Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: Namazet dhe falja e Suneteve

 1. #1
  memo nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  11-08-2008
  Lokacioni
  tetove
  Postimet
  56
  All-llahu të shpërbleftë
  38
  Falënderuar 88 herë në 43 Postime
  Rep Fuqia
  193

  Namazet dhe falja e Suneteve

  selamun alejkum motra e vllezer musliman deshta me hy pak ne ket temen e namazit kam ndigju shpesh po i lon synetet pa fal ka te rinj qe po munoen me u msu me u fal mashaallah edhe falendrme i takon allahut xheleshanuhu elhamdulilah degjoni mir synetet nuk bon me i lan pa fal ne perjashtim nese ke ndonje pun e fal farzin apo je udhetar i fal veq dy farz te namazit qe e ke ne rend me e fal o vvazen dhe motra dihet se namai i sabahut ka 2 rekat synet edhe 2 rekat farz,dreka ka 4 synet 4 farz edhe 2 son synet,iqindija ka 4 synet 4 farz, akshami ka 3 farz 2 synet kurse jacija ka 4 synet 4 farz 2 son synet edhe 3 reqat salati viter edhe pas xhdo namazi ne fund hekim tesbih dhe keshtu asht me regull me u fal po tash kush asht kunder ose ka naj njohuri ma teper let urdhnije let te tregoje qyesh e din edhe shkakun pse po i lan synetet pa fal ku asht nje hadith ku thot pajgamberi yne muhamedi salallahu alejhi ve selem mos i leni synetet pa fal ne diten e gjykimit di ti lutem allahut xheleshanuhu qe tua kthej ne farze per namazet qe si keni fal per me teper informata shkruani une do te munoem me ju pergjegj insha-allah selamun alejkum

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  Re: namazet dhe falja e tyre

  Vlla ti a po kerkon pergjigje apo po thu qe kush deshiron fetfa me te pyt ty, nuk e kuptova mir shkrimin tend?

  S ai perket suneteve vella, nuk ben te thuhet se nuk ben mi lon, sepse sunetet nuk jan farz, mirepo jan sunet qe kush i fal ka shperblim dhe ne therasim ne faljen e tyre, sepse ai i cili i fal 12 rekate sunet te dites do ti ndertohet nje shtepi ne xhenet ashtu siq ka thene pejgamberi s.a.v.s, mirepo ne nuk mund ti bejm farz sunetet.

  Kurse sa i perket 4 rekateve sunet para jacis nuk ka argument te vertete qe pejgamberi s.a.v.s i ka fal

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 5. #3
  memo nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  11-08-2008
  Lokacioni
  tetove
  Postimet
  56
  All-llahu të shpërbleftë
  38
  Falënderuar 88 herë në 43 Postime
  Rep Fuqia
  193

  Re: namazet dhe falja e tyre

  o vlla musliman selamun alejkum une spo lipi pergjigje per pyetjen qe e kam parashtru por po du me i keshillu te rinjt qe kan nis me u fal edhe po dun me u mesu me u fal ku ta ceke e dhe me heret une e di qe synetet nuk jan farz po thash se sbon me i lan pa fal synetet pa ndonje rast nevoje ose ndonje pun qka asht ma e vlefshme se sa namazi edhe si e ceka ma heret hadithin e pejgamberit salallahu alejhi ve selem falni synetet se ne diten e gjykimit do ti lutem allahut qe tua kthej ne farze per namazet qe si keni fal edhe a ke ti argument se pejgamberi s.a.v.s. nuk i ka fal synetet e jacis edhe thash nese dikujt i intereson diqka me teper le tme pyetet mua une insha-allah i pergjigjem selamun aljkum

 6. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 7. #4
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  Re: namazet dhe falja e tyre

  Vellezer ketu eshte kategorija per pyetje dhe pergjigje dhe jo per keshilla, per keshilla eshte kategorija e keshillave keshtu qe mund te shkruash ndonje tem apo keshill, dhe kjo tem do te zhvendoset atje.

  Ju faleminderit per mirekuptim

 8. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Rreth suneteve dhe nafileve
  By Katade in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2009, 18:52
 2. Përgjigjet: 5
  Postimi i Fundit: 12-09-2009, 15:48
 3. A eshte mekat mosfalja e suneteve kur je i semure
  By Ebu Humaira in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 23-06-2009, 18:12
 4. Falja e suneteve në xhami dhe mënyra e saktë e faljes
  By ibraim in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 8
  Postimi i Fundit: 27-02-2009, 20:29
 5. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 15-09-2007, 14:02

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •