Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 9 prej 9

Tema: Më duhet Kurani arabisht me shkronja latine...?

 1. #1
  Grafika e princesha
  princesha nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  20-09-2007
  Lokacioni
  Ne enderr...!!!
  Postimet
  66
  All-llahu të shpërbleftë
  98
  Falënderuar 144 herë në 52 Postime
  Rep Fuqia
  268

  Më duhet Kurani arabisht me shkronja latine...?

  Es Selamu Alejkum...

  Kisha pas deshir, nese ka mundesi..me ma gjete dikush Kuranin arabisht mirepo me shkronja latine..pasi dua ta lexoj arabisht,por nuk di te lexoj...
  Allahu ju shprbleft....
  "And among His signs is this, that you see the earth still, but when We send down on it the water, it stirs and swells: most surely He Who gives it life is the Giver of life to the dead; surely He has power over all things" ---(Fussilat 39)

  Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per veten ---- Muhamedi a.s----

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Menntori nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  03-11-2007
  Postimet
  142
  All-llahu të shpërbleftë
  77
  Falënderuar 177 herë në 79 Postime
  Rep Fuqia
  250

  Re: NJe pyetje

  www.aht-kuran.com ne tri gjuh
  arabisht
  shqip
  turiqsht

 4. #3
  Grafika e princesha
  princesha nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  20-09-2007
  Lokacioni
  Ne enderr...!!!
  Postimet
  66
  All-llahu të shpërbleftë
  98
  Falënderuar 144 herë në 52 Postime
  Rep Fuqia
  268

  Re: NJe pyetje

  Es Selamu Alejkum

  Te faleminderit ty..por nuk eshte ajo qe kerkoj..kuranin shqip e kam, por mua me duhet fjalet arabisht mirepo me shkronja latine, p.sh. suren ihlas .. kulhuvallahu ehad Allahu Samed, lem jelid ve lem jeuled, lem jekun lehu kufuven ehad.. me kupton... surja arabisht mirepo me shkronja tona, qe te mundem ta lexoj... fm shume
  "And among His signs is this, that you see the earth still, but when We send down on it the water, it stirs and swells: most surely He Who gives it life is the Giver of life to the dead; surely He has power over all things" ---(Fussilat 39)

  Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per veten ---- Muhamedi a.s----

 5. #4
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: NJe pyetje

  Moter me se miri eshte qe te shkosh te mesosh te lexosh arabisht, sepse nuk ka kur'an arabisht me shkronja latine, me duket se ka vetem ne gjuhen turke,mirepo edhe kjo nuk mjafton sepse shum shkronja nuk shqiptohen si duhet dhe i humbet kuptimi.

  Edhe suret ihlas felek dhe nas nese i mesojme me shkronja latine ka gabime ne shqiptim.

  Per kete shkak nuk ka rrugdalje tjeter veqse mesimi i leximit ne gjuhen arabe.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 8 Përdorues në vijim:


 7. #5
  Grafika e Keshille
  Keshille nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  10-10-2005
  Postimet
  271
  All-llahu të shpërbleftë
  342
  Falënderuar 387 herë në 124 Postime
  Rep Fuqia
  364

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 9. #6
  Grafika e Ebu Humaira
  Ebu Humaira nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  11-05-2006
  Lokacioni
  Shkup-Gjermani
  Postimet
  321
  All-llahu të shpërbleftë
  1,349
  Falënderuar 525 herë në 187 Postime
  Rep Fuqia
  462

  Re: Më duhet Kurani arabisht me shkronja latine...?

  Selam Alejkum

  Qe nje web per mesimin e shkronjave Arabe!

  KlikoKetu
  Redijtu bil-lahi Rabben ve bil-Islami dinen,ve bi Muhammedin Sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem nebijjen.
  (Jam i Kenaqur qe Zoti im eshte All-llahu,Feja ime eshte Islami,dhe Pejgamberi im Muhammedi Sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem)

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 11. #7
  Nuhi nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  04-01-2004
  Lokacioni
  kalimtar në evrop
  Postimet
  75
  All-llahu të shpërbleftë
  6
  Falënderuar 44 herë në 28 Postime
  Rep Fuqia
  308

  Re: Më duhet Kurani arabisht me shkronja latine...?

  selamu alejkum un e kam komplet kuranin me shkronja latine inshALlah keni dobi e mesoni kuranin sa ma shpejte ne gjuhen arabe amin .

 12. #8
  Nuhi nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  04-01-2004
  Lokacioni
  kalimtar në evrop
  Postimet
  75
  All-llahu të shpërbleftë
  6
  Falënderuar 44 herë në 28 Postime
  Rep Fuqia
  308

  Re: Më duhet Kurani arabisht me shkronja latine...?

  selamu alejkum un u mundova me qit kuranin ne form word po spo muj sdi ku qendron problemi nese ka mundeis me me ndihmu dikush kisht ba mire selamu alejkum .

 13. #9
  Grafika e Ebu Humaira
  Ebu Humaira nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  11-05-2006
  Lokacioni
  Shkup-Gjermani
  Postimet
  321
  All-llahu të shpërbleftë
  1,349
  Falënderuar 525 herë në 187 Postime
  Rep Fuqia
  462

  Re: Më duhet Kurani arabisht me shkronja latine...?

  Selam Alejkum ue rahmetullah ue berekatehu
  Pak me vones po Elhamdulilah e gjeta faqen!
  ketu
  ░është Kurani Fisnik me shkronja Latine.
  http://www.kuranifisnik.net/Download/
  Redijtu bil-lahi Rabben ve bil-Islami dinen,ve bi Muhammedin Sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem nebijjen.
  (Jam i Kenaqur qe Zoti im eshte All-llahu,Feja ime eshte Islami,dhe Pejgamberi im Muhammedi Sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem)

 14. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Kur'ani arabisht i shënuar me shkronja latine
  By Abdul Kudus in forum Literaturë Islame
  Përgjigjet: 122
  Postimi i Fundit: 22-03-2014, 13:20
 2. Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 03-10-2010, 20:19
 3. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2010, 17:19
 4. Sure të shkurtëra Kur´anore me shkronja latine
  By Ebu Humaira in forum Kur´an dhe Tefsir
  Përgjigjet: 17
  Postimi i Fundit: 04-11-2009, 09:58
 5. Ku mund ta gjej Kur´anin arabisht por me shkronja latine ?
  By besi_fbi2 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 6
  Postimi i Fundit: 23-04-2007, 21:42

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •