Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: Disa vargje per Bajram!

 1. #1
  BurimMorina nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  27-04-2009
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 7 herë në 4 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Disa vargje per Bajram!

  Selamun Alejkum vellezer e motra,

  Le te shkruajm ca vragje te bukura per hir te Bajramit qe po na vjen e inshaallah e presim te gjithe.

  Prej mbi shtatin qiell na dergoj musafir
  Ishaallah kemi dit qysh me e prit
  Le ta percjellim me shume perfitime
  Me zemer te paster Bajramin urime!
  -------------------------------------------------------------

  6 muaj te prita sa shume u pergadita
  Sa shume u gezova kur te takova
  30 dite jetova e sa shume mesova
  Dinin forcova, Zemren pastrova, Familjen gezova!

  Per Bajram do te festoj
  Me familje e shoqeri e nga te shkoj
  Ty All-llah nga Zemra s'te largoj
  As ne feste nuk te harroj!

  Do te vazhdoj te punoj por sa te zbardh dita
  Do te percjell ashtu si te prita
  Do ti lutem Zotit me plot dashuri
  Inshaallah te takoj perseri!
  -------------------------------------------------------------

  Selamet e Salavatet per Pejgamberin tone
  Urimet e Bajramit per ton Muslimon!
  -------------------------------------------------------------

  All-llahu agjerimin ta pranofte
  Mundi posht mos te shkofte
  Puna jote drite u bofte
  Ne Xhenet te ndriqofte!
  -------------------------------------------------------------

  Me mallengjim pe percjell Ramazanin
  Me shume dashuri ta uroj Bajramin!
  -------------------------------------------------------------

  30 dite Kur'an lexove
  30 nete vetem All-llahun adhurove
  Kush s'te pa sa shume dhurove
  Ishaallah xhenetin fitove!
  -------------------------------------------------------------

  Mire se shkon o Ramazan
  Mire se erdhe o Bajram
  Shume urime per Muslimane
  Inshaallah ne xhenet gjithe sa jane!
  -------------------------------------------------------------

  30 dite te privova e disa ti ndalova
  Por, me te mirat ti lejova
  Edhe Bajramin ta dergova
  A thu pak te gezova?
  -------------------------------------------------------------

  Mirese vjen o Bajram
  Ti gezon cdo Musliman
  Te mirat tua s'kan kufi
  Paq begati per cdo shtepi!
  -------------------------------------------------------------

  A te pastroj Ramazani?
  A tu forcu Imani?
  A u dogj shejtani?
  A te gezoj Bajrami?
  -------------------------------------------------------------

  O vella ti qe agjerove
  Per Bajram sa shume na gezove
  Oj motra ime po te shkelqen mbulesa
  Urime te qofte edhe ty festa!
  -------------------------------------------------------------

  Urime Bajrami te qofte oj moter
  Ti na je shembull ne kete voter
  All-llahu te shpetoi me agjerim
  Urime Bajramin me shume gezim!
  -------------------------------------------------------------

  Bajrami:
  Erdha te t'gezoj ty o femij
  Erdha te t'uroj ty o i ri
  Erdha edhe per pleqeri!
  -------------------------------------------------------------

  Per 10 net nje qast kerkova
  Ishaallah shperblimin e fitova
  All-llahu xhenetin na i mundesofte
  Cdo Musliman aty e tubofte, pergjithmone e gezofte!
  -------------------------------------------------------------
  Nga Ebu Emame r.a. transmetohet se ka thene:
  "I derguari i All-llahut s.a.w.s. ka bere dua te shumta, por ne nuk mbajtem mend asgje nga ato.
  I thame: "O i derguari i All-llahut, ti bere lutje te shumta por ne nuk mbajtem mend asgje."
  Ai tha: "Tash une do t'ju drejtoj ne dic qe i permban te gjitha."

  Thuani: "All-llahu im, une te lus per te mire per te cilen te ka lutur Pejgamberi Yt, Muhamedi s.a.w.s., dhe te mbeshtetem Ty nga e keqja e atij nga e cila te eshte mbeshtetur Pejgamberi Yt, Muhamedi s.a.w.s. All-llahu im, Ti je Ai qe ndihmon dhe vetem Ti je arrites (i qellimeve tona). Nuka ka force as fuqi pa ndihmen e All-llahut." (Tirmidhiu, i cili thot se ky eshte hadith hasen)

  Andaj edhe kete dua e bej per gjithe ju dhe familjet tuaja!

  All-llahu me rahmetin e tij dhashte bereqet e begati ne familjet tona dhe e shtoft imanin ne zemrat tona inshaallah!

  URIME BAJRAMIN!

  Buriimm
  Une jam i privilegjuar si Musliman! Ke mundesine, fitoje edhe ti!

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  BurimMorina nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  27-04-2009
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 7 herë në 4 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Disa vargje per Bajram!

  Selamun Alejkum!

  Po ju sjell disa vargje per Pejgamberin tone Muhamedin a.s. te marrura nga nje broshure e titulluar "Me Muhamedin" s.a.w.s. e pergaditur nga Ulvi Fejzullahu.


  I Derguari i Allahut eshte me i miri qe ka egzistuar,
  Brej bijve te Ademit mbi toke qe ka kaluar.

  Si meshire Zoti i qiejve e a derguar,
  Te dy me te rendesishmit per t'i udhezuar.

  Cdo Profeti nga nje mrekulli Zoti i ka dhuruar,
  Muhamedin, Zoti im me Kuran e ka vecuar.

  Deshmoj se Allahu te derguarin e Tij e ka ndihmuar,
  Me shoke te sinqerte, te paster e te perkushtuar.


  Mua me pelqyn keto vargje e thash ti ndaj me ju!

  Selamun Alejkum!
  Shnet.
  Une jam i privilegjuar si Musliman! Ke mundesine, fitoje edhe ti!

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 5. #3
  BurimMorina nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  27-04-2009
  Postimet
  5
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 7 herë në 4 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Disa vargje per Bajram!

  Selamun Alejkum!

  Sot e mora nje sms shume te mire qe me pelqej shume andaj po e ndaj me ju!

  Jeta pa besim nuk ka kuptim,
  Fjala e bukur dhe vepra e mire
  jane i vetmi shpetim,
  Kjo dite Bajrami qoft per ju
  perplot gezim!


  Edhe njehere URIME FITER BAJRAMI!

  Selamun Alejkum!
  Shnet, Burimi
  Une jam i privilegjuar si Musliman! Ke mundesine, fitoje edhe ti!

 6. #4
  beni nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  30-10-2006
  Postimet
  8
  All-llahu të shpërbleftë
  1
  Falënderuar 2 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Disa vargje per Bajram!

  Shume te mira,Allahu te shperbleft.

Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 21-05-2010, 11:39
 2. Rregullat e mirësjelljes në Bajram
  By Ukbe in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 08-09-2009, 08:54
 3. Bajram në Stamboll ...
  By Muhlis in forum Lajme nga Bota Islame
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2008, 13:38
 4. Prof.Dr.Zekerija Bajram
  By taralushi in forum Kërkesa
  Përgjigjet: 8
  Postimi i Fundit: 23-03-2008, 09:35
 5. Eid (Bajram) nga Ebu Ali
  By arton in forum Ilahi me Video
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 01-03-2007, 04:29

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •