Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 5 prej 5

Tema: Si ta fitoni zemrën e bashkëshortes suaj

 1. #1
  Neffsul-Mutmeine nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  05-05-2008
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  4
  Falënderuar 19 herë në 5 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Si ta fitoni zemrën e bashkëshortes suaj

  es selamu alejkum we rahmetullahi te 'ala we berekatuhu


  I gjith falenderimi i takon Allahut subhanehu we te'ala,qe thot: ''Dhe nga faktet(e madhrise se) e Tij eshte qe per te miren tuaj,Ai krijoi nga vet lloji juaj palen (grat) ashtu qe te gjeni prehje tek ato dhe ne mes jush krijoi dashuri dhe meshir''

  paqja dhe bekimet qofshin mbi të Dërguarin tonë,Muhamedin, salallahu alejhi we selem,i cilli ka thënë: ''Me i miri prej jush esht ai qe esht ma i mire me vatrën e tij''

  Nese sot i hedhim nje veshtrim jetes se njerzve,dote te pikellohemi dhe dote ndihemi te shqetesuarper shkak se mekatet,veprimet e ndaluara dhe krimet jan perhapur shume. Konceptet qe dikur ishin te perbashketa ne mesin e disa njerzve, tani kan ndryshuar, e keqja eshte e ber e mire dhe e mira esht e ber e keqe. Po ashtu eshte ndryshuar tradita dhe etika.

  Prandaj njerzit habiten nga ideja e ''civilizimit'' Perendimor,te ndikuar nga filmat e felliqur, e te paturpshem ku tradhtia paraqitet si dashuri,qintegrimi si i lire dhe qiltirsi,respekti ndaj burrit si prapambetje dhe komplikim dhe mirkuptimi mes burrit dhe gruas,si dobesi!

  Si rezultat i jesaj jan shtuar fatkeqsite, jane perhapur shkaterrimet dhe muslimanet jan ber te tensionuar dhe te qoroditur (hutuar).

  @ Gruaja nuk i kryen detyrimet e saj ndaj burrit te vet!
  @ Burri e injoron dhe shtyp gruan e tij!
  @ Femijet nuk i degjojne prinderit e tyre!
  @ Prinderi e injorojne edukimin e femijeve!

  Keto probleme kan shkaktuar vetem me mosbindjen e muslimaneve ndaj urdhrave te Allahut.  vazhdon insaAllah....

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Neffsul-Mutmeine nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  05-05-2008
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  4
  Falënderuar 19 herë në 5 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Si ta fitoni zemrën e bashkëshortes suaj

  Qelimi kryesor i nje familjeje te lumtur islame, eshte te krijoje familje te shendosh, te sinqert dhe me mirkuptim,ne te sillen mbizoteron admiri,respekti,dashuria,lidhshmeria,qetsija shpirtrore dhe lumturia.

  Motoja e se cilles eshte: feja esht sinqeritet!!

  Qellimi: edukimi i drejt i femijeve.

  Udhrrefyes: Kur'ani, sunneti dhe theniet e te pareve tab te vlefshem.

  Synumi:
  se kur dote thirren ne Diten e Gjykimit do t'u thuhet:

  ''Hyni ne xhennet,ju dhe grat tuaja,te gezuar! Atyre i sherbejne me ene e gastare nga ari,aty dote ken qka t'u deshirojne shpirti dhe t'u kenaqet syri. Ju dote jeni aty pergjithmon!'' (Zuhruf 70-71)

  Shembull: i Derguari i Allahut,salallahu alejhi we selem,sahabet dhe te gjithe ata qe ndjekin hapat e tyre deri ne Diten e Gjykimit.

  Midis arsyeve te tjera qe me nxiten te shkruaj ket liber,esht rritja e numrit te shkurorzimeve dhe problemave martesore,mosperfillja e te drejtave bashkshortore dhe respekti i ulet qe disa bashkshort shfaqin ndaj grave te tyre. Per shembull,disa burra,Allahu i udhzofte,nuk i permbushiin te drejtat ndaj grave te tyre dhe nuk kujdesen per to. E ngrenë zërin pa arsye, nuk e ndajne te miren dhe te keqen me grat te tyre dhe parapelqejn qe ter naten ta kalojn me shoket te tyre ne shetitje,sesa te kujdesen per familjen dhe grat te tyre. Prandaj, kjo sjellje shkakton qe grat e tyre te jetojne te shqetsuara, ne vuajtje dhe mjerim duke shkaterruar shpirtin e tyre. Pra, pikerisht ketyre burrave i drejtohem me ket leter.

  Femra esht e bute,e dhembshme,e ndjeshme dhe nuk mund te duroje kur burri ngre zerin dhe tregon muskujt e tij, Asaj i nevojitet kujdesi i tih gjat gjithe kohes.Ajo ka nevoje per orijentim te sigurt dhe keshille te mire,ka nevoj qe ti flitet me urtesi dhe butesi dhe ne menyren e pershtatshme,sepse ajo esht nena e femijeve. Ajo esht shkolla per te cillen esht folur:

  ''Nena esht shkolle qe nese kujdesesh per te,
  dote fitosh njerz me prejardhje fisnike,
  Nena esht kopsht nga i cilli dalin lule te shumta,
  athere kur ujiten....'''

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Neffsul-Mutmeine nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  05-05-2008
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  4
  Falënderuar 19 herë në 5 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Si ta fitoni zemrën e bashkëshortes suaj

  bismillahi ar-Rahmani ar-Rahim

  Ky liber i drejtohet edhe:

  Secilit qe deshiron te ket jet te qet,te lumtur,te kendshme dhe kuptimlpote.

  Secillit qe deshiron qe jeta e tij bashkeshortore ta udheheqe ne rrugen e drejt dhe per ne dzennet.

  Secillit qe deshiron qe shtepia e tij te jet burim kulturor per t'u thirrur njerzit ne resprektimin e urdherave te Allahut dhe per te urdheruarne te mire,e per te ndaluar nga e keqja.

  Andaj duhet per ne qe t'i permesojme tiparet dhe sjelljen tona ndaj grave tona dhe me kujdes dhe besnikeri t'u ofrojme atyre at qe Allahu na ka urdheruar. E lus Allahun swt qe te na dhuroje te gjithve lumturi ne ket bot dhe ne boten e ardhshme. Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi te Derguarin tone te dashur Muhamedin s.a.w.s.

  vazhdon insaAllah...

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Neffsul-Mutmeine nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  05-05-2008
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  4
  Falënderuar 19 herë në 5 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Si ta fitoni zemrën e bashkëshortes suaj

  Sjellja me miresi ndaj gruas


  Allahu subhanehu we te 'ala thote:

  ''...qoni jet te mire me to...'' En-nisa,19

  I Derguari s.a.w.s ka thene: ''Keshilloni njeri-tjetrin qe te sillen mire ndaj bashkeshorteve te tyre,sepse gruaja esht krijuar prej brinjesdhe pjesa me e shtrembruar e saj esht pjesa e eperme. Nese tejton ta drejtosh ate teresisht,athere dota thyesh at,ndersa nese e le dhe nuk e drejton,dale ngadale ajo shtremberohet edhe me shum,andaj keshilloni njeri-tjetrin qe te silleni mire ndaj grave''

  I Derguari s.a.w.s poashtu ka thene: ''Kini kujdes silluni mire me grat tuaja,se ata jan te martuara me ju. Nuk keni te drejt mbi to,vetem nese kryejne ndonje veper te urryer. Dhe nese e kryen ate, largojini nga shtrati dhe rrihini leht. E nese ju degjojn,athere pra mos kerkoni arsye kunder tyre.''

  Shum nga ne kan degjuar tregime per burra qe kan sjellje te keqe me grat e tyre,sikur te ishin roberesha te ndonje pronari tiran; i fyejn dhe i mundojn ato dhe ne disa raste madje i godasin ne fytyre dhe si rezultat i kesaj,shtepia behet nje tmerr i padurueshem. Kjo nuk esht cilesi e njerzve te devotshem. Islami eka ndaluar nje sjellje te tille dhe urdhri i fundit i te Derguarit s.a.w.s ishte: ''...silluni mire ndaj grave!''

  Mua'vi iben Ubejdi r.a. transmeton: Un thash: ''O i Derguari i Allahut, cilat jan te drejtat e gruas nese ndonjeri prej nesh hyn tek ajo?'' Pejgamberi s.a.w.s u pergjigj: ''Ta ushqesh ate kur ushqehesh vete, t'i sigurosh veshmbathje kur vishesh vete dhe qe te mos e godasesh ne fytyrë as ta ofendosh dhe as ta lesh te vetme perveqse ne shtepi''


  vazhdon insaAllah...

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Neffsul-Mutmeine nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  05-05-2008
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  4
  Falënderuar 19 herë në 5 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Si ta fitoni zemrën e bashkëshortes suaj

  Vëlla i dashur musliman!

  Po te perkujtoj qe te jesh i but me gruan tende,ki sjellje te mire dhe respektoje ate,posaqerisht para syve te femijve,sepse nese e nenqmon personalitetin e sad, mund te shkaktosh pasoja shume serioze. I Derguari i Allahut s.a.w.s. ka thene: ''Besimtar i plot esht ai i cili ka sjellje te mire,ndersa me te mire ne mesin tuaj jane ata qe sillen me se miri ndaj grave te tyre''
  Vella mos kerko persosuri ne ket univers, por prano at qe esht me e mira! Dhe a thua valle nuk ke menduar per veten tende ,se je apo nuk je i persosur?!! Ne te vertet ne te gjith jemi ne pozite te njejt,nuk ja nevoj te kerkojm persosuri nga te tjeret,per derisa vet jemi te zhytur ne plasaritjet e te metave tona,duke pushtuar mundsine e dobsise dhe nevojes e gruas. Nese ne jemi te fort se ajo,Allahu esht me i Fuqishem se ne. I Derguari, s.a.w.s. ka thene: ''Nje besimtar nuk duhet te urreje nje grua besimtare,nese nuk pelqen nje cilesi te ajo,dote jet i kenaqur me nje cilesi tjeter.''

  Nje njeri e pyeti Hasan ibn Aliun, r.a. ''Ekam nje vajze e cila esht per t'u martuar,kujt t'ia jap ate?'' Hasan ibn Aliu u pergjigj: ''Martoje me ndonjeri qe ka frik Allahun,sepse nese e dashuron ate, dote jet i sjellshem.Nese nuk e pelqen, nuk dote sillet padrejtsisht ndaj saj.
  ''


  vazhdon insaAllah..

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Sporti që i përshtatet fëmijës suaj
  By sunna in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 27-02-2010, 16:10
 2. Zgjedhja e bashkëshortes
  By Abdurrezak in forum Hadithi dhe Shkencat e Hadithit
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 02-10-2008, 21:33
 3. Zemren e bashkeshortit tuaj mund ta fitoni shume lehte.
  By MuslimaneElh in forum Gruaja dhe Familja
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 03-02-2008, 15:36
 4. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2007, 21:45
 5. Eshte raportuar prej shkëlqesisë suaj se ju nuk i lejoni misionet vetevrasese...?
  By hasani in forum Fetua nga Sheikh Nasiruddin Albani (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 15-04-2006, 21:05

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •