Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Mjalti si Ilaq

 1. #1
  muzikaharam nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  15-07-2007
  Lokacioni
  Suedi
  Postimet
  174
  All-llahu të shpërbleftë
  3
  Falënderuar 211 herë në 98 Postime
  Rep Fuqia
  272

  Mjalti si Ilaq

  Disa mënyra të mjekimit me mjaltë, bazuar në këshillat që ka dhënë Pejgamberit [S.A.W.S], të cilat Dr.Kolosau nga Turqia, në ordinancën e tij në Stamboll i ka praktikuar
  tek pacientët dhe te vajzat e veta.

  1---NJOLLAT NE ZORRË: Pirja e mjaltit të shkrir në ujë zhduk njollat e zorëve për një periudh relativisht të shkurtë
  2---TË MBAJTURIT MEND : Ngrënia e mjaltit.
  3---KUNDËR DIARESË: Pirja e mjaltit i tretur në ujë të ngrohtë.
  4---KUNDËR KAPSLLËKUT: Pirja e mjaltit të tretur në ujë të ftohtë.
  5---ANALIZAT E GJAKUT: Me përdorimin e mjaltit pastrohet gjaku dhe lirohet qarkullimi.
  6---SMUNDJET KARDIOVASKULARE: Mjalti është ilaçi i vetëm për shërimin e të rahurit të shpejtë të zemrës (tahikardia).
  7---TË QENURIT VITAL: Mjalti krijon lehtësim të organizmit, ndërsa sheqeri e rëndon organizmin.
  8---Mjalti që pihet i nxehtë, për 7 minuta hyn në gjak, ndërsa i ftohtë për 20 minuta.
  9---METABOLIZMI: Kur hahet mjalti lukthi punon në rregull dhe nuk ka nevoj për bari për të ndihmuar tretjen.
  10---DHIMBJET NË SY: Duke e fërkuar syrin me pak mjalt. (gishti paraprakisht pastrohet)
  11---ANEMIA: Për anemikët, mjalti është bombë gjaku.
  12---DHIMBJET NË KOCKA: Për dhembjet e eshtrave ngrënia e mjaltit është ilaç qe nuk i padiskutohet.
  13---VERDHËZA: Në mëngjes dhe mbrëmje hamë mjaltë, për 15-20 ditë.
  14---DEPRESIONI DHE STRESET: Mjalti largon ngërçin e nervave.
  15---ZHVILLIMIT I HERSHËM I FËMIJËVE: Mjalti ndihmon në rritjen dhe zhvillimin e fëmijëve.
  16---MJET QETËSUES: Personave që janë nervoz, si dhe atyre që bëjn gjum si rezultat i nervozzitetit, mjalti u ndihmon për tu qetsuar.
  17---HEMORROIDET:Atai i cilët përdorin mjaltën s’ka gjasa t'i krijohen hemorroidet.
  18---SKRRAJAT NË ZORRË: Pasi mjalti të tretet në qumësht të ngorhtë pihet.
  19--- ANGINA DHE NDEZJA E KRAJNIKËVE: Lyeni mbi material të nxehur mjaltin dhe atë e veni mbi qafë ose në gjoks, dhembjet e fytit menjëherë largohen. Kjo bëhet kur kemi ndezje të krajnikëve dhe anginë.
  20--- KUNDËRMIMET NË GOJË: Pjesë e caktuar e mjaltit përzihet me vishnje dhe shpërlahet fyti disa here për 24 orë ,era e keqe nga goja menjëher do të largohet.
  21---PLAGA E QELBOSUR RËNDË: Mjalti përdoret për shërimin e sëmundjes "stalni aigan" ,plagës së qelbosur. Kjo plagë lyet me mjaltë, ndërsa të sëmurin duhet dhënë që të hajë 10-15 herë. Së shepjti do të vërehet përmirësimet.
  22---DHIMBJET NË STOMAK: Mjalti ndal dhimbjet e stomakut.
  23--- KATARI NË LUKTH DHE ZORË: Plagët e zorrëve dhe të lukthit mjalti i shëron shumë shpejtë. Gjatë 1 jave duhet ngrënë deri në 4 kg mjaltë.Po u vazhdua për 1 muaj, në stomak nuk do të mbetet asnjë shenjë qkadoqoft ajo. Thotë Dr. Kolosau: "Këtë vetë personalisht e kam provuar në 97 pacientë dhe në fëmijën tim dhe kam fituar 100 % rezultate pozitive. "
  24--- DHIMBJET E SHPATULLAVE DHE TË SHPINËS: Vendet ku ndjehet dhembja, i lyejmë me mjaltë e mbi mjalti pastaj vemë biber pluhur, të shtypur, dhembjet menjëherë do të largohen.
  25--- DHIMBJET REUMATIKE: Pickimat e bletës jan ilaç kundër reumës. Kohë pas kohe duhet që bleta ti kafshojë vendet e prekura nga dhembjet reumatike.
  26---URIMINIMI I FËMIJËVE NË SHTRAT: Fëmijët të cilët urinojnë në shtrat duhet të hanë mjaltë dhe do t'ju ndërpritet.

  Marrë nga libra: HIXHAMEJA sunnet Pejgamberik dhe mrekulli mjeksore
  Autor: Shehab el-Bedri Jasin


  [Presheva com]
  Së fundi përpunuar nga muzikaharam: më 01-09-2007 21:48

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Mjalti për ftohjen
  By Kalimtari in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 19-12-2009, 00:16
 2. A ka nej ilaq qe i shnosh ata qe kan psh zhugen etj
  By kohajon in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 31-10-2009, 11:52

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •