Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 1 prej 2 12 FundFund
Rezultatet 1 deri 10 prej 14

Tema: Guri i zi në Mekë

 1. #1
  Grafika e kimi1983
  kimi1983 nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  12-02-2008
  Lokacioni
  tetova
  Postimet
  52
  All-llahu të shpërbleftë
  25
  Falënderuar 115 herë në 40 Postime
  Rep Fuqia
  207

  Guri i zi në Mekë

  guri i zi
  " ' Feja eshte kshille.' Thame: Per ke ( o i Derguar i Zotit )? ' Tha: ' Per
  > All-llahun, Librin e Tij, per imamet ( kreret ) e muslimaneve dhe njerezit e
  > rendomte prej tyre'. "( Muslimi )

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  Re: Guri i zi në Mekë

  ja edhe disa foto te gurit te zi [/QUOTE]

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  Re: Guri i zi në Mekë


 6. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  Re: Guri i zi në Mekë


 8. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  Re: Guri i zi në Mekë


 10. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 11. #6
  Grafika e bleri
  bleri nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  14-06-2005
  Postimet
  36
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 37 herë në 20 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Guri i zi në Mekë

  selam Alejkum
  A kish pas mundesi ma pak ma gjatë me tregu rreth Gurit të Zi nësë keni naj informat

 12. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 13. #7
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  Re: Guri i zi në Mekë

  vella!guri i zi ka zbrit prej xhenetit dhe ka qene me i bardhe se qumeshti por e kan nxi gjynahet e bijvwe te ademit...dhe tani eshte i vendosur ne nje cep te qabes...besoj se kuptove...nese ke ndonje pyetje perseri...pyet...

 14. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 15. #8
  Grafika e Aferdita
  Aferdita nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  21-08-2008
  Postimet
  1,021
  All-llahu të shpërbleftë
  3,392
  Falënderuar 1,535 herë në 840 Postime
  Rep Fuqia
  674

  Re: Guri i zi në Mekë

  Citat Postuar fillimisht nga ebuabdurrahman Shiko Postimin
  vella!guri i zi ka zbrit prej xhenetit dhe ka qene me i bardhe se qumeshti por e kan nxi gjynahet e bijvwe te ademit...dhe tani eshte i vendosur ne nje cep te qabes...besoj se kuptove...nese ke ndonje pyetje perseri...pyet...
  Selam alejkum

  Nese haxhinjët shkojn ne haxh a duhet ta prekim a? a mundemi edhe nese ka qene i bardh pse tash quhet Guri i zi per qfar na sherben neve ky guri dhe pse e kan vendos aty ndoshta pak e zgjata por kam deshir me dit se spasna ndegju asnjeher. ma beni hallall.
  Jeta e kësaj bote është një përjetim i shkurtër dhe mashtrues, e mos u mashtro të zotërosh ç’ka aty, por merr vetëm atë që të nevojitet; do të kesh shumë

 16. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


 17. #9
  Grafika e ines
  ines nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  27-05-2009
  Lokacioni
  Aty ku se dua te jetoj
  Postimet
  161
  All-llahu të shpërbleftë
  494
  Falënderuar 365 herë në 109 Postime
  Rep Fuqia
  237

  Re: Guri i zi në Mekë

  Selam aleikum motra dhe vllezer.
  Edhe un jam e interesuar ta di se a ka te dhena ne kuran dhe ne hadithe per ket gur?une kam ndegjuar vetem se ky gur eshte vendos ne kohen e profetit Ibrahimit A S dhe Ismailit A S

 18. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 19. #10
  Grafika e ines
  ines nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  27-05-2009
  Lokacioni
  Aty ku se dua te jetoj
  Postimet
  161
  All-llahu të shpërbleftë
  494
  Falënderuar 365 herë në 109 Postime
  Rep Fuqia
  237

  Re: Guri i zi në Mekë

  Motra dhe vllezer ja gjeta nje informat lidhje me gurin e zi.

  Guri i zi eshte gurui qe eshte vendos ne cep te Kabes.Eshte guri qe eshte zbritur nga xheneti.Nuk adhurohet si gur i shenjte thjesht vizitohet .Kristianet abuzojne duke thene se ai gur adhurohet nga muslimanet.Mirepo kush ka qene ne haxh e di se muslimanet adhurojne vetem Allahun.Gjuatja me gur eshte nje tjeter rit i cili eshte kryer nga Ibrahimi a.s ne momentin qe i erdhi shejtani per ta larguar nga veprimi i vepres qe kishte pare ne enderr.Po keshtu dhe levizja qe haxhinjte bejne sot nga kodra safa ne merva eshte levizja qe ka bere haxhireja nusja e Ibrahimit.Rrotullimi rreth Kabes duke lavderuar dhe adhuruar Zotin jane veprime soleme per nderimin e te madhit Zot.

 20. Për këtë postim, ju falënderohen 7 Përdorues në vijim:


Faqja 1 prej 2 12 FundFund

Tema të Ngjashme

 1. Guri më së rëndi peshon në vend të vet
  By Muhlis in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 13-04-2009, 16:40
 2. Qumështi dhe guri në veshka
  By sunna in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 29-10-2008, 14:20
 3. Guri dhe zalli
  By En Nisa in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 21-10-2008, 21:56
 4. Guri per ne Miraxh
  By ebuhalidi in forum Feja dhe Shoqëria
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 25-01-2008, 20:07

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •