Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 1 prej 123 1231151101 ... FundFund
Rezultatet 1 deri 10 prej 1228

Tema: Poezi Islame

 1. #1
  Grafika e Muslimin
  Muslimin nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  04-10-2005
  Postimet
  787
  All-llahu të shpërbleftë
  497
  Falënderuar 812 herë në 295 Postime
  Rep Fuqia
  579

  Ne shikonim - Poezi

  do të përgjigjemi në Kijamet?

  Kur Motrat dhe nënat tona u dhunuan ne shikonim
  Kur Vëllezëri tanë u sodomizuan, ne shikonim,
  Kur Pleqët tanë u masakruan, ne shikonim.
  Kur Muxhahidinët u torturuan ne shikonim,


  Kur fëmijve u pritej koka ne shikonim,
  Kur Uraniumi digjte brendësin e tyre, ne shikonim,
  Kur barqet e shtatzënave hapeshin ne shikonim,


  Kur foshnjet hudheshin në vdekjen e tyre ne shikonim,
  Kur nëna e tij shtrihej e përgjakur dhe pa ndjenja ne shikonim,
  Kur fëmijët nuk mund të flinin për shkak të masakrave qe i kishin dëshmuar,
  ne shikonim,


  Kur granatat eksplodonin në oborret e shkollave ne shikonim.
  Kur ai dëshmoi për dhunimin masiv të nënës së tij ne shikonim.
  Kur fëmijët mbetën pa të folur për shkak të krimeve të papërshkruara,
  ne shikonim


  Kur foshnja u shkel para nënës që bërtiste , ne shikonim.
  Kur fëmijët u ndalën nga të buzëqeshurit ne shikonim,


  Kur djelmoshat u detyruan ti rrokin armët për ti mbrojtur grat, ne shikonim.
  Kur vëllau i saj është përdor si mburoj e gjallë, ne shikonim.
  Kur vendi Musliman është okupuar dhe terrorizuar, ne shikonim.


  Kur ajo u dhunua në moshën 4 vjeqare ne shikonim
  Kur vëllaut të saj iu pre koka dhe u djeg, ne shikonim.
  Kur pamë Muxhahidinët duke sakrifikuar jetrat e tyre për Ahiret, ne shikonim.

  Kur ne u thirrëm për në Xhihad ne shikonim.

  O Allah, ne shikonim dhe nuk i vum veshin.
  Ne derdhnim lot përderisa ata po derdhshin gjak për Ty o Allah!
  A do të na falish neve? O Allah a do të na lëshoj ndonjë shikim i Dërguari i dashur i Islamit?


  Kur Umeti poshtërsohej ne shikonim.
  Prap se prap ne e quajm vetën Musliman.
  Dhe këtu qëndrojm, dhe përsëri shikojmë.

  Autori: Nga njëri i cili pohon të jetë robi Yt.


 2. #2
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Poezi Islame

  InshAll-llah vllezer ketu ne ket tem dot fillojm me poezi,prej te cilave dote kemi dobi te gjith InshAll-llah.

  Masi e qela ket tem edhe poja filloj,dote vazhdoni edhe ju InshAll-llah  Muhammedi a.s.  Errësirë ishte kudo
  Injorancë mbretëronte
  Kishte humbur çdo arsye
  Bota dritën e kërkonte.

  (Allahumme sal-li ala Muhammed
  Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

  Në Mekë, n'këtë vend të bekuar
  U lind i dashuri i Perëndisë
  Muhammedi i lavdëruar
  Shpëtimtari i njerëzisë.

  (Allahumme sal-li ala Muhammed
  Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

  O Muhammed o i dërguar
  Dritë dhe mëshirë për mbarë njerëzinë
  Salavate duke t'kënduar
  Falënderojmë Perëndinë

  (Allahumme sal-li ala Muhammed
  Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

  Ti je dritë që kurrë nuk fikesh
  Flakadan-Udhëzim hyjnor
  N'zemrat tona gjithmonë rritesh
  N'ty gjejmë prehje përgjithmonë

  (Allahumme sal-li ala Muhammed
  Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

  Gjithmonë ishe dhe do t'mbetesh
  Ideal-Shembull për ne
  Fjalët tua kurrë nuk zbehen
  Deri sa t'ketë jetë mbi dhe.

  (Allahumme sal-li ala Muhammed
  Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)
  i a.s.
  Së fundi përpunuar nga Ebu Velid: më 23-05-2006 07:24


 3. #3
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  Zgjohu rini !


  A s'më thua o njeri
  Pse Allahun e harrove
  Pse nuk shkove rrugës së Tij
  Por shejtanin e pasove.

  Pse harrove amanetin
  Në Ezel që ia ke dhënë
  Pse ti ike prej rahmetit
  U mashtrove me dynjanë.

  Pse s'u ndale me mendue
  Se n'këtë botë je udhëtarë
  A harrove o i mjerë
  Para Zotit që ke me dalë.

  Në këtë botë ti veç punove
  Pa mendue se ke me vdekë
  Fjalët e Zotit i harrove
  Se n'dhe trupi ka me t'u tret

  Po ti dije ore vëlla
  Për pendim kurrë nuk është vonë
  Me lot në sy gjithë duke qarë
  Ktheju Zotit mëshirëplotë

  Fytyrën tënde ti ndriçoje
  Me namaz dhe ibadet
  Jetën me Kur'an kaloje
  T'jesh i lumtur në Ahiret.


 4. #4
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  Urime hixhabi !


  Urime oj motër hixhabi
  Shamia e bukur në kokë
  Sa e bukur sot ti po dukesh
  I lartësuar qofsh o Zot!

  Në fytyrë po t' shkëlqen nuri
  Sa bukur të rri shamia
  Asgjë ty s'të përkuli
  Gëzim t'madh ka shoqëria.

  E lumja ti oj motër
  Që këtë rrugë e zgjodhe
  Atë që urdhëroi Zoti
  Në vepër e jetësove.

  Të jesh gjithmonë krenare
  Për këtë gjest të mirë
  E devotshme dhe fetare
  Motër oj zemërdlirë.

  Urime, urime oj motër
  Të gjithë po të përgëzojmë
  Dashuria ndaj Allahut
  Përjetë le të shoqërojë.

 5. Për këtë postim, ju falënderohen 19 Përdorues në vijim:


 6. #5
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  Motra Ime Fisnike !


  Motra ime, vajza e nënës fisnike,
  ruaje nderin, e bëhu besnike.

  Mbroje moralin si vajzë fetare,
  se femra pa to nuk vlen fare.

  Ajo është caktuar për burrin e vet,
  duhet të mbrohet si letër sekret.

  Në qoftë se do të jetosh rehat e qetë,
  asnjëherë natën mos shko diku vetë.

  Fatkeqësisht të tjerët ua kanë empozuar,
  ke marrë pa zgjedhur dhe i ke huazuar.

  Veshu e mbathu si vajzë besimtare,
  dhe nëpër rrugë bëhu këshilltare.

  Gjendja shprehjet i argumenton,
  se vetëm fjala kudo nuk ndikon.

  Kujtoje mirë punën që po bën,
  duhet ta mendosh se ku ajo të çon.

  Duhet të adhurosh Krijuesin tënd,
  se nuk je e krijuar nga tjetërkënd.

  O motra ime bëhu shembullore,
  mos u përul si disa shërbëtore.

  Femrat All-llahu nuk i ka burgosur,
  por me mbulesën e tyre i ka përsosur.

  Ai shumë më mirë i di nevojat e saj,
  vajza të mos mbesë asnjëherë ndër faj.

  Mosmbulesa e femrave për kohën e tashme,
  është një armë e mirë forcave të jashtme.

  Ata ta hoqën formën që ke pasur,
  ke marrë pa zgjedhur atë që ke hasur.

  Nën maskën e kulturës femrën e abuzojnë,
  me femrat tona ne fort po na lëndojnë.

  Për stërgjyshërit tuaj lexo historinë,
  çfarë ka qenë namusi për shqiptarinë.

  Duke patur shansin ta fitosh xhennetin,
  mos të të bëjnë tradhtarët dru për xhehennemin.

  Mëshira e Allahut të dhuroi çdo gjë,
  sepse ti përpara nuk ke qenë asgjë.

  Motra fisnike ke shans sa je gjallë,
  të ikën nga dora kur të mblojnë me zallë.

  O vajza besimtare dhe nëna fisnike,
  mbroje fenë tënde dhe bëhu besnike

 7. Për këtë postim, ju falënderohen 20 Përdorues në vijim:


 8. #6
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  Vëllazërimi


  Shumë ju thirra ju kërkova,
  zërin tuaj s'jua dëgjova.

  O ju vëllezërit e mi,
  se ku jeni nuk e di.

  Më mori malli mua për ju,
  nga kjo ëndërr dua me u zgju.

  Më kllaposi dhimbje e madhe,
  zemra ime është dërmuar fare.

  Për një vëllazëri po flitet shumë,
  por unë i gjori s'po e gjej askund.

  O ju vëllezërit që sakrifikoni,
  njëri-tjetrin pse s'po e kërkoni.

  Jeni fshehur edhe zhytur,
  në këtë botën e mbytur.

  Pa më thoni ju të dashur,
  ç'ka që qan kjo zemër e plasur.

  Ç'ka që qan dhe gjëmon,
  shpirti im fort më rënkon.

  Ëndrra ime po më shkatërrohet,
  Gjumi im po më trazohet.

  ...le të mblidhemi edhe një herë,
  le ta sjellim atë pranverë.

  Pranverë me gonxhe plot,
  lule të harruara nga mot.

 9. Për këtë postim, ju falënderohen 13 Përdorues në vijim:


 10. #7
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  O Allah i Plotfuqishëm  O Allah i Plotfuqishëm, na ndihmo ne në këtë botë
  Vështirësitë t'i tejkalojmë, zbrit mëshirë o i Madhi Zot!

  Emri yt i lavdëruar, drita Jote përjetësi
  O Allah i Madhëruar, zbrit mëshirë mbi këtë njerëzi.

  O Allah i Gjithmëshirshëm, na udhëzo në mirësi
  Hapi shtigjet e lumturisë, mos na le në errësirë.

  Lutjet tona t'i drejtojmë, mëshira Jote shpresë për ne
  Vetëm Ty t'falënderojmë, Islamin na e zgjodhe fe.

  Na nderove me dy drita, me Kur'an e pejgamber
  Muhammedin tonë të dashur, dritë e diellit për Ymet.

  Rrugës Tënde na udhëzoi, vetëm Ty të adhurojmë
  Me urtësi na këshilloi, Islamin të mos e lëshojmë

  O Allah, o Mëshirëplotë, vetëm Ti, jep e merr.
  Na ringjall me njerëz të mirë, me dëshmorë e pejgamberë.

  O Krijues i kësaj gjithësie, toka e qielli t'madhërojnë
  Na e mundëso që n'botën tjetër, Nurin Tënd ne ta shikojmë

 11. Për këtë postim, ju falënderohen 18 Përdorues në vijim:


 12. #8
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  Per Pejgamberin Muhamed a.s  Jetim ti linde
  dhe i tille u rrite
  edukove njerez,
  megjithese shkrim nuk dite.


  Tek ti merrnin mesime
  Qe kur ishe i ri
  Tek ti linin thesaret
  Se kishe besnikeri.


  Kur arrite te dyzetat
  Dihet mire se cfare ndodhi
  Allahu i madheruar
  Pejgamber ty te zgjodhi


  Te ofruan ty pushetet
  Por kete e refuzove
  Te premtuan pasuri
  perseri ti se pranove.


  Me pas shume u torturove
  Nga vendlindja u largove
  Por edhe atje ku shkove
  Thirrjen tende se harrove.


  Ne medine u vendose
  Nje xhami atje ndertove
  Thirre njerezit ne besim
  Edhe kurre nuk u dorezove


  Kurre nuk the se u lodha
  Gjithmone njerezit keshillove
  Ne Islam i vellazerove.
  Rrugen e drejte ju mesove


  Bere njerezit qe te njohin
  Allahun e Madheruar
  I bere ata qe te kuptonin
  Qellimin pse jane krijuar.


  I tregove mbare botes
  Se nje i bardhe dhe nje i zi
  Nuk kane asnje ndryshim
  Perve?se ne devotshmeri.


  Nuk ndertove grada?ela
  As organe te pajtimit
  Por ndetove per te tere
  Ndertesen e bukur te besimit.  Kjo keshtjelle qe ti ndertove
  Sprishet prej shiut as prej dimrit
  Ajo do te jete ne kembe
  Deri ne diten e gjykimit.  Keshtjella qe ti ndertove
  Nuk eshte prone e padishahut
  Por ne te do te valevitet
  Flamuri i njehsimit te Allahut.

 13. Për këtë postim, ju falënderohen 15 Përdorues në vijim:


 14. #9
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  ZOTI


  Kush e Krijoi botën me gjithe këte bukuri,
  Kush ja dha natyrës, gjithe këte hijeshi,
  Kush Krijoi njeriun, veshët edhe sytë,
  Kush vetëm Një Zot, që nuk ka të dytë.

  Ngjyrën trëndafilit, vallë e kush ja dha,
  me aromë aq t'kendshme vallë e kush e mba,
  Kush veçoi njeriun, përmbi çdo gjë tjetër,
  Kush, vetëm Një Zot, që nuk ka shok tjetër.

  Natyrën e vdekur, vallë e kush e ngjall,
  Pranverën pas dimrit, kush e ben me ardh,
  Kush ringjall njeriun, pasi eshte bere tokë,
  Kush vetëm Një Zot, që s'ka tjeter shok.

  Kush na e jep shiun që tokën gjelbron,
  kush e krijoi hënën që motet i ndrron,
  Zogjte që fluturojnë qiellit, vallë e kush i mba
  Kush vetëm Një Zot, që shok tjetër s'ka.

  Njeriut që mendon, me dyshim s'i mbetë,
  Zoti i ka dhënë mendjen, le të gjykojë vetë,
  Parajsa dhe ferri na presin n'at jetë
  Ç`ka të bësh këtu, atje ke me e gjetë

 15. Për këtë postim, ju falënderohen 15 Përdorues në vijim:


 16. #10
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: POEZI

  A ka vend per dyshim?

  Nje dite une pyeta
  Me thoni kush e di
  Cili e ka krijuar
  Tere kete gjithesi.?


  Kush e krijoi diellin
  Token kush e krijoi
  Kush e ngriti qiellin
  Dhe e zbukuroi.?

  Kush i krijoi yjet
  Qe naten ndricojne
  Kush i krijoi lulet
  Qe token zbukurojne


  Kush i krijoi kafshet
  Bimet anembane
  Kush e krijoi te keqen
  Bashke me te belane.

  Deri naten vone
  Rri edhe mendoj
  Po tere keta njerez
  Valle kush i krijoi?

  Shume po mendoj
  Pasi ska mundesi
  Qe te ndodhin vete
  Tere keto mrekulli

  Nje plak i moshuar
  Drejt ne sy me pa
  Qeshi i gezuar
  Dhe pastaj me tha:

  Ti mendohesh kot
  Ku ska per tu menduar
  Cdo gje qe egziston
  Allahu e ka krijuar

 17. Për këtë postim, ju falënderohen 13 Përdorues në vijim:


Faqja 1 prej 123 1231151101 ... FundFund

Tema të Ngjashme

 1. Poezi me foto
  By Fidan in forum Lidhje Islame
  Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 29-03-2010, 09:16
 2. Poezi Islame auf Deutsch
  By hasani in forum Deutsch
  Përgjigjet: 12
  Postimi i Fundit: 17-03-2009, 20:06

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •