Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Hollivudi xhiron film për Muhamedin a.s

 1. #1
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Hollivudi xhiron film për Muhamedin a.s

  Hollivudi xhiron film për Muhamedin a.s

  Hollovudi përgatit një film të ri për Profetin Muhamed (paqja dhe bekimi qofshin mbi te) dhe mbi ardhjen e Islamit.

  Filmi nuk ka indikacione t'i paraqesë ndarjet dhe konflikte por i tëri është i fokusuar në virtute të pasura, gjëra të përbashkëta për tërë muslimanët,si mëshira dhe tolerance,ka thënë producenti i filmit Oscar Zoghbi në një komunikatë.

  Filmi "Lajmëtari i Paqes" do të paraqesë sekuenca nga jeta e të Dërguarit Muhamed për ta portretizuar ardhjen e Islamit dhe do të xhirohet në vendet e shenjta,në Meke dhe në Medine.

  Zoghbi,i cili ka kontribuar edhe në fimin e vitit 1976 "Mesazhi",vlerësoi se si një portretizim epik i Islamit ai e kupton ndjeshmërinë dhe sfidat që ndërlidhen me këtë subjekt.

  Ai potencoi se nuk do të ketë paraqitje të imazhit të Profetit Muhamed në ekran.
  Islami ndalon personifikimin e të gjithë profetëve të Zotit nëpër filma dhe drama.
  "Në shekullin e 21 është nevoja reale për një film të këtillë që do ti mundësonte publikut një udhëtim emotiv në periudhën që ndërlidhet me ardhjen e Islamit" tha drejtori i Holloiwudit Ramsey Thomas,personi i cili do ta shkruaj skenarin.
  Producenti ekzekutiv i filmit të ri, Hajja Subhia Abu Elheja,poashtu potencoi se për gati tri dekada,vetëm një film i Hollivudit,filmi "Mesazhi",ka pasë karakter Islam.

  "Vetëm një film historik është xhiruar me tematikë Islame,një religjion me 1.5 miliardë përfaqësues,përderisa krishterimi është subjekt për 30 e më shumë filma" tha ajo.
  Sikur Thomas, edhe Abu Elheja pajtohet se media dhe industria e kinemasë veçanërisht mund të ndihmojnë në tejkalimin e hendekut që ekziston ndërmjet botës muslimane dhe shoqërisë perëndimore.
  "Që nga 11 shtatori imazhi i Islamit ka pësuar tmerrësisht" tha ajo.

  IslamOnline.net- Islamic News, Shari'ah, Society, Family, Culture, Science, Youth, and Health
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Shejh Ahmed Dedat- Cka thote Bibla per Muhamedin s.a.v.s
  By Katade in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 8
  Postimi i Fundit: 30-09-2009, 23:50
 2. Rafet Zaimi-Besimi ne Muhamedin Paqja e Allahut mbi te
  By Muhlis in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 27-03-2009, 16:47
 3. Muhamedin s.a.v.s nga Ilir Gashi
  By Fidan in forum Ilahi
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 29-08-2008, 20:58
 4. zain bikha- ilahi per muhamedin a.s.
  By arton in forum Ilahi
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 27-10-2006, 15:52

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •