Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Ja perkthimi me 60 keshillat si ta ruajme dashurine e burrit

 1. #1
  Grafika e En Nisa
  En Nisa nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  12-11-2006
  Postimet
  2,353
  All-llahu të shpërbleftë
  5,684
  Falënderuar 3,988 herë në 1,786 Postime
  Rep Fuqia
  1389

  Ja perkthimi me 60 keshillat si ta ruajme dashurine e burrit

  Ja perkthimi me 60 keshillat si ta ruajme dashurine e burrit

  60 menyra se si ta ruani dashurin e burrit tuaj

  Bismilahi rrahmani rrahim

  Para se te ankoheni e te renkoni me permbajtjen qe gjendet ne kete liste,vetem cekni shkurt.Une pothuajse mund te ju garantoj se ne ket liste ka gjera qe une e di se ju nuk i beni, dhe e di se nese do ti kishit bere me heret , do te ,,krijonte” me shume dashuri dhe harmoni ne martesen tuaj.

  Natyrisht, kjo nuk eshte ne asnje menyre nje list e obligimeve te gruas, por me teper perkujtim dhe bakshish per te fituar ,piket bonus`. Me besoni, ju do ti korrni shperblimin shum mire.

  1)Silluni sin je femer, te gjithe butesine e femres—burri nuk deshiron qe gruaja e tij te tij te jete si burre!

  2)Vishuni me kenaqesi/me menyre atraktive.Nese je amvise mos rrini me kemishen e gjumit tere diten.

  3)Le tju vjen era mire!

  4)Mos ia parashtroni te gjitha problemet sapo burri te hyn mbrenda.Jepnini nje pushim mental.

  5)Mos e pyesni,”cka je duke menduar?”

  6)Mos u ankoni non-stop para se Allahu te`ala tju jep ndonje arsye qe vertet eshte per tu ankuar!

  7)Absolutisht mos flisni per problemet e juaja bashkshortore me cdo njerin qe ju e takoni, madje as nen pretendimin se po kerkoni ndihme! Nese ju mendoni se ju doni ti zgjedhni problemet e juaja martesore, atehere kerkoni keshillim me personin e duhur i cili mund te ju jap keshilla me teper:

  a.ndermjetesoni ndonje padrejtesi te bere ashtu qe cdo gabim te mund te permiresohet dhe cifti te kthejne harmonin, ose

  b.preferoni ndarjen

  8)Behuni te sjellshme me vjehrat e juaja ashtu siq do te donit qe burri i juaj te jete i sjellshem me nenen tuaj.

  9)Mesoni te gjitha te drejtat e njeri tjetrt ne Islam. Perqendrohuni ne ate qe ti permbushni keto te obligime e jo ti kerkoni te drejtat e juaja.

  10) Vraponi te dera sapo ai te kthehet ne shtepi, si te ishit duke e pritur ate.Qeshuni dhe perqafone.

  11)Mbane shtepine te paster, te pakten ne at nivel sa atij do ti pelqente.

  12)Jepni komplimente per gjerat qe ju e dini se nuk eshte i knaqur(pamjen,intelegjencen,etj) Kjo do tia formonte atij vet-besimin e tij.

  13)Thuani atij se ai eshte burri me i mire i mundshem.

  14)Thirreni familjen e tij shpesh.

  15)Jepni nje detyre te thjesht per ta bere ne shtepi e pastaj falmenderone kur ta beje at. Kjo do ta inkurajonte ate te bej me shume.

  16)Kur ai flet per diqka te merzitshme, ndegjone dhe tundni koken(ne shenje pohimi). Madje pytni pytje qe te duket se jeni e interesuar.

  17)Inkurajone te beje vepra te mira.

  18)Nese nuk eshte ne disponim te mire, jepini pak hapsire.Ai do ta kaloj kete, inshaAllah.

  19)Falemderone sinqerisht per sigurimin e ushqimit dhe strehimit.Kjo eshte pune e madhe.

  20)Nese eshte i hidheruar me ty dhe fillon bertas, lene te bertas pak perderisa ju jeni e qete. Ju do ta shihni se beteja e juaj do te perfundoj shum me shpejt. Kur ai te qetesohet, ju mund ti tregoni anen tuaj te ngjarjes dhe se si ju doni qe ai te ndryshoj diqka.

  21)Kur ju jeni e hidheruar ne te , mos i thoni “TI me terbon”,por ,”ky veprim me terbon”. Drejtone hidherimin tuaj ne veprimin dhe rrethanat se se ne at.

  22)Kujtoni se burri i juaj ka ndjenja, dhe merini ato ne konsiderim.

  23)Lene te ftohet me shoket e tij pa faj, posacerisht nese ata jan djem te mire.Inkurajone at te del jashte, ashtu qe ai nuk do te ndihet si i “gozhduar mbrenda” ne shtepi.

  24)Nese burri i juaj eshte i merzitur me ndonje gje qe ju e beni(dhe ju mund ta kontrolloni at gje), atehere mos e beni.Vertet.

  25)Mesoni se si ti tregoni atij cka prisni pa pasur nevoj tia qelloj gjithe kohen. Mesoni ti komunikoni ndjenjat e juaja.

  26)Mos u inatosni me gjera te vogla. Nuk ia vlen.

  27)Beni hajgare. Nese pernga natyra nuk jeni e tille,atehere hyni ne internet dhe lexoni disa, e pastaj tregojani atij.

  28)Tregoni se ju jen gruaja me e mire dhe beni komplimente vetes ne ato gjera qe ju e dini se jeni e mire.

  29)Mesoni tia permbushni deshiren e tij te preferuar.

  30)Kurre mos folni, KURRE, keq per shoket ose familjen e tij pa pasur nevoje.Nese ata e perfundojne pajtimin me ty, do ta shohesh se kjo do te ju kthehet si goditje ne fytyre sepse do te biesh edhe ne ne depresion se ke nje burre te keq—dhe njerez tjere qe gjithashtu mendojne se ke nje burre te keq.

  31)Shfrytzoje keohen tende me mencuri dhe perfundoj gjerat. Nese je amvise, merr ore online dhe behu aktive ne komunitet.Kjo do te ju bej juve te lumtur dhe do te kesh bonusi i dyte eshte se kjo e impresionon burrin tuaj.

  32)Beni te gjitha me lart fisebililah (per hir te All-llahut) dhe do te shohesh se All-llahu do te jep bereqet ne cdo gje qe ben.

  33)Burri dhe gruaja duhet te diskutojne dhe te komunikojne me njeri tjetrin me urtesi per ate se cka pelqejne dhe njuk pelqejne te njeri-tjetri.MOS i jepni komanda dhe udhezime sit e ishte sherbetori i juaj. ,,Ata jane mburoje per njeri-tjetrin”(surja Bekare,2:187)

  34)Thuani burrit tuajs se e doni ate, shume, shume here.Aisha r.a transemeton se P rofeti s.a.w.s. e ka pyetur ate se sa eshte e madhe dashuria e saj ndaj tij, ajo i tha sa ,,nje nyje”. Heren tjeter ai e pyeti ate, “si eshte ajo nyja? Ai gjithashtu shpesh ia ka kthyer asaj duke I thene, “Allahu qoft I knaqur me ty,o Aishe,pasha Allahun,ti nuk je e knaqur me mua sa jam un i knaqur me ty.”

  35)Beni nje gare me burrin tuaj dhe lene te fitoj ate, madje edhe nese jeni me e shpejt dhe me e forte se ai.

  36)Vraponi dhe kujdesuni per shendetin tuaj ashtu qe do te mbetesh nene, grua, amvise dhe kuzhiniere, inshaAllah ju nuk do te shendosheni dhe nuk do te deshtoni.

  37)Pastroni dhe kultivoni ne menyre te vecante p.sh mos u ankoni, mos qeshni ose ecni me shum ze ose mos ecni si nje elefant.

  38)Mos e dilni nga shtepia ma lejen e tij dhe natyrisht pa dijenin e tij.

  39)Sigurohuni qe e tere garderoba e tij eshte e paster dhe e hekurosur ashtu qe ai gjithnje te duket i fresket dhe i brishte.

  40)Mos diskutoni ceshtjet dhe bisedat e rendesishme kundershtuese me ate perderisa ai eshte i lodhur dhe i pergjumur.Gjeni kohen e duhur per diskutim.

  41)Rruga per zemren e burrit eshte stomaku i tij.

  42)Gjithmone benja me dije se e vlersoni punen e tij dhe sjelljen e parave.Kjo ia ben me te lehte shkuarjen e tij ne pune

  43)Sigurohuni GJITHMONE se keni dicka per darke.

  44)Krehni floket e juaj ,cdodite

  45)Mos harroni te beni lavanderi(larje-hekurosje te rrobave)

  46)Befasone me dhurata. M adje edhe sendet e nevojshme, siq jane kepucat, mund te jene dhurata.

  47)Ndegjone ate.(madje edhe kur flet per gjera te merzitsme siq jane basketbolli dhe kompjuteri).

  48)Mundohuni(sado e veshtire qe te jete) qe te interesoheni per hobet e tija.

  49)Mundohuni te mos shpenzoni shume….dhe kurseni te gjithe parat e tija.

  50)L e te dukeni terheqese dhe behuni joshese per te.Flirtoni me te.

  51)M esoni triqet dhe ,,teknikat” per te kenaqur burrin tuaj ne aspektin intim. (Natyrisht kjo shkon per te dyte)

  52)Pergatituni per nje mbremje te speciale me te dhe per momente te vecanta (pa nderhyrjen e femijeve).

  53)Kujdesuni per lekuren tuaj, sidmomos per fytyren. Fytyra eshte vatra e terheqjes.

  54)Nese nuk jeni e kenaqur ne aspektin intim, tregoni atij dhe bisedoni me te.Ndihmoni atij ose siguroni burime, mos prisni perderisa ceshtja te komplikohet.

  55)Lutesni All-llahun te forcoj dhe te ruaj lidhjen e meshires dhe dashurise ne mes jush dyve, cdo dite, cdo namaz. Luteni Ate ta mbroj at lidhje nga shejtani. Kur nje shjtani me i vogel shkatrron dashurine e ciftit, ai eshte me i bekuari nga Iblisi. Asgje nuk ben pune me shume se du `aja, e dashuria ekziston vetem ne mes ciftit kur All-llahu e rrenjos.

  56)KURRE mos krahasoni buurin tuaj me burrat tjere! Per shembull mos i thuani, burri i saj kurre nuk e ben kete, pse tip o e ben…”(kjo fjali eshte vrasese!)

  57) Behuni e lumtur me ate qe e keni sepse asnjeri nuke shte i perkryer! N ese doni perkryerje, pritni derisa te hyni ne Xhenet inshaAllah—dhe natyrisht perjetesisht!

  58)Orvatuni per dashurine e All-llahut pike se pari! Nese te gjitha grate provojne te kerkojne dashurine dhe kenaqesine e All-llahut, sigurisht, ata do te mbajne burrat dhe dashurine e tyre gjithashtu. Dhe dijeni—nese All-llahuju don, engjujt do te ju duan, dhe te gjithe krijesat tjera do te ju duan.

  59)Nese e paketoni nje dreke per burrin tuaj per ta marre ne pune, kohe pas kohe vjedhurazi shenoni nje fjali te vogel dashurie ose nje poeme te embel. Nese ai nuk merr dreke, leni nje shenim dikund tjeter qe ta gjej, si ne cante te vogel, ose ne portofol ose ne timonin e automobilit.

  60)Zgjojeni per namaz nate(pjesen e trete te nates)dhe kerkoni nga ai te falet me ty.

  Dasht Allahu te ruaj te gjithe martesat dhe tna ndihmoj te kuptojme dhe te ndertojme ato me sjelljet me te mira,amiiiin!
  "Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë."

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 02-03-2010, 07:48
 2. Keshillat...?!
  By shkumbin in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 20:29
 3. A duhet ta ruajmë të vdekurin?
  By Ebu Hatib in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 09-03-2009, 23:22
 4. Si ta ruajmë shenjtërinë e festës së Bajramit?
  By Menntori in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 29-09-2008, 18:43

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •