Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: Emra për fëmijë Musliman/e

 1. #1
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Emra për fëmijë Musliman/e

  "Disa emra per femije Musliman/e"


  * Emrat e gjinisë mashkullore

  A

  Abdullah - adhurues i Zotit,

  Abdulatif - adhurues i Zotit (Ledhatues),

  Abdulaziz - adhuruesi Zotit Fuqiplot,

  Abdulbaki - adhurues i Zotit te perhershem,

  Abdulfeta - adhurues i Zotit Triumfues,

  Abdulgafur - adhurues i Zotit Amnestues,

  Abdulhamid - adhurues i Zotit Falenderues

  Abdulmelik - adhurues i Zotit Sundues,

  Abdulvehab - adhurues i Zotit Besnik,

  Abdurrahim - adhurues i Zotit Mëshirues,

  Abdurrahman - adhurues i Zotit Mëshirëgjërë

  Abdurrezak - adhurues i Zotit Furnizues,

  Abas - Luani zymtë,

  Amar - jetgjat,jeton gjat

  Aziz - i fuqishem


  B

  Bejtullah - shtepi e Zotit; Qabja

  Beqir - i hershem,i pari femi,

  Beshir - Lajmtari mir,lajm i mir

  Bilal - i lagur, i ujitur, i gjall

  Burhanudin - argument i fort feje,


  D

  Daut - emer i nje pejgamberi,

  Demir - hekur, metalik

  Durak - vend ku qendrohet, i ndaluar,


  E

  Ejub - emer i nje pejgamberi

  Edib - i edukuar, njerëzor

  Enes - adaptuar, mesuar

  Enis - ai qe shoqeron, shoqeruesi,


  M

  Muhammed - emeri i pejgamberit te fundit (Muhammed s.a.v.s)

  Muslim - i dorzuar Zotit

  Muxhahid - luftëtarë për të drejtën,


  > Vazhdon <
  Së fundi përpunuar nga Ebu Velid: më 28-07-2006 06:54

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 12 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Ebu Velid nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2006
  Postimet
  777
  All-llahu të shpërbleftë
  1,407
  Falënderuar 1,573 herë në 513 Postime
  Rep Fuqia
  690

  Re: Emra per femije Musliman/e

  * Emrat e gjinisë femërore

  A

  Aida - Mysafire

  Aishe - Gjallëri; Begati; Emri i gruas së Profetit (as)

  Aja - Ajet; Shenjë; E dallueshme

  Anisa - Miqësore; e shoqërueshme

  Asije - Dikush që kujdeset për të dobtit/sëmurët dhe i shëron ata; Emri i gruas besimtare të faraonit

  Asime - Mbrojtëse

  B

  Behije - E bukur; Rrezatuese

  E

  Emira - Bollëk; imperiale

  Emine - Besnike

  Esma - Vajza e Ebu-Bekrit

  F

  Fatime - Bija e Profetit (as)

  Feride - E veçantë; Unike

  Firdes - Kopësht në Xhennet

  N

  Nadia - Fillimi; E para; Shpresë

  Nadire - E rrallë; E çmuar

  Nebiha - Inteligjente

  Nermin - Lule; delikate; e butë

  Nur(a) - Dritë

  S

  Safije - E qetë; E pastër; Shoqe e mirë

  Seliha - Lule; e pastër; e devotshme

  Selime - E sigurtë; E shëndetshme

  Selma - Paqësore

  Semiha - Bujare; Shpirtmadhe

  Sara - Emri i gruas së Ibrahimit (as)

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 13 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e Ndihmëtar i Sunnetit
  Ndihmëtar i Sunnetit nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-04-2008
  Postimet
  1,000
  All-llahu të shpërbleftë
  1,219
  Falënderuar 1,421 herë në 620 Postime
  Rep Fuqia
  650

  Re: Emra për fëmijë Musliman/e

  Në një hadith thotë i derguari i Allahut : “Emrat më të dashura tek Allahu i Lartësuar janë Abdullah dhe Abdurrahman, më të sinqertat janë: Harith dhe Humam, kurse më të shëmtuarat tek Ai janë: Harb dhe Murre

  Abdullah – Rob i Allahut
  Abdurrahman-Rob i Mëshiruesit

  Harith- Njeri i cili është punëtor dhe realizues (fitimtar)
  Humam- Njeri që ka ambicie të larta

  Harb- Luftë
  Murre- i hidhur
  Ka thënë Ibën Kajjimi :
  1. Kush e rregullon brendësinë (vetminë) e tij Allahu do t`ia rregullon të jashtmen e tij.
  2. Kush e rregullon atë që duhet mes tij dhe Allahut, Allahu do t`ia rregullon atë që duhet mes tij dhe të tjerëve.
  3. Kush punon për ahiretin e tij, Allahu do të kujdeset për dunjanë e tij.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Funda nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  19-11-2009
  Lokacioni
  Prishtin
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 10 herë në 4 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Post Re: Emra për fëmijë Musliman/e

  Selam Alejkem

  Hira
  Sira - Jeta e Muhammedit s.a.v.s

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Emra musliman për fëmijë
  By Ebu Ubejdullah in forum Feja dhe Shoqëria
  Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 19-03-2013, 15:54
 2. Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 20-03-2010, 19:23
 3. A janë në rregull këta emra për fëmijë?
  By Kalimtari in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 21-02-2010, 00:59
 4. Më duhen emra musliman për vajzat ?
  By bekir-87 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 9
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 12:32
 5. Pasqyrë e temave me emra musliman
  By Muhammed in forum Projekte Islame
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 05-04-2009, 21:08

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •