Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Rezultatet 11 deri 16 prej 16

Tema: Emra Islam të gjinise femrore

 1. #11
  Grafika e sunna
  sunna nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-08-2007
  Postimet
  5,142
  All-llahu të shpërbleftë
  10,178
  Falënderuar 6,698 herë në 3,261 Postime
  Rep Fuqia
  2572

  Re: Emra Islam te gjinise femrore

  Es Selamu Alejkum

  keto emra Sara ket emer shum e kan keqperdor pa besimtaret shum e shum restorane te hujve kan firma me emrin sara plus artiste te filmave me emrin sara une mendoj ma mir me ju qit femive emra qe veq ne muslimant i perdorim edhe ky emri hanna une kam shoqe qe nena e saj e ka emrin hanna por esht katelike veq mendimi im inshaAllah sme keqkuptoni Allahu xh sh ju mbrojt gjithve Vellezer dhe Motra qe ni rast ni x moter e ka pas dhe e ka emrin Aisha edhe ka shku ne discotek muslimane asht por jo me praktik edhe aj personi i discotekes i thot si quheni kjo pergjigjet aisha thot ti emrin muslimane si mundesh me hi ktu ajo nga turpi dhe inati del nga discoteka , per ket them esht mir mi emertu me emra te fort musliman e jo me kesi emra qe i kan mar pabesimtaret shum artiste e dhoj dhoj kan emra ton i kan keqperdor ma boni hallall se e zgjata

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #12
  Grafika e Eli
  Eli
  Eli nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2007
  Lokacioni
  Prishtinë
  Postimet
  368
  All-llahu të shpërbleftë
  2,003
  Falënderuar 797 herë në 310 Postime
  Rep Fuqia
  395

  Re: Emra Islam te gjinise femrore

  selam alejkum
  sipas mendimit tim nuk ka rendesi nese nje krishter e ka emrin musliman ai perseri mbetet emer musliman. Pse mos me e ver emrin Sara kur po kete emer e ka pas gruja e Ibrahimit alejhi we selam e qfar gruaje ka qen ajo, pastaj Hanna shume emer i mir edhe nese keqperdoret nga te tjeret kryesorja ti mos e keqperdor.Ka plot qe e kan emrin Muhamed po nuk jane ne fe aspak, kjo nuk dmth qe nuk duhet me u vu ai emer.(E dini qe ne Angli emri Muhamed eshte emri i dyt me i popullarizuar e sipas statistikave nese vazhdon keshtu do te jet i pari insh-Allah)
  Përmende All-llahun shpesh, se Ai është me ata që e përmendin

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 5. #13
  Grafika e sunna
  sunna nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-08-2007
  Postimet
  5,142
  All-llahu të shpërbleftë
  10,178
  Falënderuar 6,698 herë në 3,261 Postime
  Rep Fuqia
  2572

  Re: Emra Islam te gjinise femrore

  Es Selamu Alejkum

  moter eli edi qe esht emri Muhammed emri i popallarizur ne angli ket edi qysh kahere nuk kisha qellim te keq mesiguri me keni keqkuptu Allahu ju mbrojt inshaAllah. emri Muhammed pa dyshim se ket emer e kan muslimant se nuk e kan qit krishteret por muslimant elhamdulilah disa qe praktikojn disa jo une qe tregova per keta emra qe i kan keqperdor pa besimtaret ishte qellimi im qe ma mir mi emertu me emra tjer pse skan emra p sh aisha krishteret apo hadixhe apo meyrem apo sumeja , sepse jan te dallum kta emra ne islam ku pa besimtaret skan shanc mi emertu me kta emra femit e tyre kurse sara e disa tjer i kan keqperdor elhamdulilah emri sara esht i grus ibrahimit a s allahu i meshiroft une sjam kunder emrit se emri si emer shum me pelqen ma boni hallall por qellimi im ishte i mir skam mendu asgje keq as kunder Allahu ju ruajt nga sheri shejtanit

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 7. #14
  Grafika e Dituria
  Dituria nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  10-11-2007
  Lokacioni
  Vendin ku perzihen rehatia dhe sprova.
  Postimet
  527
  All-llahu të shpërbleftë
  1,439
  Falënderuar 1,518 herë në 445 Postime
  Rep Fuqia
  540

  Re: Emra Islam te gjinise femrore

  Selamu alejkum!

  Po e kuptoj motren qikaa, mendoj se e ka qellimin e mire pajtohem edhe une me te. Por ajo qe me shtyne te kerkoj emra Islam qe jane edhe Islam edhe qe tingellojne bukur eshte sepse kemi mjaft zgjedhje, dhe kam verejtur se ka mjat emra Islam te cilet nuk i dinim me pare. Pasiqe dhe me Islam nuk eshte e perkufizuar, me rendesi eshte qe emri te kete kuptimin e mire. Vetem ajo qe me pengon eshte kur disa mendojne se ben edhe i emerojne femijet ne gjuhen amtare , sepse kjo njefar menyra po i perzine emrat. P.sh. nje anglez i konvertuar ne Islam menjeher nderron emrin ne emer musliman edhe ate ne gjuhen arabe, dhe kjo e dallon nga jobesimtaret, plus eshte e leht ta dijsh se ai eshte musliman, sikur ta ruaj emrin e vjeter zor qe do ta dalloje qe eshte musliman ( edhe po te kishte ai emer kuptim te mire ne gjuhen angleze).
  NUne per vete nuk me pelqejne emrat qe totalisht tingellojn ete krishter ose dicka tjeter sadoqe tingellon bukur. Sara mendoj qe dallohet se eshte emer i librave te shpallur, por edhe me Islam, mendoj qe nuk eshte problem.
  Tani ne perendim ndegjohen emra te kengetareve qe jane mjaft Islam, cti bejsh, si nikmnejma apo ku ta di.
  Une jam njeri i thjesht e mund te gaboj, por mendoj qe me u perkufizu, qe emri me qene, Islam me kuptim te mire, ne gjuhen arabe, dhe me tingellu musliman, e gjithashtu i bukur.

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #15
  Grafika e En Nisa
  En Nisa nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  12-11-2006
  Postimet
  2,353
  All-llahu të shpërbleftë
  5,684
  Falënderuar 3,988 herë në 1,786 Postime
  Rep Fuqia
  1389

  Re: Emra Islam te gjinise femrore

  Selam Alejkum motrush qe e gjeta ni emer e vendosa me postu ketu Insha-Allah te pelqen se mu me pelqej Suela (ar) ajo që pyet shumë; kureshtare
  "Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë."

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 11. #16
  Grafika e Fidan
  Fidan nuk është i/e kyçur KV-III-pB
  Data e Anëtarësimit
  04-08-2005
  Postimet
  1,828
  All-llahu të shpërbleftë
  655
  Falënderuar 3,674 herë në 1,402 Postime
  Rep Fuqia
  1213

  Re: Emra Islam te gjinise femrore

  Selam Alekum

  Ja edhe nje tem e ngjashme qe kuka kon ma par në forum me emera te gjinis femrore ku paske shum emra te buker... nashta dikujt i vien!

  http://forumi.kurandhesunet.net/pyet...zat(3652).html

 12. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 16-05-2010, 21:03
 2. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 16-05-2010, 21:02
 3. Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 20-03-2010, 19:23
 4. Më duhen emra Islam
  By arjetalove in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 29-09-2009, 19:49
 5. Më duhen disa emra femrash me kuptim Islam
  By rrusta in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 06-11-2007, 16:56

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •