Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Kush pranoi Kosoven shtet e kush jo?

 1. #1
  Grafika e En Nisa
  En Nisa nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  12-11-2006
  Postimet
  2,353
  All-llahu të shpërbleftë
  5,684
  Falënderuar 3,988 herë në 1,786 Postime
  Rep Fuqia
  1390

  Kush pranoi Kosoven shtet e kush jo?

  jehona e peticionit te besimtareve dhe shoqerise civile shqiptare , ne mediat me prestigjoze arabene al jazeera‏

  Organizatorët thanë se peticion i nënshkruar nga rreth pesëdhjetë mijë muslimanë në Shqipëri të dielën për të dërguar tek Organizata e Konferencës Islamike të kërkojnë anëtarëve të saj të njohin pavarësinë e Kosovës, dy ditë para festimit te përvjetorit të parë të pavarësisë së saj.
  Ai tha se një nga organizatorët e ftoi Agim Bachi "Për ne muslimanët, ishte e habitshme se bota arabe nuk e njohin Kosovën, dhe ne menduam se apeli duhet të drejtohet atyre shteteve të cilat kanë dhënë ndihmën humanitare për popullin e Kosovës në vitin 1999.
  Është e rëndësishme se 54 shtete e kan njohur Republiken së Kosovës, shumica e vendeve evropiane, si dhe Shtetet e Bashkuara, por shumica e vendeve arabe ende nuk e kanë njohur këtë pavarësiPasi Kosova ka qenë nën administrimin e OKB-së që nga viti 1999 - u pasua nga operacionet e NATO-s qe i dha fund luftës me Serbin.Kosova e shpalli pavarësinë nga Serbia ne fund të shkurt vitit të kaluar, përkundër refuzimit të këtij të fundit për të njohur këtë pavarësi. Bachi tha një gazetar dhe studiues muslimanë besimtarë, të krishterëve ortodoksë dhe katolikët dhe gjithashtu nënshkruan peticionin. Kujtoi se Organizata e Konferencës Islamike, që përfaqëson 57-shtetit 1.5 miliard muslimane, Shqipëria ka hyrë në organizatë në duart e kryeministrit Sali Berisha në dhjetor 1992. Muslimanët përbëjnë rreth 70% e popullsisë së Shqipërisë 3,2 milion njerëz, dhe se Islami është fe e 90% e popullsisë së Kosovës, në shtëpi të shumicës shqiptare dhe pakicës serbe është kundër pavarësisë.
  "Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë."

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 25-02-2010, 16:38
 2. Arabia Saudite pranon Kosovën shtet
  By Muhlis in forum Lajme nga Bota Islame
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2009, 16:33
 3. Kush eshte qafir e kush eshte bidatgji ?
  By Mumin in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 23-09-2006, 18:19
 4. Kush e ka plagosur dhe kush e ka vrare Ebu Xhehlin?
  By ebu_dahdah in forum Kuiz Islam
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 06-03-2006, 12:18

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •