Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 44 prej 123 FillimFillim ... 3442434445465494 ... FundFund
Rezultatet 431 deri 440 prej 1228

Tema: Poezi Islame

 1. #431
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  JAM MUSLIMAN

  Falemners Zotit qe me ka udhzu,
  n'rruge të drejt me u nise
  të njoh Allahun për Zot
  që gjithcka e ka jeretise
  të besoj Kur’anin fjale te Tij
  që Muhamedit a.s ia ka zbrit
  të pranoj Islamin për fe
  fen e paqes dhe të harmonis
  ti du njerëzit e dashur
  dhe të respektoj mbar njerëzin
  të zbatoj ligjet e sheriatit
  dhe të predikoj barazin.

  Dhe Ai vërtet e di c'farë ka ne zemrat tuaja
  Prandaj mos guxoni të fshiheni më kot
  Do silleni verdallë para e mbrapa
  Derisa Allahun ta njihni per Zot.

  Shkelqim OSMANI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 2. #432
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  JAM MUSLIMANE

  Jam muslimane, le ta dinë të gjithë!
  Dhe mburem shumë e jam krenare që jam e tillë!
  Joshjet e tua duan të më tërheqin,
  Por kam zgjedhur Ilsamin vendin më të mirë.
  Sigurisht nuk jam si gjitha të tjerat,
  Nuk ha mish derri, as minifund nuk vesh.
  Jam speciale, s’jam e njejtë,
  Në dukje jam e ndryshme por edhe në emër.
  Zoti im më jep fuqi, Ai më bën të fortë
  Më udhëzon në të drejtë nëse un gaboj.
  Jam muslimane, le ta dinë të gjithë!
  Më udhëzon Islami kudo që të jem

  Dritan SKENDERI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 3. #433
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  JAM NJE VAJZE E ZAKONSHME

  Jam një vajzë e zakonshme, shumë e zakonshme!
  Allahu e di se ç’është më e mirë për mua.
  E pse pra duhet të ankohem?!
  Un gjithmonë e dua dritën e Diellit

  Por Ai edi se patjetër do ketë edhe shi!
  Un gjithmonë i dua të qeshurat
  Kënaqësinë dhe gëzimin!
  Por zemra ime do ta humb atë ëmbëlsi

  Nëse kurrë nuk derdhi lot!
  Allahu shpesh më sprovon
  Me vuajtje dhe me pikëllim!
  Ai nuk më sprovon për ndëshkim,

  Por për të gjetur një të nesërme më të mirë.
  Pemëve që rriten u duhen përforcime.
  Nëse i përballoj stuhitë,
  Dhe mprehtësinë e daltës,

  Fitoj hijeshi dhe formë të mermertë.
  Allahu më sprovon shpesh!
  Dhe për çdo dhimbje që më çon Ai
  Më ka pajisur me Durim,

  I cili shpërblehet me një çmim të lartë!
  Pra saherë që s’ndjehem mirë,
  Dhe saherë që të ndjej se gjithçka shkon keq!
  Është vetëm rruga e Allahut,

  Që më forcon shpirtin...
  Elhamdulilah...
  Të falemnderit Allah ...
  Kjo jetë më kujton tokën e gjallë...

  Kur jam në të vetë zhytem...
  Dhe askush s;mbahet dot...
  Dhe ska askush që të më nxjerrë jashtë...
  Dhe askush s’më dëgjon britmën...

  Kështu përfundoj në vetshkatërrim...
  kujtime të errëta nga ajo kohë me Diell...
  Sepse thanë se s’do ja dilja dot...
  Më kujtohet si dje...

  Po i përmbahem që asaj që më dha Allahu...
  S’kam nevojë për lukse sepse gjithçka vjen e shkon...
  Bile edhe këtë jetë hua e kam...
  Sepse të nesërmen s’e kam të sigurtë...

  Kështu pra do të jetoj sikur ta kem çdo ditë të fundit në jetë...
  Një hap përpara e s’kthej dot më pas...
  Përgatitje më e mirë për ta ndryshuar të kaluarën...
  E meqë un falem...

  Patjetër të ketë rrugë më të mirë për mua...
  Un dëshiroj...
  Patjetër të ketë një ditë më të mirë për mua...

  Dritan SKENDERI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 4. #434
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  JAM UNE

  Neper gjethe vlerash,
  Dhe hene blegerish,
  Ng ate ftohtit nje pellumb,
  U strehua ne kraharorin tim…
  Hiresi e rradhe e vdekur,
  Nga kendi i devotshmerise,
  Munafik e agallar,
  Bejler e pashallar…
  Venitem nder qiejsh ,
  Etje , ankth , therret ky shpirt,
  Emrat e bukur te Zotit,
  Te pikturuara ne afshin tim …
  Haperoj nder jeterash,
  Si nje murnaje ne Orient,
  Te pres si femije i gezuar,
  Jam une o Zot robi yt…
  Ne sexhde lash takim,
  Me Zotin tim,
  Ta hjekim kete perde,
  Se te dua o Krijuesi im…
  Kam mall xhennetin , xhennetin,
  Nen hijen e shpates u rrita,
  Nen ngjyren e pendes u pjeka,
  Jam une mumin , mumin…
  Sa vaj ka lendina,
  Aq shkronja ka shestina,
  Nder male e fusha,
  Mahnitem me kete bukuri…
  Te shkrihem me fjalet,
  Me besen e dhene Zotit tim,
  Jam une thirresi,
  Qe vajton per n`Amshim..
  Me gjuhen e imanit,
  Qendisa kete poezi,
  Zgjohuni o rob te Zotit,
  Se bota shkoi ne perfundim…

  Hamdi NUHIJU
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 5. #435
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  JETIMIT

  Oj ti zemër e mirë !
  E mshefun pas leckash te ndyme
  Viktimë e ni shoqnie te degjenerume
  Si po ja del ta mbash mllefin?
  Qi krateret ka vendosun mbi qatinë
  E vetullave tua t'ngrysuna.
  Oj ti zemër e mirë !
  E rujtun si trendafil pranvere
  Zgjero buz't , ngrit supet !
  Jeta asht dhe qatia jote
  Jeta jote asht veq e jotja
  Mos i lejo gryk'sit ta ndyjnë !
  Si qdo gja t'ksaj bote.
  Ti shtrin dorën për ni kafshat
  Ata s'të japin veq nënqmimit
  Po ti buzët prap zgjero
  jo si robët e hidherimit.
  O ti sy i rrug've plot zotni !
  O vesh i fjalëve plot shamje !
  Që nga ty marshojnë bresh'ri
  T'i shtojnë ironinë k'saj skamje.
  Veq durimit s'ke kafshatë
  E heshtja qetësinë ta hijeshon
  Në këtë botë jetove si i ngratë
  Po te Zoti i lumtur përfundon....

  Argjend Xhelili
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 6. #436
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  KJO JETE

  Ne skena ardh por na kane sjell
  Të rrime po sdeshem prap na mbajne
  Dhe po svazhdume me Të të ecim
  Është e pamundur të ia dalim mbanë.

  Këndojm e qeshim dhe s’prekupohemi
  Të vujmë e te qajm, kërkojm të harrojmë
  Dhe, me shume pak, ne krejt marrohemi
  Krijuesin tonë nuk e kujtojmë

  Pa halle, me pare jeten e dona
  Me ba qejf ne pa ja nda
  Me vëlla e motër krejt largohena
  Materialista tash jena ba

  Sa pak, ne jeten me ba me e shtru
  Na rritet mendja s’ka ku me shku
  Dhe larg i shtyjme Din e Iman
  Varfërojm zemrat prishim dynjan

  Gjynahqar Zot ne mos mbetshim
  Nën mëshirën tënde na streho
  Se tani inshaAllah do të kujtohena
  Ibadet ma shpesh Ty me të ba

  Dhe po sdeshëm ne me ik
  Vijne na marrin pa na pyt
  Per jete tjeter c'fare me ba
  La il-lahe il-lallah
  Shehadetin ma shpesh me than

  Pa na pyt na kane sjell
  Do na marrin pa na vet
  Në kët jet c'fare na kërkohet?!
  Vec besimi I vërtet.

  Shkelqim OSMANI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 7. #437
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  KRAH PER KRAH

  Mbi tryeze, prane e prane ata qendrojne
  Kurani i shenjte dhe telekomanda e TV Njeri eshte i vjeteruar,
  i veshur me lavdi
  Jo Kurani, por telekomanda e TV.
  Njeri, njerezit drejton si te mendojne,
  Jo, jo Kurani, por telekomanda e TV.

  Faqet e librit me nxitim shfletojneOh,
  kush po e can koken, ndiz ate televizion.
  E keshtu,
  me etje hapnin librin qe besonin,
  Jo, jo Kuranin, po televizionin.
  Sot, fjalen e Zotit shume rralle e lexojne,

  Para se t'i kape gjumi nje rrjesht ndoshta e kendojneTe keputur,
  te pergjumur,te lodhur sa me s'thuhet
  Jo nga leximi i Kuranit,
  por nga televizori.
  E keshtu prape mbi tavoline prane e prane,
  Qendrojne Kurani i shenjte me telekomanden.

  S'ka kohe per t'u falur,
  s'ka kohe per fjalen hyjnore
  Kush e vret mendjen per planin e istikames, more!
  Po degjo o njeri, falja e mekatit tonegjendet ne Kuran,
  jo ne televizion.

  Arlinda Lenjani
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 8. #438
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  KRENARIA NE ISLAM

  S’më largon dot injorimi,
  As përqeshja as mohimi,
  S"më dorëzon asgjë në botë,
  Nga kjo fe, s’munden të më largojnë dot!

  Se përkul kush qëndrimin tim,
  Që e kam mbjell në zemrën time,
  As fytyra e shtrembëruar,
  E as gjuha e ndyrsuar.

  Nuk më ndryshon asgjë asgjë
  Kurr asnjëherë nuk pendohem,
  Që e kam zgjedhur këtë fe,
  Me Islam që jetësohem.

  Ndoshta jam ndryshe nga ata,
  Ndoshta në jetë prej tyre dalloj,
  Por kam shembullin më të bukur,
  Për asgjë se ndryshoj!

  Jam krenare me shpirtë të hapur,
  Si qiri në errësirë,
  Sa fort zemrën ma gëzon,
  Feja ime e delirë.

  Më duket vetja e bekuar,
  Nga Allahu e uruar,
  Të falem Ty o Zoti im,
  Që më zgjodhe për udhëzim.

  Si rreze shpirti më ndriqohet,
  Imani aty fort është i vulosur,
  Në këmbë krenare qëndroj si shkëmb,
  Për Islamin tim të përsosur.

  Albulena BAJRAMI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 9. #439
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  KUDSI

  Kur dhimbja kaplon shpirtin
  Kur zemra eshte e lenduar
  Atehere syri behet mik i tyre
  Dhe ne ndihme e derdh lotin

  E si mos te derdhet loti?
  Si mos te qajme?
  Shume nena shohim pa djem
  E jetimet cdo dite shtohen
  Martire cdo dite bien, e shume shtepi rrenohen...

  E gjitha kjo te keta njerez, vetem per nje faj!!
  A thua cfare faji i madh eshte???
  Besojne Zotin, ky na eshte faji!!!!!!
  Shpresat jane te gjalla te fuqishme.

  Nena i thote djalit: Shko bjer shehid
  Babai i thote djalit: Shko nbjer shehid
  E ai, shehidi, para kesaj ngritje,
  I puthe ne balle babe e nane, dhe u premton atyre,

  PO PO U PREMTON:

  "Se Kudsi do te clirohet, e Islami do te fitoje, e ne boten e amshimit, pambarim do te shijojne frutat e Xhennetit"

  Valon ELEZI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 10. #440
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  KUJTO DESHMINE QE I DHE ALLAHUT

  O njeri pse thua Zotin e mohoj,
  perse veten ti e genjen,
  i thuaj jo mosbesimit
  se shpirti yt ate se ndjen.
  kerko ndjenjen natyrale,
  se ajo ne ty gjindet,

  sa e kendshme dhe reale,
  eshte kjo ndjenje qe po te fshihet,
  e ke humbur por tash gjeje,
  ndriqo erresiren me iman
  kthehu Zotit tende qe te krijoj,
  se rob i tij je o insan.

  o ti shpirt i permalluar,
  deri kur do ta pranosh
  se Allahu eshte i vetmi Zot,
  ket te vertet kur do ta pohosh
  kujto deshmin qe i dhe Allahut,
  kujto premtimin Perendis

  se Ai eshte i vetmi Zot,
  Krijuesi i njerzis.
  kjo e vertet me ty lindi,
  e ti ne fjal nuk qendrove,
  pak sa u rrite me i madh,
  menjeher Allahun e mohove

  mos e duaj mosbesimin,
  shejtani mos te mashtron,
  i mallkuari nuk ndalet,
  derisa nga Zoti te largon.
  Dije se Allahu eshte i gjalle,

  Allahu egziston,
  Allahu na sheh,
  Allahu na degjon

  e ti mos e dhuno shpirtin,
  ndriqoje me nurin e Perendis
  gjallero zemren tende
  me te Gjallin e perjetsis

  Albulena BAJRAMI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

Tema të Ngjashme

 1. Poezi me foto
  By Fidan in forum Lidhje Islame
  Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 29-03-2010, 09:16
 2. Poezi Islame auf Deutsch
  By hasani in forum Deutsch
  Përgjigjet: 12
  Postimi i Fundit: 17-03-2009, 20:06

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •