Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Sjellja e mirë është xhennet në zemër

 1. #1
  muslimaneelhamdulilah nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  28-01-2008
  Postimet
  12
  All-llahu të shpërbleftë
  25
  Falënderuar 31 herë në 11 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Sjellja e mirë është xhennet në zemër

  Sjellja e mirë është xhennet në zemër


  E shëroj shpirtin me dhënie shprese
  Sa e ngushtëm është jeta po mos t ë ishte shpresa

  Njerëzit janë pasqyrë e njeriut,nëse ai ka sjellje të mirë ndaj tyre edhe ata do të sillen mirë me të.Në këtë mënyrë njeriu qetëson nervat,rahatohet dhe ndjen se gjithë shoqëria ku jeton është shok i tij.
  Nëse njeriu ka sjellje jo të mirë ndaj njerëzve të tjerë këtë do ta gjejë edhe tek ta.E kush nuk respekton njerëzit ai nuk respektohet nga askush.
  Ai që ka sjellje të mirë është më afër qetsisë shpirtërore dhe më larg dhimbjeve dhe plagëve që vijnë nga nervozizmi e brengosja.
  Nga ana tjetër,mirësjellja në islam konsiderohet adhurim.Ja se si na mëson Kur'ani fisnik:"Ti merre të lehtën,urdhëro për mirë dhe hiqu prej të padijshmëve." (Kur'an,7:199)
  Po ashtu,duke cilësuar të Dërguarin tonë,Muhammedin a.s.,Allahu xh.sh. thotë:"Ti ishe i butë ndaj tyre,ngase Allahu të dhuroi mëshirë,e sikur të ishe i vrazhdë e zemërfortë,ata do të shkapërderdheshin prej teje,andaj ti falju atyre dhe kërko ndjesë për ta,e konsultohu me ta në të gjitha çështjet,e kur të vendosësh,atëherë mbështetu në Allahun,se Allahu i do ata që mbështeten".(Kur'an, 3:159)
  Ndërsa profeti a.s thotë në një thënie të tij:"Më i dashur tek unë është ai që ka sjellje të mirë,që është i butë dhe bashkues mes njerëzve,ndërsa më i urryer tek unë është ai që përgojon të tjerët,ndan të dashurit dhe u hedh akuza të ndershmëve."


  Ma bëni hallall për ndonjë gabim të mundshëm që kam bër, duke pas parasyshë se jemi krijesë e dobët, kurse i pa gabuar është vetem Allahu i Lartëmadhëruar.
  Falënderimet i takojnë Allahut Krijuesit të Gjithësisë...


  esselamualejkum we rahmetullahi we berekatuhu

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Sjellja e mirë me të afërmit jobesimtarë
  By Ebu Hatib in forum Akide
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 21:39
 2. Sjellja e mirë ndaj burrit
  By Muhlis in forum Gruaja dhe Familja
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 22-01-2009, 10:59
 3. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 27-05-2007, 22:40
 4. Sjellja e mirë ndaj injorantit
  By Lamise in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 13:10

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •