Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 1 prej 2 12 FundFund
Rezultatet 1 deri 10 prej 11

Tema: Veshja e grave ne shtepi

 1. #1
  Grafika e bujare
  bujare nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  06-02-2008
  Postimet
  32
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 96 herë në 29 Postime
  Rep Fuqia
  198

  Veshja e grave ne shtepi

  A eshte e lejuar qe gruaja kur eshte ne shtepi vetem me burrin te vesh me menge te shkurta ose fustane te shkurta?
  Ata qe e din nje pergjigje te vlefshme le ta postojne!:::

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e Sumeja
  Sumeja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,988
  All-llahu të shpërbleftë
  2,084
  Falënderuar 3,761 herë në 1,488 Postime
  Rep Fuqia
  1258

  Re: Veshja e grave ne shtepi

  Selamu alejkum werahmetullahi weberekatuhu
  Moter muslimane nuk eshte e ndaluar nga gruaja qe mos vesh dicka para burit te saj pra lejohet qe nje moter muslimane te vesh tesha te shkurta maica etj.
  Pra i lejohet qe burri te shoh cdo pjes te gruas te tij..
  Sic trasmetohen nga hadithi Ajshes qe Ajsha u lante me Pejgamberin salAllahu alejhi ve selem .
  Dhe nuk kemi ndonje trasmetim qe gruaja e ka te ndaluar te vishet dhe te zbukurohet per burrin e saj mirpo e kemi te ndaluar te vishemi te zbukurohemi dhe te shohin trupin e gruas burrat e huaj pervec mahremeve qe sheriati i ka kufizuar shikimet si shikimi i auvreti..
  Kurse per burin nuk ka ndonje penges qe te shoh gjith trupin e gruas
  Në një hadith thuhet:

  "Ruaji pjesët e turpshme të trupit tënd përveç nga gruaja jote

  Allahu e din mas miri
  Lusim ALlahun tna mesoj hakun dhe tverteten
  Së fundi përpunuar nga Sumeja: më 11-02-2008 22:46
  U pyet Shabiu për një çështje dhe tha: “Nuk e zotëroj.” Shokët e tij i thanë: “Të turpëruam.” Ai tha: “Melekët nuk u turpëruan kur thanë: ‘ ... Ne nuk dimë asgjë më tepër nga ç’na ke mësuar Ti’ …" Bekare, 32.
  Ka thënë Ibn Mes'udi – kënaqësia e Allahut qoftë me të!–: "O njerëz! Kush pyetet për dije dhe e di atë le ta thotë. Kush pyetet dhe nuk ka dije le të thotë Allahu është i dijshëm, sepse për atë që nuk e di, është prej dijes të thuash: Allahu është i dijshëm".

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e MuslimaneElh
  MuslimaneElh nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  27-01-2008
  Postimet
  96
  All-llahu të shpërbleftë
  358
  Falënderuar 313 herë në 96 Postime
  Rep Fuqia
  273

  Re: Veshja e grave ne shtepi

  Es-Selamu Alejkum We Rahmetullahi We Berekatuhu.

  Desha vetem te ceki diqka ose thene me mire nje perkujtim,veshja e jashtzakonshme ne shtepi nuk do te ishte ne dobi te femijeve ajo pamje,nuk eshte mire te adaptohen femijet ne ate veshje,normal nese keni femij,perndryshe nuk do te kishte ndonje penges siq e ceki dhe motra Sumeja.
  »Plagën e nënqmon ai që nuk e din qka është dhimbja«

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 7. #4
  `JM` nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  14-01-2008
  Postimet
  23
  All-llahu të shpërbleftë
  4
  Falënderuar 49 herë në 22 Postime
  Rep Fuqia
  191

  Re: Veshja e grave ne shtepi

  selam alejkum ve rahmetull-llah ve bereketuhu.eshte nje gje shume e bukur.do kenaqet burri kur ta shikoje gruan te zbukuruar.dhe ska asgje te keqe sepse ai kryen marredhenie me te ska si te jete turp shikoj trupin e gruas .kto dihen

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Grafika e Eli
  Eli
  Eli nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2007
  Lokacioni
  Prishtinë
  Postimet
  368
  All-llahu të shpërbleftë
  2,003
  Falënderuar 797 herë në 310 Postime
  Rep Fuqia
  394

  Re: Veshja e grave ne shtepi

  Es selamu alejkum
  Edhe pse motrat paskan fol mjaft rreth veshjes ne shtepi desha te shtoj diqka.Mua nuk me duket ne rregull te veshemi shume provokuese edhe nese jemi vetem me burrin tone sepse aty kemi prezent edhe melajket.Me kujtohet mesuesja e hadithin ne kampin veror na jepte po kete mendim se nuk eshte ne rregull nese zhveshemi shume ne shtepi edhe nese jemi vetem sepse kemi prezent edhe melajke.Ndersa sa i perket veshjeve me normale pse jo. Allahu e di me se miri.
  Es selamu alejkum
  Përmende All-llahun shpesh, se Ai është me ata që e përmendin

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 11. #6
  Grafika e sunna
  sunna nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-08-2007
  Postimet
  5,142
  All-llahu të shpërbleftë
  10,178
  Falënderuar 6,698 herë në 3,261 Postime
  Rep Fuqia
  2572

  Re: Veshja e grave ne shtepi

  Es Selamu Alejkum

  Motra veshuni ndrequni ne shpi knaquni krejt se krejt gratis kush sju sheh veq njerzzija qe jan ne hallall hahah Allahu xh sh ju mbrojt gjithave normal me u vesh e ndreq sa ma normale gjdo e tepert sasht e mir por ma mir mu ndreq me gezu burin por edhe vet njeriu ka deshir mu ndreq edhe keshtu qe aj burr knaqet me grun e vet kur e sheh te ndreqme edhe ja ploteson krejt kushtet e nuk i shkon mendja diku tjeter hahahaahah hajgare pak e pak pernime

 12. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 13. #7
  Grafika e Sumeja
  Sumeja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,988
  All-llahu të shpërbleftë
  2,084
  Falënderuar 3,761 herë në 1,488 Postime
  Rep Fuqia
  1258

  Re: Veshja e grave ne shtepi

  Selamu alejkum werahmetullahi weberekatuhu
  .Pejgamberi salAllahu alejhi ve selem ka thene:Allahu e meriton mu turperu prej tij me shum se sa prej njerezve.
  U pyet Shabiu për një çështje dhe tha: “Nuk e zotëroj.” Shokët e tij i thanë: “Të turpëruam.” Ai tha: “Melekët nuk u turpëruan kur thanë: ‘ ... Ne nuk dimë asgjë më tepër nga ç’na ke mësuar Ti’ …" Bekare, 32.
  Ka thënë Ibn Mes'udi – kënaqësia e Allahut qoftë me të!–: "O njerëz! Kush pyetet për dije dhe e di atë le ta thotë. Kush pyetet dhe nuk ka dije le të thotë Allahu është i dijshëm, sepse për atë që nuk e di, është prej dijes të thuash: Allahu është i dijshëm".

 14. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 15. #8
  Grafika e ebusumeja
  ebusumeja nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  16-02-2008
  Lokacioni
  Mitrovicë
  Postimet
  109
  All-llahu të shpërbleftë
  89
  Falënderuar 370 herë në 99 Postime
  Rep Fuqia
  250

  Re: Veshja e grave ne shtepi

  selam alejkumAllahu ju shperbleft per kete tem sa e rendeshishme aq edhe interesante mendoj se gruja ne shtepi ne prezenc te vetem te burrit te vete e ka te lejuar te i zbuloj te gjitha cilsite e saja te bukura...por mendoj qe me gjithate ajo te posedoj nje veshje sa me serioze Vallahu alem selam alejkum

 16. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 17. #9
  Grafika e Fidan
  Fidan nuk është i/e kyçur KV-III-pB
  Data e Anëtarësimit
  04-08-2005
  Postimet
  1,828
  All-llahu të shpërbleftë
  655
  Falënderuar 3,674 herë në 1,402 Postime
  Rep Fuqia
  1213

  Re: Veshja e grave ne shtepi

  Citat Postuar fillimisht nga Sumeja Shiko Postimin
  Selamu alejkum werahmetullahi weberekatuhu
  .Pejgamberi salAllahu alejhi ve selem ka thene:Allahu e meriton mu turperu prej tij me shum se sa prej njerezve.
  selam alekum

  kush mundet mama shquru pak ket hadith se spo muj me kuptu
  I Dërguari i All-llahut(Sal-lAllahu Alejhi Ua Selam) ka thënë:
  "Kush e frenon zemërimin duke patur mundësi që ta realizon atë, e thërret All-llahu Ditën e Kijametit para të gjitha krijesave dhe ia mundëson të zgjedh cilën të dëshiron nga hyritë." [Tirmidhiu]
 18. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 19. #10
  Grafika e Sumeja
  Sumeja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,988
  All-llahu të shpërbleftë
  2,084
  Falënderuar 3,761 herë në 1,488 Postime
  Rep Fuqia
  1258

  Re: Veshja e grave ne shtepi

  Selamu alejkum
  Vlla i nderuar Allahu shperbleft met mira.
  Turpi ndahet tri llojesh:
  Turpo ndaj Allahut
  Turpi ndaj njerezve
  Turpi nga vetvetja.
  Turpi ndaj Allahut e meriton me shum se turprimi ndaj njerzve se kur njeriu turprohet nga ALlahu nuk bje ne harame.
  Turpi eshte nga besimi e kush nuk ka turp zor se ka besim.
  ALlahu e din mas miri.
  Kjo eshte ajo qe ne kemi ne dijeni te msuar nga hutbja Rinia dhe morali nga hoxha B.Halimi
  Allahu ju shperbleft per mirkuptimin
  U pyet Shabiu për një çështje dhe tha: “Nuk e zotëroj.” Shokët e tij i thanë: “Të turpëruam.” Ai tha: “Melekët nuk u turpëruan kur thanë: ‘ ... Ne nuk dimë asgjë më tepër nga ç’na ke mësuar Ti’ …" Bekare, 32.
  Ka thënë Ibn Mes'udi – kënaqësia e Allahut qoftë me të!–: "O njerëz! Kush pyetet për dije dhe e di atë le ta thotë. Kush pyetet dhe nuk ka dije le të thotë Allahu është i dijshëm, sepse për atë që nuk e di, është prej dijes të thuash: Allahu është i dijshëm".

 20. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


Faqja 1 prej 2 12 FundFund

Tema të Ngjashme

 1. Veshja e pantullanave nga grat...
  By ummuMuxhahid in forum Fetua nga Sheikh Ibn Uthejmin (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 06-03-2010, 16:22
 2. Veshja e pantallonave për gratë
  By Ummu_Hurejra in forum Fikh
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 04-10-2008, 15:18
 3. Veshja dhe identiteti
  By firdeuse in forum Feja dhe Shoqëria
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 18-07-2007, 14:26

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •