Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Heqja e qimeve

 1. #1
  Ebu Malik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-05-2009
  Postimet
  726
  All-llahu të shpërbleftë
  53
  Falënderuar 1,718 herë në 468 Postime
  Rep Fuqia
  568

  Heqja e qimeve

  Heqja e qimeve

  Pyetje:
  A janë të lejuara gjërat e mëposhtme:
  1- Heqja e qimeve nga sqetullat dhe vendet e turpshme
  2- Heqja e qimeve të këmbëve dhe të krahëve te gratë
  3- Heqja e qimeve të vetullave, nëse burri e kërkon këtë gjë.

  Përgjigje:
  1- Heqja e qimeve të sqetullave dhe vendeve të turpshme është diçka e mirë (sunet).
  Përsa i përket qimeve të sqetullave, gjëja më e mirë është shkulja e tyre,ndërsa për qimet e vendeve të turpshme,më mirë është që të rruhen.
  Sidoqoftë, gjëja kryesore është largimi i tyre, pa marrë parasysh se në ç'mënyrë mund të bëhet kjo gjë.
  2- Heqja e qimeve të këmbëve dhe krahëve për gratë është e lejuar,sepse nuk ka ndonjë argument që ta ndalojë.
  3- Heqja e qimeve të vetullave nuk është e lejuar edhe nëse bëhet me kërkesë të burrit, sepse Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, i ka mallkuar ato gra që shkulin qimet e veta apo qimet e të tjerave.

  Sheikh Iben Bazi (Allahu e meshirofte)
  Së fundi përpunuar nga Ebu Hatib: më 28-02-2010 22:44

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. A Lejohet Heqja E Qimëve Në Mes Të Vetullave
  By Muhlis in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 29-04-2009, 18:39
 2. A lejohet heqja qimeve në mes të vetullave?
  By Ebu Hatib in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 23:17
 3. A lejohet heqja e qimeve të tepërta dhe a lejohet zgjatja e thonjve ?
  By Mesudi in forum Fetua nga Sheikh Abdul Aziz Ibn Abdullah Bin Baz (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 11-08-2006, 12:15

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •