Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: A bene me mbyt gjarperin

  1. #1
    Grafika e Muhlis
    Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
    Data e Anëtarësimit
    18-07-2008
    Postimet
    15,817
    All-llahu të shpërbleftë
    4,497
    Falënderuar 10,365 herë në 5,405 Postime
    Rep Fuqia
    6477

    A bene me mbyt gjarperin

    Hoxhë i nderuar e kam bërë pytjen te një hoxhë i mir hamdulil lah a bënë me mbyt gjarpnin kur ta zinsh edhe në përjashtim nëse te sulmon mirpo ai me tha jo nuk bënë me mbyt se ishin disa kushte për me mbyt gjarpnin...cilët jon ato kushte!!! dhe prej një hoxhe tjetër e ndëgjova se banë mi mbyt pamarparasysh !??? dhe nëse ka mundsi memi renit krejt shtazët që jon të lejuar për të mbytur.... Allahu ju Shperbleft.

    Bismilahi rrahmani rrahim

    Është transmetuar nga Pejgamberi a.s se ai që e mbyt gjarprin me të paren herë (me një goditje) i ka njëqind shpërblime,ai që e mbytë me të dyten herë gjysmen e të parës ....e keshtu me radhë ,pra mbytja e gjarpërinjëve lejohet dhe në te ka shpërblim,ky rregull vlen për gjarpërinjët në përgjithësi .

    Kurse ndodhë që exhinët ta marin formën e gjarpërit dhe të futën në shtëpi,e për mbytjen e këti lloji të gjarpërit (exhinit) ka kushte,është transmetuar nga Pejgamberi a.s se ka thënë se nëse e shihni këtë lloj gjarpëri në shtëpi,thuani atij tri ditë ,LARGOHU NGA KETU DHE MOS NA SHQETËSO,e nëse pas kësaj ai nuk largohet mbyte ,dhe nuk ka dëm në këtë inshaallah.
    Kurse shtazët të cilan janë të rrezikshme për njerizit dhe ju shkaktojnë dëm atyre,lejohet të mbytën.

    Zekerija Qazimi
    Shoqata Realiteti
    ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

  2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

  1. Pse e mbyt fëmijën tënd?
    By Kalimtari in forum Këshilla të Përgjithshme
    Përgjigjet: 0
    Postimi i Fundit: 18-07-2009, 23:05
  2. SHBA mbyt 97 civilë për dy ditë
    By Muhlis in forum Lajme nga Bota Islame
    Përgjigjet: 0
    Postimi i Fundit: 27-05-2009, 16:39
  3. Palestinezi mbyt me Bunduzher tre jahudi
    By Ebu Humaira in forum Lajme nga Bota Islame
    Përgjigjet: 0
    Postimi i Fundit: 02-07-2008, 17:12
  4. Babai mbyt vajzen...
    By vlora in forum Pyetje-Përgjigje
    Përgjigjet: 15
    Postimi i Fundit: 20-12-2007, 04:59
  5. Nënë mos më mbyt
    By firdeuse in forum Gruaja dhe Familja
    Përgjigjet: 0
    Postimi i Fundit: 20-02-2007, 10:42

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

  • Ju nuk mund të postoni tema të reja
  • Ju nuk mund të postoni përgjigje
  • Ju nuk mund të postoni shtojca
  • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
  •