësi.
  Do të mbulojë terrin si asnjëherë
  Do të shkëlqejë mbi çdo gjë atje në gjithësi.

  Tash erdhën shpejt edhe tre vëllezërit e mirë
  Më afër po i rrinin Hënës së Re
  Unë jam Rexhepi, dhe ky është Shabani
  Sot edhe Ramazani është bashkë me ne.

  I pari nisi të flasë Rexhepi, më i vogli vëlla
  Ndër të dy vëllezërit rrezonte si diell
  Sa më dha nder tha mua, i madhi Allah
  Bashkë me Pejgamberin u ngjita lart në qiell.

  Më pas e mori fjalën edhe vëllai i dytë
  Në fytyrë kish nur dhe dukej më shtatgjatë
  Me vete kam marrë një det më të mira
  Unë s’bej gjumë, as atëherë kur bënë natë.

  Ne s’jemi si vëllezërit e pejgamberit Jusuf
  Që me xhelozi dhe smirë zemrën e kishin mbështjellë
  Nuk e lanë të sosë ëndrrën që kish parë
  E hudhën të gjallë në një pus të thellë.

  Dhe pas nje qwetësie foli edhe vëllai I tretë
  Unë jam më I madhi vëlla dhe më quajnë Ramazan
  Në një natë të madhe që e zgjodhi Allahu
  Nga lartësitë e qiellit zbrita me Kur’an.

  Atje në Qabe në Meke në shkretëtirë
  Mu në shpellën Hira erdha me një mrekulli
  Veç me fjalët më të mira që foli Perëndia
  I bëra bashkë në një vend melek dhe njeri.

  Drejt Tokës morën udhë të zbresin shumë meleqë të Zotit
  Sa të gëzuar ishin dhe me vete bartnin vetëm mëshirë
  Tash për ne do të na hapen zemrat dhe portat e shtëpive
  Do të na presin besimtarët me selam për muajin më të mirë.

  Kështu e sosën rrugëtimin e nisur këta tre vëllezër të mirë
  Në qiell e panë një dritë që s’ish parë kurrë më parë
  Sa gëzim dhe kënaqësi do të dalë nga agjëruesit
  Në dritën e syfyrit dhe në sofrën e shtruar veç në iftar.

  Ali Vezaj
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 20. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Poezi me foto
  By Fidan in forum Lidhje Islame
  Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 29-03-2010, 09:16
 2. Poezi Islame auf Deutsch
  By hasani in forum Deutsch
  Përgjigjet: 12
  Postimi i Fundit: 17-03-2009, 20:06

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •