Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Thënie të ndryshme për diturinë dhe paditurinë

 1. #1
  Grafika e Furkane
  Furkane nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  25-11-2010
  Postimet
  597
  All-llahu të shpërbleftë
  742
  Falënderuar 869 herë në 402 Postime
  Rep Fuqia
  418

  Thënie të ndryshme për diturinë dhe paditurinë

  Dituria e bën të dobëtin të fortë, të keqin të mirë, të varfërin të pasur.

  Njeriu i paditur edhe i bukur nuk ka bukuri.

  Të arsimosh një kombë me shumë shkolla është më vështirë se të nisesh një njeri në henë.

  Aiqë udhëzon njerëzit në rrugën e drejtë është si ta fitojë gjithë botën.

  Njerëzit e ditur nuk thonë asgjë çfarë mendojnë, por mendojnë gjithçka që ata thonë.

  Dija e shpërndarë shumohet.

  Se pari duhet të kuptojmë mësimin e pastaj të mësojmë më të.

  Të hapësh një shkollë do të thotë të mbyllesh një burg.

  Ku nuk ka shkolla ka burgje.

  Padituria është ërrësira më e madhe.

  Më mirë të kuptosh pak se të kuptosh gabimisht.

  Kur njeriu mendon se ka dituri të mjaftueshme le ta dijë se nuk din asgjë.

  Mos u kënaq me atë që ke arritur sepse aty do të mbetesh.

  Dituria nuk ka kufi e as shtëpi.

  Dituria s’shkëlqen por është më e vlefshme se ari.

  Ç’vlerë ka t’ua mbushesh kokën me dije të tjerëve nëse harrojmë se janë qenie njerëzore.

  Shpesh merremi kaq shumë me pyetjet, sa nuk kemi kohë të jetojmë për përgjigjet.

  Nuk është turp të mos dish, turp është të mos pyetësh.

  Libri është burim i dijës.

  Mendja është si parashuta ajo punon vetëm kur është e hapur.

  U jemi mirënjëhës këshillave jo mirënjëhjeve.
  "Mëshiroj ata që janë në tokë, që të mëshiroj Ai që është në qiell."

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •