Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Edhe festat muslimane të jenë pushim

 1. #1
  Grafika e Abdurrezak
  Abdurrezak nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  08-08-2008
  Postimet
  1,226
  All-llahu të shpërbleftë
  2,643
  Falënderuar 1,917 herë në 804 Postime
  Rep Fuqia
  766

  Edhe festat muslimane të jenë pushim

  Këshilli i Nju Jorkut vendos pro festave muslimane, refuzohet nga Prefekti Blumberg.

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Barak Obama, pas hapjes që bëri në Turqi dhe në Egjipt me vendet islame, nënshkroi në Këshillin e Nju Jorkut një vendim historik.

  Këshilli vendosi që po ashtu si në festat fetare të krishtere dhe çifute, edhe në festat fetare myslimane, shkollat në qytet t'a bënin atë ditë pushim.

  Kurse Prefekti i Nju Jorkut, Majkëll Blumberg, i cili pritet të thotë fjalën e fundit, doli kundër këtij vendimi.

  Blumberg përdori shprehjen: "Nëse na duhet të mbyllim shkollat për çdo festë fetare, atëherë do të na duhet t'i mbajmë të mbyllura gjatë gjithë vitit."
  Ibn Kajimi rahimehullah ka thënë: “Ka shumë njerëz të cilët i sheh se u ruhen të këqijave dhe të ligave, ndërsa gjuha e tyre bën masakër në të gjallët dhe të vdekurit, ndërsa ai aspak nuk vret mendjen se çfarë flet.”

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 18-05-2010, 21:04
 2. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 02-05-2010, 14:24
 3. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 17-04-2010, 10:47
 4. Vritet edhe një muslimane
  By Muhlis in forum Lajme nga Bota Islame
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 11-08-2009, 16:08
 5. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 30-11-2008, 15:06

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •