Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Rezultatet 11 deri 13 prej 13

Tema: Kush jane Pese Suret e para te zbritura prej Kur`anit ?

 1. #11
  Grafika e Fidan
  Fidan nuk është i/e kyçur KV-III-pB
  Data e Anëtarësimit
  04-08-2005
  Postimet
  1,828
  All-llahu të shpërbleftë
  655
  Falënderuar 3,674 herë në 1,402 Postime
  Rep Fuqia
  1213

  Re: Kush jane Pese Suret e para te zbritura prej Kur`anit ?

  Selamu Alejkum

  vella un e kam thon veq un qish e di un spo thom qe e jemja esht mir e e jotja keq un per ket nuk jam 100p.r mund e jotja mu kon mir e jemja keq

 2. #12
  Grafika e Mesudi
  Mesudi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  28-02-2006
  Postimet
  405
  All-llahu të shpërbleftë
  416
  Falënderuar 483 herë në 181 Postime
  Rep Fuqia
  460

  Re: Kush jane Pese Suret e para te zbritura prej Kur`anit ?

  Mue më duket se përgjegja e Fidanit është më e saktë...


  All-llahu e din më së miri.

  Selamu Alejkum
  O ju që keni besuar, a t’ju tregoj për një tregti të bujshme që ju shpëton prej një dënimi të dhembshëm:
  T’i besoni All-llahut dhe të dërguarit të Tij, të luftoni në rrugën e All-llahut me pasurinë tuaj dhe veten tuaj, e kjo është shumë më e dobishme për ju, nëse jeni që e dini.
  ES-SAFF 10-11

 3. #13
  Etheristi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-07-2004
  Lokacioni
  Në Sham.
  Postimet
  597
  All-llahu të shpërbleftë
  84
  Falënderuar 402 herë në 222 Postime
  Rep Fuqia
  505

  Kush jane Pese Suret e para te zbritura prej Kur`anit ?

  Selamu Alejkum Ue Rahmetull-llahi Ue Berakatuhu.

  Vellezer te Dashur, keni thene
  :

  Citat Postuar fillimisht nga Fidan
  selam

  vella Etheristi ma ban hallal po bash mir si duhet nuk e keni dhon pergjigjjen e sakt i kini katrru pak


  1. Kur u parqit engjëlli,Xhebraili, herën e parë me Kur’an, i shpalli thirrjen historike me fillimin e sures ``Al-Alak,gjer në fund t’ ajetit nr.5

  2. Her’n e dytë Xhebraili shpalli disa ajete të para nga sureja ``Al-Kalam``(Pena,nr.68),gjer në fund të ajetit 9

  3. Herën e tretë Xhebraili shpalli ajetet e para të sures ``Al-Muzzemmil``nr.7 gjer në fund të ajetit 10

  4. Herën e katërt Xhebraili shpalli ajetet e para të sures ``Al-Muddath-thirr``(nr.74) gjer tek numri 19,gjegjësisht gjer tek ajeti 30

  5.Herën e pestë solli suren e parë të plotë, suren ``Al-Fatiha``, e cila fillon me deklarimin e parë të Kura´anit,19 shkronja a,Bismil-lahir-rahmanirr-rrahim(në gjuhën arabe).
  Citat Postuar fillimisht nga Mesudi
  Mue më duket se përgjegja e Fidanit është më e saktë...


  All-llahu e din më së miri.

  Selamu Alejkum

  Vellezer, Fidan dhe Mesudi, ne lidhje me keto dy postimet e juaja, them qe keni gabuar, per shkakun se sikurse kam thene ne nje postim, qe Surja e cila ka zbritur pas 5 Ajeteve te para te Sures Alak, eshte Surja Mud-dethir, dhe e verteton kete qe them, nje Hadith i cili gjendet tek Imam Bukhairu, Imam Muslimi dhe tek Imam Ahmedi (All-llahu s.u.t. i meshirofte).

  Kurse ju thoni qe sujra e dyte, Pas Sures Alak. eshte surja Kalem, dhe kjo eshte gabim.

  Tashti te themi Hadithin.

  Transmenton Imam Bukhariu, Imam Muslimi dhe Imam Ahmedi (Al-llahu s.u.t. i meshirofte) nga Ebi Selemete Ibn Abdurahman, se ai ka thene, me ka lajmeruar mua Xhabir Ibn Abdil-lah (radiall-llahu anhuma), se Ai e ka ndegjuar Profetin (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) duke folur per kohen e Zbritjes se Shpalljes dhe tha:
  Dhe derisa une isha duke Hecur, ndegjova nje Ze prej Qiellit, e ngita koken dhe pashe Melekun i cili me erdhi ne Shpellen Hira, i cili ishte i ulur ne nje Front, qe gjendej midis Qiellit dhe Tokes, dhe kur e pash kete pamje, u tmerrova prej Tij, dhe duke nxituar shkova ne familjen time, dhe u thashe atyre, Me Mbuloni, Me Mbuloni dhe me mbuluan, dhe ate here mu Shpall:
  O Ti i Mbuluar, Cohu dhe thirri te tjeret (bej Daue)............
  Mud-dethir: 1-5.

  Dhe tha Ebu Selemete:
  Pas kesaj ngjarje, nuk u ka ndalur Shpallja.

  Nje sqarim i vogel.


  Sikurse e dime te gjithe, Profetit (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) i eshte ndalur Shpallja per tre Vjet, dhe pas kesaj nuk i eshte ndaluar me, dhe sikurse eshte e njohur qe ajo ndalese ka ndodhur pas ngjarjes ne shpellen Hira.

  Nje perfitim.


  Ne mesin e Shabeve, ka kundershtime se kush eshte pjesa e pare e Zbritur e Kur`anit, disa thone 5 Ajetet e Para te Sures Alak, dhe disa te tjere thojne 5 Ajetet e Para te Sures Mud-dethir.

  Keshtu qe nuk kihet dyshim se surja e dyte e Zbritur, eshte Surja Mud-dethir, dhe ky eshte mendimi i Ibn Kethirit Imam Bukhariut Imam Muslimit dhe Imam Ahmedit, ose me sakte ky eshte mendimi i te gjitheve.

  Insha`all-llah kemi perfituar te gjithe prej kesaj, dhe shpresoj qe te jene sqaruar ata te cilet, kane qene te pa sqaruar ne kete pike.

  Selamu Alejkum.
  Ka thënë njëri prej Selefëve (rahimehullah):
  Ndërtojeni Shtetin Islam në vetvetet e juaja, j`ua ngren atë (Shtetin) All-llahu s.u.t. ne tokën tuaj.

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 13-03-2010, 19:21
 2. Përgjigjet: 7
  Postimi i Fundit: 07-01-2010, 22:37
 3. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 06:22
 4. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 16-05-2006, 15:46
 5. Kush jane Ajetet te cilat te ruajn prej........... ?
  By Etheristi in forum Kuiz Islam
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 10-03-2006, 14:17

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •