Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 87 prej 123 FillimFillim ... 3777858687888997 ... FundFund
Rezultatet 861 deri 870 prej 1228

Tema: Poezi Islame

 1. #861
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Poezi Islame

  Ti je kandil ndriçues!

  Në errësirën e kësaj nate,
  Në trishtimin e kësaj stuhie,
  Më erdhe në mendje si bar shërues,
  E ndriçove si kandil vezullues.
  Gjithçka shkatërrohej,
  Çdo gjë toka po përbin,
  Unë frikohesha, ngase isha vetë,
  Nuk e dija se e kam shokun më të mirë në jetë!
  Çdo gjë që kisha u shndërrua në baltë e hi,
  E vetmja gjë që më kishte mbetur ishe ti!
  Të mora në krahëror e të shtrëngova fort,
  Ti je libri më i këndshëm në këtë botë!
  Hapa kopertinat, gati u verbova,
  Nga drita që lëshoje ti,
  Të të mbaja në duar,
  Për mua ishte mrekulli!
  Fillova të të lexoj atë që shkruante në faqet tua,
  Nuk e di si, por frika prej meje u largua!
  Ankthi im u shndërrua në gëzim,
  Në mua më nuk ekzistonte fjala frikë, pikëllim e trishtim!
  E si të frikohesha, vallë?
  Me Kur'an në krahëror shtrënguar?!!!
  Ku t'i gjej ato fjalë, vallë?
  E atë kënaqësi për ta shpjeguar,
  Ku, vallë?

  Sadete SULIMANI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #862
  teuhida nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  11-05-2009
  Postimet
  50
  All-llahu të shpërbleftë
  1
  Falënderuar 49 herë në 29 Postime
  Rep Fuqia
  168

  te jesh fetare

  Të jesh një fetare sot ka përgjegjësi
  e dalluar në mesin aty ku rri.
  Ti je një llaf për të shumtët, muhabet i gjerë,
  një botë për çudi, dukesh për të tjerë!

  Por ty oj motër, mos të vij keq,
  ti je një flori por s’e din për këtë.
  Në mesin e tyre ti je më e shtrenjta,
  jeta jote është një grumbull që ka veç të vërteta.

  Ti je mis i bukur ndër ata, por s’e kuptojnë,
  mrekullinë e jetës tënde, dot s’e zbulojnë
  por thellë brenda tyre je shumë e veçuar,
  diçka shumë të lartë të bën të dalluar!

  Pse?! Pse?! Pse?!
  pse – të nuk kanë fund për ta
  mendja u rri e mbyllur
  nuk e dinë se për Allah...

  Allahu është përgjigje, për jetën e krenuar
  që ke zgjedh oj motër, ti e nderuar.

  Ti do jesh temë,
  për jetë, për njerëzi,
  por kujto se je krenare
  e mbushur plot mirësi...

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 5. #863
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Poezi Islame

  Ke frikë Allahun, o nënë!

  Në ditët e para të shtatzënisë sate
  Përse ti s’je e lumtur?
  Për këtë dhuratë që nga Zoti e ke
  Përse, nënë, ti nuk je e gëzuar?
  Gjatë muajve të shtatzënisë,
  në vend që të bisedosh me babanë,
  se me ç'emër do të më përgëzoni
  apo ç’ngjyrë teshat e para do të m’i blini...
  Përse, nënë, ti kështu s'mendon?
  Përse veç për braktisjen time, ju gjithë bisedoni?
  Eh, erdhën ditët që të dalë në këtë botë!
  më beso nënë shumë jam e frikësuar.
  Se çka do bësh me mua!
  A do të më vrasësh me thikë në tualet...
  Apo do të më hedhësh të gjallë në kontinjer,
  tek mbeturinat që ti i hedh,
  se për ty unë jam një mbeturinë,
  e jo një fryt që del nga ti.
  Përse, nënë këtë po e bën?
  përse me gjirin tënd nuk më ushqen?
  Nënë, mos më braktis, të lutem!
  Mos e bëj këtë, o nënë!
  Kujto Allahun, o nënë!
  dhe mos e hidhëro, të lutem, mos!
  O nënë, kujtoje ditën kur të dalësh për të dhënë llogari!
  Kujtoje zjarrin e xhehenemit, mëkatarët aty përfundojnë, oj nënë!
  Unë këtë ty s’ta dëshiroj.
  Mirë nënë...
  Ti vendose që unë të mbetem e gjallë?
  të lutem, më mbështjell mirë!
  sepse jashtë bën ftoftë...
  ohhhhh nënë!
  Të lutem, ndal dhe një herë mendo!
  Përse nuk më dëgjon?
  nga zemra, nënë, po të flas,
  sepse jam e vogël dhe fjalët nuk mund t’i shqiptoj.
  Nuk të vret vaji im, o nënë?
  Nënë!
  ti nuk ke as një pikë lot në sy!
  Allahu të udhëzoftë, nënë!
  Mos më le, të lutem, mos!
  përse po largohesh e në këtë vend të vetëm po më lë?
  Kthehu, nënë, jam fëmija yt!
  jam pjesë e trupit tënd,
  ti më linde o nënë, përse je kaq e pashpirt?!
  Mirë, vazhdo jetën tënde dhe lumturinë që ti kërkon,
  me aventurat e tua!
  Mua Allahu do të më ndihmojë, Ai është Zoti ynë,
  dhe prej Tij unë pres ndihmë!
  Por një gjë mos e harro nënë,
  se vdekja do të vij, në varr do të shkosh
  E shumë vuajtje do t’i përjetosh,
  shumë shpejt lumturitë e kësaj bote do t’i harrosh!
  Dhe Ditën e Gjykimit kur do të dalësh, ti nënë para Allahut.
  E përulur ti do të jesh nga ky mëkat që bëre,
  dhe të tjerët që janë pa numër.
  Allahu çoftë mëshirë mbi ty!
  Nënë, prapë se prapë unë jam fëmija yt,
  të keqen s’ta dëshiroj,
  dhe në zjarr të xhehenemit s’kam dëshirë të të shoh.
  Allahu të faltë dhe në rrugë të drejtë të udhëzoftë...!

  Shkruar nga Arta
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 7. #864
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  Pres një thirrje

  Pres një thirrje ta mbajë besën
  Nuk e humb për asnjë qast shpresën
  Zemrën malë do bëj atë ditë
  Zot i Madhi duam dritë
  Na ndero me mirësitë

  Pres një thirrje, një kushtrim
  E të hidhem në fluturim
  Të bërtas me gjithë furinë
  Dëshminë për këtë Dinë.

  Argjend XHELILI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #865
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Poezi Islame

  Amnezia

  ai ecte kot në periferitë e qytetit
  duke mos mundur të ngritej tek yjet
  dëshironte që yjet t’i ulte në baltë
  duke menduar shumë
  kishte harruar mendjen
  në tregun e qytetit kishte blerë kos e kajmak
  dhe ishte bërë nevrik që shitësit e kishin lavdëruar qumështin
  meqë nuk e donte rrushin
  e pinte lëngun e tij edhe kur nuk i pihej
  duke menduar për të djeshmen dhe të nesërmen
  kishte humbur të sotmen e tij
  ai ecte në periferitë e qytetit
  duke menduar se vetë është qendra
  në fakt, ai vetëm në periferi mund të dukej i rëndësishëm
  ai ishte prekur nga amnezia e ksobotëshme
  prandaj mendonte gjithë kohën veç për sëmundjet e zemrës
  se vetë zemrën e kishte harruar

  Fatmir MUJA
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 10. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 11. #866
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Poezi Islame

  Unë kam vendos

  Pse po më gjykoni,
  më leni të qetë,
  mos më fajësoni
  mos m’u vërsulni.
  Unë kam zgjedh rrugën në të cilën gjej qetësinë e shpirtit,
  më është bezdisur kjo jetë, dhe njerëzit që jetojnë në të.
  Pse nuk më kuptoni, se zemra ime tash është më e qetë.

  Unë dua të jem vetëm,
  nuk dua asnjë fjalë të ma thoni,
  unë kuptova rrënjët e kësaj bote,
  andaj unë zgjodha MBULESËN.

  E mbulova këtë trup nga mishi,
  unë jam e urdhëruar nga ZOTI ta ruaj bukurinë time,
  të mos bëhem kukull në duart e gjithkujt.

  Andaj më kuptoni, o njerëz, mos më nënçmoni!
  Unë kam nderin më të lartë në fenë time,
  dhe shpërblimin më të çmuar te Zoti im.

  Shkruar nga Imrane Asani
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 12. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 13. #867
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Poezi Islame

  Stuhitë e jetës

  M'i bjer gjoksit me fuqi si malit, oj erë!
  Më rrah pa mëshirë deri në vdekje përherë!
  Ta di ç'do të thotë dhimbje që brenda të dhemb
  Ta dridh një herë shpirtin me të, të keqen ta tremb!

  Më bjer edhe më, më bjer e mos pusho aspak!
  Më tund, më shpërbëj, e më lë pa gjak!
  M'i rrënjos mësimet tua diku thellë në zemër!
  Deri sa të zhdukem, harrohem e të mbes veç emër...

  Të ringjallem prapë para Zotit i dëlirë,
  M'i fshij mirë mëkatet, të gjitha m'i fshij mirë!
  Më prano, o Zot, në Tënden Mëshirë!
  Në jetën e amshueshme më bën njeri të lirë!

  Argjend XHELILI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 14. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 15. #868
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Poezi Islame

  Hape derën, jam unë!

  Në portën e zemrës sate,
  Fillova të trokas,
  Përgjigje s'dëgjoj dot,
  U ula te pragu, mbushur sytë me lot!
  Dielli filloi të perëndojë,
  Qielli të zbehet
  Çdo gjë ndryshim ka pësuar,
  E unë ende në prag duke qëndruar...
  Errësira mënjanoi ditën,
  Hëna me krenari zëvendëson diellin,
  Yjet në mënyrë të përsosur kanë solisur qiellin,
  Pa mëshirë e luftojnë terrin.
  Femër! Natë! Vetëm!
  Vallë, nga të shkoj?
  Po ta dija se pas 100 viteve do ta kishe hapur portën,
  Me gjithë qejf do të qëndroj!
  Ky mendin më dha shpresë,
  Pra, do të qëndroj e do të pres.
  E ngre kokën lart,
  E i bashkëngjitem valles së yjeve të zjarrtë...
  Papritmas ata filluan të shuhen,
  Rrezet e diellit filluan të shkëlqejnë,
  Tërë botën me dritë e mbuluan,
  Pyes veten:
  Pse hëna dhe dielli kurrë nuk u takuan?
  E ula shikimin...
  Shikoj veten ulur në prag,
  Lotët si rrëke më shkojnë,
  Dhe fillova me veten të flas.
  Pyes shumë gjëra,
  Pa përgjigje mbes,
  Atëherë fillova të zgjohem në këmbë,
  E kuptova se tani është e kotë të pres!
  Porta e zemrës sate do të hapet në atë moment,
  Kur dielli dhe hëna do të takohen,
  E kur yjet dhe rrezet do të bashkohen,
  E atëbotë, pra, ndoshta porta do të hapet vetë,
  Por mos shiko nga prapa,
  Se aty s'ke për të më gjet'!

  Sadete SULIMANI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 16. #869
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Poezi Islame

  Qielli qan për gabimet tona

  U lodha...
  S'mundem më të duroj,
  Dua të fle,
  Çdo gjë të harrroj...
  Si një e vdekur
  Rashë në shtrat
  Pa u lutur te Zoti,
  Sikur nuk kisha asnjë mëkat.
  Në shtratin tim fle si një fëmijë,
  Papritmas në dritaren time
  Trokasin pikat e shiut,
  Me aq fuqi të madhe
  Godasin dritaren time,
  Nuk mundem më të fle,
  U zgjova, por prapë qetësi nuk gjej
  Mbeta vetëm, në heshtje të plotë,
  Papritur një nga thellësia,
  "Pendohu" më thotë!
  I kujt është, vallë, ky zë?
  Kush i ditka mëkatet e mia?
  Nga cila anë më vjen ky zë?
  A ka kah gjithësia?
  U ula pranë dritares,
  Fillova të qaj me zë,
  Ky përkujtim i mëkateve të mia,
  Po ma shkatërron zemrën në thërrmia!
  E hodha shikimin nga dritarja,
  Sa shumë shi që binte,
  Qielli ishte aq në vetmi,
  Saqë harrova të mendoj për mëkatet e mia.
  Dola jashtë krejtësisht e tronditur
  Dhe pyes veten:
  Pse, vallë, qielli është në mërzi;
  Dhe diellit i vjen turp të shkëlqejë para tij?
  Është fshehur prapa mjegullave,
  E s'mundem me e pa,
  Pyes veten: mos, vallë, është duke qarë?
  Sigurisht dielli qan!
  Nuk do më të na ngrohë,
  Vajza të zbuluara më nuk do të shohë!
  Qielli i kaltër gati u bë i zi,
  Nga ajo që po sheh në tokë,
  S;do më të rrijë mbi!
  Dua të ngrihem lart në qiell,
  Së bashku me të lotët për t'i derdh'.
  T'i afrohem diellit e t'i hudhem në përqafim,
  Edhe nëse digjem e s'kam shërim,
  Dua dhimbjen time ta ndaj
  E së bashku me qiellin të qaj!
  Unë qaj për mëkatet e mia,
  Qielli qan për të gjithë ne,
  Mendohu mirë, o njeri!
  Kush je ti që nuk qan për te?!

  Sadete SULIMANI
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 17. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 18. #870
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Poezi Islame

  Kushtet e imanit

  Iman do të thotë
  Bindje e besim
  Lidhje e shpirtit dhe mendjes
  Që të kesh shpëtim.

  Kushtet që e përbëjnë
  Janë të ngritura në saktësi
  Sikur lulja me gjashtë rrema
  Që rritet ne saksi.

  Nëse dyshon në ndonjërën
  Apo nuk të flen zemra
  Studio dhe pyet atë që di
  Gjithsesi do të të mbushet mendja.

  Amentu bi lahi - Allahun Një me besu

  Ve melaiketihi - dhe engjëjt (melekët) që i ka kriju

  Ve rusulihi - Të zgjedhurit, pejgamberët

  Ve kutubihi - Librat e shenjtë

  Ve bil jevmil ahiri - Botën e amshuar, pa mbarim

  Ve bil kaderi min Allah - Çdo gjë në këtë botë ka caktim.

  Shkruar nga Refik Gërbeshi
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 19. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Poezi me foto
  By Fidan in forum Lidhje Islame
  Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 29-03-2010, 09:16
 2. Poezi Islame auf Deutsch
  By hasani in forum Deutsch
  Përgjigjet: 12
  Postimi i Fundit: 17-03-2009, 20:06

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •