Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Disa lutje nga Kur'ani Kerim

 1. #1
  Grafika e En Nisa
  En Nisa nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  12-11-2006
  Postimet
  2,353
  All-llahu të shpërbleftë
  5,684
  Falënderuar 3,988 herë në 1,786 Postime
  Rep Fuqia
  1389

  Disa lutje nga Kur'ani Kerim

  disa lutje nga Kur'ani Kerim‏


  E kur robėt e Mi tė pyesin ty pėr Mua, Unė jam afėr, i pėrgjigjemlutjes kur lutėsi mė lutet, pra pėr tė qenė ata drejt tė udhėzuar, letė mė pėrgjigjen ata Mua dhe le tė mė besojnė Mua.– Kur’an 2:186)
  1. Zoti ynė na jep tė mira nė kėtė jetė, tė mira edhe nė botėn tjetėr,dhe na ruaj prej dėnimit me zjarr (2:201)
  2. Zoti ynė! na dhuro durim! na i pėrforco kėmbėt tona dhe na ndihmokundėr jobesimtarėve. (2:250)
  3. Zoti ynė, mos na dėno nėse harrojmė ose gabojmė. (2:286)
  4. Zoti ynė, mos na ngarko neve barrė tė rėndė siē i ngarkove ata paranesh. (2:286)
  5. Zoti ynė, mos na ngarko me atė pėr tė cilėn nuk kemi fuqi! Dhe na imbulo tė kėqijat, na fal dhe na mėshiro. Ti je Mbrojtėsi ynė, pra nandihmo kundėr popullit jobesimtar!. (2:286)
  6 Zoti ynė, mos na i lako zemrat tona pasi na i drejtove, na dhuromėshirėn Tėnde, pse vetėm Ti je dhuruesi i madh. (3:8)
  7. Zoti ynė, na i falė mėkatet tona dhe lėshimet nė punėt tona dhe naforco nė vendet tona (nė luftė), ndihmona kundėr popullit jobesimtar.(3:147)
  8. Zoti ynė, atė qė Ti e fute nė zjarr, atė e ke poshtėruar; pėrmizorėt nuk ka ndihmėtarė (3:192)
  9. Zoti ynė, ne dėgjuam njė thirrės qė ftonte pėr besim (e qėthoshte): Tė besoni Zotin tuaj! E ne besuam!. (3:193)
  10. Zoti ynė, na i falė mėkatet tona, na i mbulo tė metat dhe pasvdekjes na bashko me tė mirėt!. (3:193)
  11. Zoti ynė, jepna atė qė nėpėrmjet tė dėrguarėve Tu, na e premtovedhe nė ditėn e kijametit mos na turpėro; vėrtet Ti je Ai qė nuk eshkel premtimin!. (3:194)
  12. Zoti ynė, ne i bėmė tė padrejtė(i dėmtuam) vetvetes sonė, nė qoftėse nuk na falė dhe nuk na mėshiron, ne me siguri do tė jemi prej tėshkatėrruarve! (7:23)
  13. Zoti ynė, mos na bė neve me mizorėt!”. (7:47)
  14. Zoti ynė, vendos mes nesh dhe mes popullit tonė gjykimin tėnd tėdrejtė, se Ti je mė i miri gjykatės.. (7:89)
  15. Zoti ynė, na dhuro durim dhe na bėjė tė vdesim muslimanė!.(7:126)
  16. Zoti ynė, mos i mundėso popullit mizor tė na sprovojė. Dhe memėshirėn tėnde, na shpėto prej popullit jobesimtar! (10:85-86)
  17. Zoti ynė! S’ka dyshim se Ti e di ēka fshehim dhe ēka publikojmė,se All-llahut nuk mund t’i fshihet asnjė send nė tokė e as nė qiell.(14:38)
  18. O Zoti ynė, na dhuro nga ana Jote mėshirė dhe na pėrgatit udhėzimtė drejtė nė tėrė ēėshtjen tonė. (18:10)
  19. Zoti ynė, na bėn qė tė jemi tė gėzuar me (punėn) e grave tona dhepasardhėsve tanė, e neve na bėn shembull pėr tė devotshmit. (25:74)
  20. Zoti ynė, Ti me mėshirėn dhe me diturinė Tėnde ke pėrfshirė ēdosend, andaj falju atyre qė u penduan dhe ndoqėn rrugėn Tėnde, e edheruaji ata nga dėnimi i xhehennemit. (40:7)
  21. Zoti ynė, futi nė xhennete tė Adnit, tė cilat ua ke premtuar, atadhe kush ishte i mirė prej etėrve tė tyre, grave tė tyre dhepasardhėsve tė tyre. Vėrtet, Ti je ngadhėnjyesi, i urti. (40:8)
  22. (Ata thonė) Zoti ynė, largoje prej nesh dėnimin, se ne me tevertet besojmė.. (44:12)
  23. Zoti ynė, falna neve dhe vėllezėrit tanė qė para nesh u pajisėn mebesim dhe mos lejo nė zemrat tona farė urrejtjeje ndaj atyre qėbesuan. Zoti ynė Ti je i butė, mėshirues (59:10)
  24. Zoti ynė, vetėm Ty tė jemi mbėshtetur, vetėm nga Ti jemi tė kthyerdhe vetėm te Ti ėshtė e ardhmja. (60:4)
  25. Zoti ynė, vazhdona dritėn tonė, falna neve. Vėrtet, Ti je iplotfuqishėm pėr ēdo send. (66:8) pėrkthyer nga gjuha angleze
  nga:Fadil Luta
  "Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë."

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Dua nga kur'ani kerim...
  By Studjues in forum Kur´an dhe Tefsir
  Përgjigjet: 61
  Postimi i Fundit: 31-03-2013, 21:05
 2. Pretendimi i rregullimit- nga Abdul Kerim Ibn Salih El Humejd
  By Abdul Kudus in forum Literaturë Islame
  Përgjigjet: 11
  Postimi i Fundit: 23-05-2010, 16:41
 3. Një recitim i këndshëm nga Kurani Kerim
  By Ansar in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2010, 19:45
 4. Kurani Kerim dhe Ramazani
  By Ebu Hatib in forum Agjërimi
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2009, 20:35
 5. Njohuri esenciale mbi Kur'anin Kerim
  By Forster in forum Kur´an dhe Tefsir
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 20-12-2008, 23:43

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •