Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Fjal me nje vler dhe urtesi.

 1. #1
  Fitim Gërguri nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  15-01-2009
  Postimet
  144
  All-llahu të shpërbleftë
  161
  Falënderuar 275 herë në 118 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Fjal me nje vler dhe urtesi.

  Këmisha lë të jetë e arnuar

  Mjafton zemra të jetë e gëzuar  Më e keqe është humbja e kohës sesa vdekja, sepse humbja e kohës të ndanë ty nga Zoti yt, kurse vdekja të ndanë nga bota dhe banorët e saj. ( THËNIE E DIJËTARËVE )  Urrejtja ndaj armikut

  Dyfishon forcën e një populli  Mos ik nga rreziqet e mëdha

  Sepse aty janë mundësitë e mëdha  Sot është shumë vështirë të jesh më i keqi

  Pasiqë konkurenca është shumë e madhe  Ose hesht

  Ose thuaj diçka më të mire se heshtja  Kohërat e njohin të vërtetën

  E vërteta nuk i njeh kohërat  I menquri e ka gojën në zemër

  Kurse budallai zemrën e ka në gojë  Fjala e mire i hap dyert e hekurta  Bashkimi e bën fuqinë

  Po kush vallë e bën bashkimin ?  Është mire të jesh i rëndësishëm

  Por më e rëndësishme është të jesh i mire.  E vërteta është si drita

  Kurdo që do të bëhet ndonjë vrimë, ajo del në sipërfaqe  Më mire është të kesh sytë e turbullt, e trurin e kthjellët

  Sesa sytë e kthjellët e trurin e turbullt  Më e mire është përgatitja e rinisë për rrugë

  Sesa përgatitja e rrugës për rini  Për të pushuar pushoj unë, ju vetëm punoni e mos ndaloni.

  Tha një ditë një bos e u sos !  Një zemër që nuk beson në Zot

  Nuk mbetet gjë tjetër, veçse një barrë e rëndë për organizmin  Një zemër që nuk kërkon falje

  Ajo nuk di të falë të tjerët.  Njerëzit që dijnë të qeshin me zemër

  Shërojnë sëmundjet e të tjerëve  Më shumë vlerë ka një krismë e pushkëve në male

  Sesa njëmijë fjalë në parlament  Urrejtja ndaj së keqës

  Shton dashurinë ndaj së mires  Për të zhdukur të keqën, duhet të prishen jo vetëm rrënjët e së keqës, por duhet edhe të thahen materiet organike si dhe inorganike, në mënyrë që të mos krijohen kushtet të mbijë fara e së keqës.  E keqja nuk vritet me fjalë

  Duhet vrarë shkaktarët e së keqës  Nëse plumbi vret një njeri

  Fjala vret njëmijë njerëz  Më mire një fund me dhimbje

  Sesa një dhimbje pafund  Shija e durimit është e hidhur

  Por përfundimi i tij është i lumtur. ( THËNIE E DIJËTARËVE )  Më e mire është vdekja në rrugë të All-llahut

  Sesa jeta në adhurim të mizorit. ( THËNIE E DIJËTARËVE )  Nëse don të të tregojë se çfare je

  Me trego shokët të cilët i ke  Gjithësia nuk ka mbarim, por ka kufinjë caktuar

  Dashuria ka mbarim, por është e pakufishme  Më mire është të jesh viktimë e së vërtetës

  Sesa triumfues i gënjeshtrës  Adhuroje Zotin sikur do të vdesesh nesër

  Kurse puno sikur ke për të jetuar përgjithmonë. ( THËNIE E DIJËTARËVE )  Për t`u ngritur mbi njerëzit

  S`ka nevojë të jesh shtatëhedhur, por djersëderdhur  Ne nuk dëshirojmë të vdesim para se të pendohemi

  E ne nuk pendohemi derisa të vdesim. ( THËNIE E SAHABËVE )  Vdekja nuk shënon mbarimin e jetës

  Por fillimin e një jete të re  Megjithatë ekziston një kufi

  Kur durimi si virtyt pushon së ekzistuari  Pasuria nuk është lumturi

  Lumturia është pasuri  Apetiti vjen duke ngrënë  Koha është si shpata

  Nëse nuk prêt ti me të, ajo të pret ty ( HADITH )  Atë që të vjetrit e shohin ulur

  Të rinjtë nuk e shohin në këmbë  Nëse mungon frika nga dënimi i All-llahut

  Nuk ka vlerë shpresa në mëshirën e All-llahut  Në rini njeriu shpenzon shëndetin për pasuri

  Ndërsa në pleqëri shpenzon pasurinë për shëndet  Sikurse vetëm edhe një njeri të qante sinqerisht vetëm për All-llahun, unë do të shpresoja se All-llahu do t`a falte tërë popullin e tij ( HASAN EL-BASRI)  Nëse në xhemmat është dëvotshmëria

  Në vetmi është shpëtimi ( THËNIE E DIJËTARËVE )  Kujtoje Zotin në ditë të mira

  Që të gjesh ndihmen e Tij në momente të vështira

  Mos e konsidero fëmiun thesar

  Përpiqu të bëhet i tillë  Njeriu i menqur nuk flet çka mendon

  Por mendon çka flet  Nganjëherë heshta dëgjohet me larg

  Sesa zëri më kumbonjës  Nëse heshtja është çdo here flori

  Atëherë të vdekurit janë të praruar  Dy here fiton

  Ai që e mund vetvetën në fitore  Njëmijë trimëri mëzi të ngrenë lartë

  Mjafton një njollë turpi të rrëzojë për dhe  Nderi është si syri

  Prej lëndimit më të vogël lëndohet  Një njeri që nuk është i kënaquar me caktimin e All-llahut

  Ai nuk mund të jetë i kënaqur me vetën e tij  Një njeri i cili e kënaqë njeriun

  Atë e kënaqë All-llahu ( THËNIE E DIJËTARËVE )  Intelektual është ai njeri

  Që ka njohuri të gjera jashtë profesionit të vet

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. A kan nje vler te njejt emri Zot dhe emri Allah?
  By nita01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 12-05-2010, 01:30
 2. Urtësi
  By Muhlis in forum Feja dhe Shoqëria
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 09:42
 3. Urtësi
  By Ebu Hatib in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 02-08-2009, 22:24
 4. Urtësi
  By Ebu Hatib in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 17-05-2009, 00:56
 5. Urtësi
  By Ebu Velid in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 05-05-2006, 01:08

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •