Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 47 prej 123 FillimFillim ... 3745464748495797 ... FundFund
Rezultatet 461 deri 470 prej 1228

Tema: Poezi Islame

 1. #461
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  ME FAL O ZOT

  Gabimet zemrën ma vërshuan,
  Si puhizë e thumbueshme,
  Harrova veten në këto erëra të Oksidentit,
  Të harrova Ty o Ti që je bashkë me m`u në cdo sekondë.

  Nuri i imanit ma shpalos këtë brengë,
  U humba në udhëkryqet pa mbarim,
  Gjakosem pa dëshirë në shpatullat e iterenarit,
  Bie shumë lehtë në provokimet e Djallit…

  Më fal o Zot se u harrova në gjithësi,
  Në drejtësi , në padrejtësi , në Pafundësi,
  Lidhëzat e ndërgjegjës qëndrojnë varrë mbi m`u,
  Më harruan të gjithë përvec Ti o i Gjithëfuqishmi- Ja Rabi…

  Errësirë ,kob , frikë , heshtje….
  Zëra që më tmerrojnë shpirtin,
  Me imanin e Jusufit,
  Dua të të dua o Krijuesi i gjithësisë…

  Zemra më është lagur,
  E syri më është tharë,
  Shenjat në trup u ngjallën dhe egoja është ndarë,
  Gabova o Krijues të lutem më fal…

  Nuk di të veprojë,
  Karshi xhelatave dhe renegatave,
  Goja më është fëlliqur,
  Në vend që të thërras në iman…

  Jam humbur në udhëkryq,
  Më forco shpinën o All-llahu im,
  Ta shpalos Islamin,
  Për atë që më krijove o Krijues i Gjithësisë…

  Shkruan:Hamdi NUHIJU
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 2. #462
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  MEKATI DHE PENDIMI

  Nëse më thërret mëkati
  E thërras pendimin ta goditë për vdekje

  Në ecarakët e jetës
  Luftë mes lindje-vdekjes
  Mëkati dhe pendimi

  Nëse bie në mëkat
  Justifikoj krijimin njeri
  Mes intelektit-instinktit

  E kurrsesi të harroj pendimin
  Se na „vret “ Zoti
  Mos u bëftë ...

  Nëse dorëzohem para mëkati
  Ta dini se kam vdekur
  Me zemër

  Apo jam plagosur
  Për vdekje

  Trimat e imanit nuk dorëzohen të gjallë

  Nëse mendon se ke shpëtuar nga mëkati
  Ke rënë në kurthe të tij
  Mos vdis veçse burrërisht

  Nëse vazhdon në mëkate
  Përfundimin e ke afër
  Zoti na ruajt prej përfundimit të ligë
  Ai është fillimi i amshimit të pafund

  Nëse i sheh mëkatet e tjetrit
  Të kanë zënë si kodër mëkatet tua
  E si sheh ?

  O Zot sa bukur u tha pikëllueshëm

  Mirësitë e mia janë sa guralecët
  Mëkatet sa bjeshkët
  Na fal
  O Zot !

  RRAHMAN FERIZI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 3. #463
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  M'KE KRIJU ALLAH

  Ma ke dhënë jeten që unë të jetojë
  Ma ke dhënë mendjen që të logjikojë
  Ma dhurove syrin gjërat për m’i pa
  Të falenderojë shumë vetëm Ty Allah

  M’ke kriju Allah-Hamdi t’qoftë ja rabi
  Vetëm Ty të adhuroj La ilahe ila llah

  Shumë t’mira m’ dhurove Të falënderojë
  Fenë time islame unë e rrespëktojë
  Unë fali namazin edhe agjërojë
  Ditët e jetës sime n’ibadet i qojë

  Unë lexojë kur’anin edhe shumë mësojë
  Prindërit e mi të dashur unë i rrespektoj
  Farzet e sunetet në jetë i zbatojë
  Vetëm Ty të lutem e të adhurojë

  Refik Gerbeshi
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 4. #464
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  NA NDIHMO I MADHI ZOT

  Me buzë të plasaritura
  Me zemër të plasur
  Me shpirtin e djegur
  Me duar të zgjatura kah Ti
  Prej të keqes e cila na kaploi
  Në tokat tona
  Na shpëto o i Madhi Zot

  Lutjet të cilat i bëjmë
  Në orët e vona të mesnatës
  Në nafile bijë në sexhde
  Për shpirtrat e atyre
  Që dhanë jetën
  Që derdhën gjakun
  Për këtë tokë të djegur
  Na i dëgjo o i Madhi Zot

  Mjerimi zemrat na i ka pushtuar
  E mira me të keqen është ndërruar
  Parajsa në ferr e shndërruar
  Nuri të cilin na e dha
  Nga shpirtzi është fikur
  Na ndihmo o i Madhi Zot

  Xheladin Hamza
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 5. #465
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  NE ENDERR

  Ndersa po flija naten me pas
  Ne enderr me dolen dy zemra te mbushura me vaje,
  ky shpirt i rilindur me ndjenje dhe imane
  sec udhetonte ne haxh pas Jakup Hasipit imame,
  Gjalleria e tij mu perfytyrua si enderr...
  Sikur po udhetoja njemend me gazelen vashe

  Gazeles se henes ju afrova prane
  Dhe i sajova ashtu disa fjale
  I thashe: hyrije syzeze e malit te sharrit
  perse po e lodh ndjenjen e hamdise se ngrate

  eja te shkojme ne tokat e shamit
  dhe te permbushim realizimin e profecise
  aty ku tanket dhe lufta djegin
  bukurine genjeshtare te njerezise
  aty mes germadhash dhe bombash
  ndoshta do gjejme dhe ne premtimin e lumturise

  Me pas vajta anes detit,
  Ku ktheva syte dhe pashe matane,
  Aty sec mu kujtua shkopi i Muses ,
  Ndersa cava bregun ne kembe dhe pa varke...

  ah enderr, enderr e keqe mesnate
  pse me mundon me shpresa femishe
  kur dihet qe syzeza e bukur gjendet vetem ne hadithet e bukharise
  dhe jo neper enderrat e fakirit Hamdise

  eh ç'jame une qe te meritoj syzezen e sharrit?
  mullah khajami i Persise?
  Apo Sari Salltiku i malit te Krujes
  Qe i con selam gjithe Shqiperise

  ah enderr, enderr mizore
  pse je kaq e pameshire me fatin e hamdise
  qe e lodh, e mundon neper enderrime
  per syzezen e bukur te ASKUNDI-stanise

  enderr, enderr mizore
  per Allah mu hiq nga syte
  mos me mundo me me britma nate
  te enderroj edhe une per mrekulli

  pse mrekullite arrihen me pune
  aty ku sot toka nxjerr tyme dhe flake
  dhe mrekullite nuk ndodhin ne gjume
  siç sillet sot llauzi yne shqiptare
  ne fushen e pollogut i rrethuar me katunare
  dhe me dinakerine e ortodoksise ne Tirane

  o zgjova nga gjumi i deshperuar
  ndersa ne BBC shoh femite e Arabise
  dhimbja e tyre nen germadhat e luftes
  me ben te qaj per fatin e muslimanerise

  vetes i thashe qe borxh e kemi jeten
  me mire ne front sesa ne krevat,
  per kete sikur e harrova gazelen
  dhe vendosa ta kerkoj ne Diten e Mbrame
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 6. #466
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  NE LIBRIN E VEPRAVE

  Shënohet çdo gjë përveç asgjësë,
  Ti je shkruesi i tij,
  Dëshmia e jote para tubimit të madh...
  Ku çdo gjë është asgjë...
  Ku jeta është vdekje...
  Ku përjetësia është knaqsi...
  Ku varri është dritë...
  Castet që në qiell të ngrejnë,
  Nuk janë akumulime,
  Edhe ferri në sytë e tu,
  Verbëria e zemrës,
  Në librin e veprave,
  Na dërgon në xhehenem

  Hamdi NUHIJU
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 7. #467
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  NE RUKU

  Ne Ruku,
  Te madherojme ti o Zot,
  I lartesuar qofsh,
  Ne Ruku,
  Shkunden themelet,
  Ne Sexhde,
  Pastrohen mendjet.
  Ploteso rukun o insan,
  Qe gjallesat ta fitojne takvan,
  Me afer Zotit dua te jem,
  Ne Ruku,
  Deri ne xhennet...

  Hamdi NUHIJU
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 8. #468
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  NENA

  Nëna është dora që përkund ndjenjat tona në zemren e sajë
  Na lëshoi të rritemi si anijen në detin valë-valë

  Ajo është pran nesh edhe kur nuk jemi pran sajë
  Ne jemi pran saj edhe kur është larg nesh

  Nëna është foleja e furtunave të jetës
  Ylber pas reve të lotëve

  Rreze dielli në mugëtirën e kohës

  Kur dualëm nga barku i sajë
  Në zemer i lam dhimbjen
  Mallin që nuk shuhet as pran vatrës së fikur

  Sytë e saj janë të hapur edhe në varr
  Ato presin duatë tona t’i kthehen me mall

  Nëna sa fjalë e ëmbël në idhtësinë e jetës

  Ajo është prehëri i stuhive
  Bregu ku zbresin të gjitha dhimbjet

  Nëna është e lumtur edhe në vuajtjen e sajë
  Vetëm që fëmijet e saj të vuajtur të jenë të lumtur

  Rrahman FERIZI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 9. #469
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  NENE,BABEN KU E KAM

  Në këtë natë të errët,
  Ku melodia e lotëve të mi jehon,
  Dhe malli për fytyrën e nënës më trazon,
  U ula në një qoshe të dhomës,
  Dhe fillova të shkruaj në fletoren e dalldisë:
  Nënë , babën ku e kam?
  Pse nuk vjen në klasë të mi shikoj pesat?
  Pse të gjithë shokët e klasës kanë pranë tyre baballarët?
  Nëna e shtrenjtë rrudhi krahët dhe më tha:
  Do të vijë bir,
  Mos u mërzit t`i vetëm mëso se ai krenohet me ty,
  Shumë shpejt do jeni bashkë,
  Dhe lumturinë e jetës do e përballoni,
  Sfidat problemet do i anashkaloni…
  U bënë 21 vite që atëherë,
  E unë në pragun e derës duke të pritur,
  Baba ku je????
  Pse nuk ishe kur më duheshe?
  Dhe All-llahu zemrën me iman ma pasuroi,
  Mendjen dhe shpirtin në Islam ma orientoi,
  Tash e di moj nënë sa të kam mërzitur,
  Gëzohu se biri ytë do takohet me burrin tënd,
  Atje dikund në Përhershmëri….
  Më fal moj nënë pash këta dy sy,
  Baba do krenohet me ne të dy,
  Ti je shembulli i jetës sime,
  Je më e shtrenjta në zemrën time…
  Një ditë në shkollë nuk shkove,
  Po për dy germa në kokën time,
  Jetën e dhurove!!!
  O All-llah i gjithësisë,
  Ma ruaj nënën nga çdo ligësi,
  Të lutem Zot , ja Rabi,
  Më njofto me babën n`burimet e Kevtherit….
  Amin!!!

  Hamdi NUHIJU
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 10. #470
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  NENES

  Nëna nuk të lindi që t’ia dhurosh vdekjen
  Nëna nuk të rriti që t’ia rëndosh jetën,
  Nëna s’të dha këshillat që rrugëve ti lesh
  Por ta duash nënën e të gëzuar ta bësh.

  Dije së nëna nuk jeton gjatë
  Mos e ler të vëtme si qyqen e ngrat,
  Qendroi pran derisa vdekja ta rrembën
  Mos ta gjëjë të vëtme si t’mos ketë askënd.

  Dashuria e nënës ndaj teje zgjat për jetë
  Nuk është si zjarri në dimer që shuhet shpejt,
  Është dashuri që del nga zemra e saj
  Mos e përbuz nënën mos e bënë më vaj

  Nësë ti nënës zemren i’a hidhëron
  Drrita e Allahut kurr nuk të ndrriqon,
  Do ta jetosh jetën në një ërrësir të pa fund
  Rrugën e Allahut sdo ta gjesh askund.

  Kur të mallkon nëna më zemrën e saj
  Do të bredhësh rrugëve me lotë e më vaj,
  Do të kërkosh vënd që kokën ta vësh
  Prehërin e nënës kurr më zdo ta keshë.

  Nëna do të shkoj në një vend të qetë
  Atje ku paqja mbizotëron për jetë,
  Do ta marr Allahu nënë hijen e Ti
  Vonë do t’bjen ndërmend të nëna mu kthy.

  Do të kërkosh ujë zjarrin n’shpirt ta shuash
  Do të digjësh flak për nënën për jët do t’vuash,
  Sdo ta gjesh më nënën që ujë të t’jep
  Siq të dha dikur e t’këndoj në djep.

  Dhëmbje do të ndjesh atëherë kur ta kuptosh,
  N’këtë jetë nënën ç’don të thotë ta harrosh,
  E di se do të vuash e kot do të mundohësh,
  Së në këtë jetë kurr sdo të qetësohësh.

  Kur një dit dhe ty do të trrokas vdekja
  Do ta shohësh n’ktë jetë së q’ishte e vërteta
  Do të dal shpirti me lotë duke qar,
  Nga kjo jetë do të ikësh, si një mëkatar…

  Time SHABANAJ
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

Tema të Ngjashme

 1. Poezi me foto
  By Fidan in forum Lidhje Islame
  Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 29-03-2010, 09:16
 2. Poezi Islame auf Deutsch
  By hasani in forum Deutsch
  Përgjigjet: 12
  Postimi i Fundit: 17-03-2009, 20:06

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •