Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 7 prej 7

Tema: Shërimi nga magjia

 1. #1
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Shërimi nga magjia

  Pyetja:

  Cila eshte kura per dike qe eshte nen ndikimin e magjise? Si mundet besimtari ta shpetoje vehten nga kjo apo te evitoje demtimin nga kjo? A ka ndonje dua apo dhikr nga Kur’ani dhe suneti ne lidhje me kete?

  Pergjigja:

  El-hamdulilah.

  Ka lloje te ndryshme kure:

  1 – Personi mund te shohe (gjeje) ate qe magjistari ka bere. Per shembull, nese ai ka vendosur disa nga floket e tij diku, apo ne nje kreher, apo diku tjeter. Nese zbulohet ta kete futur diku, duhet hequr, djegur ose shkaterruar. Kjo fshin ate eshte bere dhe shkaterron synimin e magjistarit.

  2 – Magjistari duhet detyruar te shkaterroje ate qe ka bere nese dihet se kush e ka bere kete magji. I thuhet: Ose shkaterro ate q eke bere, ose do te te egzekutojme. Pasi ta shkaterroje c’ka bere, ai duhet egzekutuar nga autoritetet ngase magjistari egzekutohet pa iu kerkuar atij qe te pendohet sipas mendimit me te sakte. Kjo eshte ajo qe eshte bere nga Umari dhe eshte transmetuar nga Rrasuli se ai tha: “Ndeshkimi i magjistarit eshte ta vrasesh me shpate”. Kur Hafsah, nena e besimtareve gjeti qe nje skllave qe bente magji e vrau ate.

  3 – Recitimi i Kur’anit. Kjo ka shume miresi ne heqjen e magjise. Ajeti Kursij, dhe ajetet qe flasin per magjine ne suren Araf, Junuz, Ta-Ha, Kafirun, Ikhlas, Felek, Nas duhen recituar mbi personin te cilit i kane bere magje apo duhen recituar ne nje ene. Dua duhen bere per sherim dhe shendet te mire sidomos duaja qe eshte transmetuar nga Rrasuli: “Allahume Rab ‘u-Nas, adhhib al-ba’s wa’shfi, anta al-Shaafij, laa shifaa’a illa shifa’uke, shifaa’an laa jughaadiru saqaman (O Allah, Zoti i njerezve, hiqe te keqen dhe dhuro sherim. Vertete Ti je sheruesi dhe nuk ka sherim vec sherimit Tend. Sherim qe nuk le pas asnje pasoje). Po ashtu mund te recitohet edhe ajo qe Xhibriili recitoi si rukjah per Rrasulin: “Bismilah urkik, min kuli shej’in ju’dhik, wa min sherri kuli nefsin aw ‘ajnin haasidin Allah jushfik, bismilah urqik (Me Emrin e Allahut bej rukjah per ty per gjithecka qe te demton ty nga e keqja e cdo shpirti apo syu te keq. Allahu te sherofte. Me Emrin e Allahut bej rukjah per ty).
  Kjo duhet perseritur tre here dhe po ashtu recitimi i Ikhlasit, Felekut dhe Nasit.
  Po ashtu kjo mund te recitohet mbi uje nje pjese e te cilit duhet te pihet nga ai qe ka magji dhe me pjesen tjeter duhet te lahet, nje apo me shume here sikurse te nevojitet. Kjo e heq magjine me ndihmen e Allahut. Kjo eshte permendur nga dijeteret dhe nga sheikh Abdurrahmen ibn Hasan ne “Fet’h ul-mexhid, sherh kitab ut-tewhid” ne kapitullin, “Bab mexhe’a fil nushrah” dhe nga te tjere nga ai.

  4 – Ai mund te marre shtate gjethe Lotusi, ti bluaje dhe ti fuse ne uje dhe te recitoje mbi to ajetet dhe suret qe permendem me siper dhe duate. Me pas aim und te pije ca nga ky uje dhe te lahet me pjesen tjeter. Kjo eshte gjitheashtu e mire edhe per kurimin e atij qe i kane bere magji dhe qe nuk kryen dot mardhenie seksuale me gruan e tij. Shtate gjethe jeshile Lotusi duhen future ne uje, dhe ajo qe permendem me siper duhet recituar mbi te dhe ai duhet te pije nga kjo dhe te lahet me te. Kjo ka rezultat me lejen e Allahut.
  Ajetet qe duhen recituar mbi uje dhe gjethet e Lotusit pqe at ate cileve u kane bere magji dhe ai qe nuk mund te kryeje mardhenie me gruan e tij nga magjia jane:

  1- Sureja el-Fatiha

  2- Ajeti el-Kursij (2:255)

  3- Ajetet nga sureja Araf qe jane:

  “[Faraoni] tha: “Nese ti ke ardhur me nje shenje na e trego nese ja nga ata qe thone te verteten. Atehere (Musa) hodhi shkopin e tij, kur ja, ishte gjarper i qarte.Dhe ai nxorri doren e tij kur ja, ishte e bardhe (me ndricim, e dukshme qarte) per tere shikuesit. Te paret e njerezve te Faraonit thane: Ky eshte vertete nje magjistar i ditur.Ai don tu nxjerre ju nga toka juaj pra cfare keshilloni? Ata thane: Vonoji ate dhe vellane e tij per ca kohe dhe dergoni lajmetare neper qytete qe tu sjellin juve te gjithe magjistaret me te mire. E keshtu magjistaret erdhen tek Faraoni. Ata thane: Vertete qe pritet shperblim i mire per ne nese fitojme. Ai tha: E edhe me teper. Ju do jinni me te afermit tek une. Ata thane: O Musa. Ose hidh ti i pari ose ne. Ai (Musa) tha: ju hidhni te paret. Keshtu, kur ata hodhen i mashtruan syte e njerezve dhe u shtine friken atyre dhe treguan nje magji te madhe. E Ne i shpallem Muses:Hidhe shkopin tend. Kur ja, gelltiti gjithecka ata treguan. Keshtu e verteta u konfirmua dhe gjithecka ata bene nuk pati efekt.Keshtu ata u munden aty dhe u kthyen te mposhtur. Dhe magjistaret rane ne sexhde. Ata thane: Ne besojme ne Zotin e boteve, Zotin e Muses dhe Harunit.” [El-A’raf 7:106-122]

  4- Ajetet nga sureja Junuz qe jane:

  “Dhe Faraoni tha: Me sillni cdo magjistar te ditur.E kur magjistaret erdhen, Musa u tha: hidhni c’keni per te hedhur. E kur ata hodhen, musa tha: Ajo qe ju keni sjelle eshte magji e Allahu pa tjeter do ta beje ate pa efekt. Vertete qe Allahu nuk rregullon punen e shkaterruesve.E Allahu do te nxjerre ne pah te verteten me fjalet e Tij, sado qe ta urrejne kete kriminelet. (Junuz 10:79-82)

  5- Ajetet nga sureja Ta-Ha qe jane:

  “Ata thane: o Musa. Ose hidh ti i pari ose te hedhim ne. (Musa) tha: ju hidhni te paret. Kur ja, litaret dhe shkopinjte e tyre me magjine e tyre iu duken atij sikur levizen shpejt. E musa ndjeu frike Brenda tij.Ne i thame: mo ski frike. Patjeter qe ti do te fitosh. Hidhe ate q eke ne doren e djathte. Do te gelltise gjithecka qe ata kane bere. Ajo qe ata kane bere eshte vecse trik magjie e magjistari nuk do jete kurre i sukseshem sado i zoti te jete. [Ta-Ha 20:65-69]

  6- sureja el-Kafirun.

  7- sureja Ikhlas, Felek dhe Nas te recitohet tre here.

  8- Te recitohen disa nga duate te percaktuara ne sheriat si:

  “Allahume Rabb en-Nas, adhhib al-ba’s wa’shfi, enta ash-Shaafij, la shife’a ila shife’uke, shife’an la jughadiru saqaman (O Allah, Zoti i njerezve, hiqe te keqen dhe dhuro sherim. Vertete Ti je sheruesi dhe nuk ka sherim vec sherimit Tend. Sherim qe nuk le pas asnje pasoje).”

  Kjo eshte mire dhe mund te shoqerohet edhe me duane:

  “Bismilah urkik, min kuli shej’in ju’dhik, wa min sherri kuli nefsin aw ‘ajnin haasidin Allah jushfik, bismilah urqik (Me Emrin e Allahut bej rukjah per ty per gjithecka qe te demton ty nga e keqja e cdo shpirti apo syu te keq. Allahu te sherofte. Me Emrin e Allahut bej rukjah per ty).

  Nese keto recitohen direct mbi personit qe ka magji, recituesi fryn ne koken e atij me magji dhe ne gjoks dhe keto jane gjitheashtu nga menyrat e sherimit me lejen e Allahut sikurse u permend me siper.

  Maxhmu’ el- Fataawa wa Makalat Mutanawwi’ah …vol. 8, f. 144
  Së fundi përpunuar nga sunnih: më 30-09-2006 03:45
  Feja e pranuar tek Allahu eshte Islami

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 16 Përdorues në vijim:


 3. #2
  ahlaku nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  17-09-2007
  Postimet
  4
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 2 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Sherimi nga magjia

  esselamu alejkum
  qfar jan gjethet e Lotusit me hollsisht dhe ku gjenden allahu te shperbleft...

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 5. #3
  ahlaku nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  17-09-2007
  Postimet
  4
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 2 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Sherimi nga magjia

  dhe qka ma pak mund te thuhet nese nuk i di te gjitha

 6. #4
  london nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  14-05-2009
  Lokacioni
  ALLAHU EGBER
  Postimet
  28
  All-llahu të shpërbleftë
  27
  Falënderuar 42 herë në 16 Postime
  Rep Fuqia
  161

  Re: Sherimi nga magjia

  Eselamun Alejkum
  A mund ta buj vet se un ne Arabishte lexoj kuranin ,falem,jam e mbulut.ne Anglisht si i thoj Lotusit dhe ku gjindet.Zoti ju shperbleft.
  Me respekt motra London.

 7. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 8. #5
  london nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  14-05-2009
  Lokacioni
  ALLAHU EGBER
  Postimet
  28
  All-llahu të shpërbleftë
  27
  Falënderuar 42 herë në 16 Postime
  Rep Fuqia
  161

  Re: Sherimi nga magjia

  Eselamu Alejkum moter Rubina
  Te lutem moter ne se mundet me mdihmu per kto di lloj LOTUS, dhe Shebe e barth e bluar ne Anglisht si i thojn .Gjindem ne Angli .
  Zoti ju dhasht te mira ne ket dinja dhe ne dinjan tjeter.

 9. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 10. #6
  Grafika e rubina
  rubina nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  29-02-2008
  Postimet
  258
  All-llahu të shpërbleftë
  913
  Falënderuar 662 herë në 214 Postime
  Rep Fuqia
  330

  Re: Sherimi nga magjia

  Eselamu Alejkum moter Rubina
  Te lutem moter ne se mundet me mdihmu per kto di lloj LOTUS, dhe Shebe e barth e bluar ne Anglisht si i thojn .Gjindem ne Angli .
  Zoti ju dhasht te mira ne ket dinja dhe ne dinjan tjeter.
  Alejkum Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu!

  LOTUS- in mundesh me gjet nëpër Xhamitë në Angli apo nëpër shitoret e arabëve; kurse për Sheben ashtu sic është dhënë edhe sqarimi është një gur i bardhe i bluar dhe nuk e di se a mundeni ta gjeni në Londër apo jo. Por nëse bisedoni në Xhami me ndonjë arab ata do të ju udhëzojnë InshaAll-llah se ku mundeni të gjeni këtë gur.

  All-llahu azze ve xhel ju ndihmoftë.

 11. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 12. #7
  Grafika e rubina
  rubina nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  29-02-2008
  Postimet
  258
  All-llahu të shpërbleftë
  913
  Falënderuar 662 herë në 214 Postime
  Rep Fuqia
  330

  Re: Sherimi nga magjia

  gjeni në Londër apo jo.
  Më fal se kam gabuar gjatë shkrimit unë mendova në Angli por e ngatërrova me pseudonimin tënd.
  Selamun Alejkum.....

Tema të Ngjashme

 1. Shërimi me anë të Rukjes
  By Abdurrezak in forum Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 08-06-2010, 11:31
 2. Shërimi me Kur`an !
  By Sabahi in forum Kur´an dhe Tefsir
  Përgjigjet: 12
  Postimi i Fundit: 05-03-2009, 11:09
 3. Magjia e zez
  By labinot in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 15-02-2009, 00:06
 4. Sihri dhe shërimi i tij në Kur´an
  By Ubejdullah in forum Akide
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 14-12-2008, 14:24
 5. Magjia, syri i keq dhe shërimi i tyre!
  By Muhammed in forum Literaturë Islame
  Përgjigjet: 24
  Postimi i Fundit: 29-06-2006, 00:31

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •