Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Lehonia pas lindjes me operacion (Cesarean section)??

 1. #1
  Ebu Besir nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  16-08-2008
  Postimet
  1,216
  All-llahu të shpërbleftë
  2,304
  Falënderuar 757 herë në 450 Postime
  Rep Fuqia
  1055

  Lehonia pas lindjes me operacion (Cesarean section)??

  Pyetja: Periudha pas lindjes me operacion (cezarian) a konsiderohet lehoni?

  Përgjigje: Falënderimi i takon Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të Dërguarin e tij Muhamedin të birin e Abdullahut.
  Lehoni llogaritet gjaku i cili rrjedh shkaku i lindjes qoftë ajo lindje me operacion apo lindje natyrore.
  Nëse fëmija-fetusi nxirret para kohe (gjatë abortit), pasi që e ka marrë formën humane, pra ka filluar ti dallohet koka, duart, këmbët.
  Kjo shkallë e zhvillimit të embrionit ndodh pas 80 ditësh shtatzëni, prandaj gjaku i cili rrjedh pas 80 ditësh llogaritet gjak lehonie.
  Në librin “Keshaful-kana” shkruan: Lehoni është gjaku i cili del nga mitra gjatë lindjes dhe para saj, dy ose tre ditë me shenja lindjeje, ndërsa pas lindjes vazhdon deri në plotësimin e ditëve.
  Kjo llogaritet lehoni edhe po që se pasojë e dëmtimit të vetes, me përdorimin e medikamenteve apo me diç tjetër.
  Nëse pas nxjerrjes prej barkut fetusi i përngjan krijesës njerëzore, periudha pas saj konsiderohet lehoni.
  Nëse embrioni ështe si pikë e ngjizur apo mish pa formë atëherë kjo nuk llogaritet lehoni.
  Krijimi i dukshëm i fëmijës në bark është kur ti bën 81 ditë. Në shumicën e rasteve kështu e kanë cekur dijetarët si Mexhd ibn Tejmije, ibn Hamdani (Allahu i mëshiroftë) e të tjerë, pra krijohet fëmija në barkun e nënës për tre muaj.
  Lehonia mund të vazhdoi disa ditë pastaj të ndërpritet, kështu që nuk është kusht të vazhdon deri në 40 ditë. Allahu e din më së miri.

  Përktheu dhe përshtati: Nexhat Ceka
  Marrë nga islam

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 22-05-2009, 16:51
 2. Nëse lind një javë para Ramazanit,dhe pastrohem nga lehonia,a duhet të agjërojë?
  By Ebu Hatib in forum Sheikh Abdullah Ibn Abdur-Rahman Ibn Xhibrin (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 27-02-2009, 14:07
 3. A Special Section
  By En Nisa in forum English
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 12-08-2008, 11:22
 4. Menstruacioni, lehonia dhe hemoragjia
  By Ebu_Enes in forum Gruaja dhe Familja
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 23-03-2008, 00:03

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •