Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: A duhet mbajtur mbulesa në shtëpi në prani të kunatit?

 1. #1
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  A duhet mbajtur mbulesa në shtëpi në prani të kunatit?

  A duhet mbajtur mbulesa në shtëpi në prani të kunatit?

  Pyetje?
  Selam alejkum ju lutem nëse mundeni të më pergjigjeni në këtë pyetje e cila
  me intereson shumë.
  Jam mbuluar por a është e detyruar të mbajë mbulesën në shtëpi në prani të kunatit?

  Përgjigje:
  Po motër mbulesën duhet mbajtur edhe në prani të kunatit, pasi ai nuk bën pjesë në meshkujt,që konsiderohen të afërm.
  Mbulesa bahet për qëllim të mbulimit të bukurive trupore të femrës para meshkujve që i ka të lejuar për martesë.
  Nuk ka dyshim se vëllai i burrit është njëri nga të mundshmit për martesë, pasi që vëllai i tij (bashkëshorti) ishte i lejuar më herët.

  Ky është rregulli që i specifikon njerëzit me të cilët lejohet apo ndalohet të vetmohet femra muslimane, të bisedojë me ta në vetmi apo të qëndrojë pa shami në praninë e tyre.
  Pra gjithë ata që i ka të lejuar për martesë, nuk bën të qëndrojë zbuluar para tyre.
  Kurse gjithë ata që janë të ndaluar në mënyrë të përhershme për martesë, lejohet që femra të rrijë e zbuluar para tyre si, babai, vëllai, axha, daja, vjehrri etj.

  Bile ndonjëherë ndodh që prej kunatit dhe anëtarëve të tjerë të familjes së gjerë të burrit, duhet të ruhemi edhe më shumë, sepse rrethanat e krijojnë një klimë të tillë që nderi i femrës të rrezikohet nga ata që mund të takohet më shpesh.
  Në një rast i dërguari i Allahut,lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, kishte thënë:
  - “Keni kujdes të hyni të vetmuar tek gratë e huaja!
  - Një njeri nga ensarët (vendasit e Medinës) pyeti: O i dërguar i Allahut, e nëse ai është kunati (apo ndonjë i afërm i burrit)?
  - “Kunati është vdekja” – është përgjigjur i Dërguari.

  Dijetarët kanë komentuar fjalën “vdekje” në mënyra të ndryshme.
  Disa kanë thënë se vetmia e kunatës me kunatin mund të çojë deri te vdekja për shkak të prishjes së moralit e si pasojë do të ishte dënimi me gurëzim deri në vdekje, dënim ky që e pret të martuarin e pamoralshëm qoftë mashkull apo femër.
  Ose mund të përfundoj me ndarjen në mes të bashkëshortëve për shkak të imoralitetit apo dyshimeve lidhur me të, dhe kjo në një mënyrë është vdekje sa i përket jetës bashkëshortore.

  Disa të tjerë mendojnë se vetëm vdekja mund t’i afrohet femrës së huaj në mënyrë figurative.
  Andaj duke qenë se afrimi i të afërmve të burrit tek bashkëshortja e tij është vepër e papranueshme, le ta merr i tilli epitetin e vdekjes, që e shuan jetën e saj dhe mirëqenien e jetës bashkëshortore.

  Dikush tjetër prej dijetarëve ka thënë le të pranoj të vdes më para, se sa të vetmohet me gruan e vëllait nga frika e imoralitetit.
  Sido që të jetë, ky hadith demaskon rrezikun e të vetmuarit të gruas me të afërmit e burrit të saj (meshkuj).
  Në të njëjtën kohë tregon se ata konsiderohen të huaj për atë grua.
  Andaj rregulli është se femra duhet të qëndrojë me kokë të mbuluar para të gjithë atyre që nuk lejohet të vetmohet me ta, sepse martesa me ta është e mundur dhe nuk ka pengesa të përhershme si afërsia nga gjaku, gjiri dhe miqësia.Allahu e di më së miri!

  Muhamed Dërmaku
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. A lejohet me dal pa xhilbab para kunatit?
  By Katade in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 07-12-2009, 21:44
 2. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 05-08-2009, 10:20
 3. A duhet mbajtur sekretin tërë jetën?
  By Aferdita in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 31-07-2009, 20:04
 4. Kushtet që duhet t'i plotësoj mbulesa islame
  By EbuSeuda in forum Gruaja dhe Familja
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 11-06-2009, 15:01
 5. A duhet me their ezanin kur falesh ne shtepi?
  By bekir-87 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 24-10-2006, 23:24

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •