Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 5 prej 5

Tema: Perdorimi i Mjaltit me Kanelle

 1. #1
  Grafika e Sumeja
  Sumeja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,988
  All-llahu të shpërbleftë
  2,084
  Falënderuar 3,761 herë në 1,488 Postime
  Rep Fuqia
  1259

  Perdorimi i Mjaltit me Kanelle

  Perdorimi i Mjaltit me Kanelle  FAKTET MBI MJALTIN DHE KANELLËN


  Është konstatuar se përzierja e mjaltit me kanellë shëron shumë sëmundje. Mjalti është prodhuar në shumë vende të botës. Weekly World News, revistë në Kanadë, në numrin e saj të datës 17 janar 1995 ka përmendur listën vijuese të sëmundjeve që mund të shërohen me mjaltë dhe kanellë sipas hulumtimit të disa shkencëtarëve të Përëndimit.

  SËMUNDJET E ZEMRËS:

  Përgatite një qull nga mjalti dhe pluhuri i kanellës, lyeje bukën me te apo flegra të bukës, apo lloj tjetër buke, në vend të xhelatinës dhe marmelatës dhe haje rregullisht për mëngjes (kafjall). Ajo zvogëlon kolestorolin në arterie dhe e shpëton pacientin nga sulmi në zemër. Poashtu atyre që tashmë e kanë përjetuar sulmin në zemër, nëse ata e marrin këtë ilaç për çdo ditë, atyre ua parandalon sulmin tjetër në zemër. Përdorimi i rregullt i ilaçit të përmendur më lartë normalizon frymëmarrjen dhe forcon të rrahurat e zemrës.

  Në Amerikë dhe Kanada, shtëpi të ndryshme të shëndetit kanë trajtuar me sukses pacientët dhe kanë konstatuar se pasi që arteriet e vjetra dhe venat e humbin fleksibilitetin e tyre dhe bllokohen, mjalti dhe kanella i rigjallërojnë arteriet dhe venat e tilla.

  ARTRITI:

  Pacientët që vuajnë nga sëmundja e artritit mund ta marrin këtë ilaç për çdo ditë, në mëngjes dhe mbrëmje, një gotë uji të nxehtë me dy lugë mjaltë dhe një një lugë çaji me pluhur kanelle. Nëse ata e marrin këtë rregullisht madje edhe artriti kronik mund të shërohet. Në studimet e fundit të kryera në Universitetin e Kopenhagës, është konstatuar se kur mjekët kanë trajtuar pacientët e tyre me këtë lloj ilaçi të përzier (një lugë mjaltë dhe gjysmë luge pluhur kanelle) para mëngjesi–kafjalli ata kishin vënë re se brenda një jave nga 200 njerëz, 73 pacientëve krejtësisht ju kishin pushuar dhembjet dhe brenda një muaji , shumica e pacientëve që nuk kanë mundur të ecin më parë ose të lëvizin përreth për shkak të artritit kanë filluar të ecin pa ndier më dhimbje.

  INFEKTIME TË FSHIKZËS:

  Merri dy lugë supe me pluhur kanelle dhe një lugë çaji mjaltë, vendosi në ujë të vluar–të vakët dhe pije atë. Ajo përzierje (ilaç) i shkatërron mikrobet në fshikëz (fshikëz urine).

  DHIMBJE DHËMBI:

  Përgatite një pastë nga një lugë çaji pluhur kanelle dhe pesë lugë çaji mjaltë dhe veji në dhëmbin që të dhemb. Kjo procedurë mund të aplikohet tri herë në ditë deri sa të ndalet dhimbja e dhëmbit.


  KOLESTOROLI:

  Dy lugë çaji mjaltë dhe tri lugë çaji pluhur të kanellës, të përzier në 16 unca (një uncë=28,35 gr. ose perafersisht 0.5 L) në ujë çaji, t'i jepet pacientit që vuan – e ka të rritur kolestorolin, është vërejtur se ia zvogëlon nivelin e kolestorolit në gjak 10% brenda 2 orëve. Siç u përmend te pacientët që vuajnë nga sëmundja e artritit , nëse merret-përdoret tri herë në ditë, shërohet cilido lloj kolestoroli. Sipas informatave të marra në revistën e përmendur mjaltai i pastër që merret me ushqim shkakton zvogëlimin e ankesave nga kolestoroli.

  FTOHJET:

  Ata njerëz që vuajnë nga ftohjet e zakonshme apo të mëdha duhet ta marrin një lugë të vakët me mjaltë me ¼ e lugës pluhur kanelle në ditë në kohëzgjatje prej 3 ditësh. Ky proces–marrja e ilaçit në këtë mënyrë do të shërojë shumicën e ftohjeve kronike dhe do ti pastrojë sinuset.

  DHIMBJET E BARKUT:

  Mjalti kur të merret me pluhur kanelle, shëron dhimbjet e stomakut dhe gjithashtu e pastron stomakun nga ulcerat-i thatët që nga rrënjët.


  GAZËRAT:

  Sipas studimeve të bëra në Indi dhe Japoni, është konstatuar se, nëse mjalti mirret me pluhur kanelle barku pastrohet prej gazrave.

  SISTEMI IMUN:

  Përdorimi i përditshëm i mjaltit me pluhur kanelle forcon sistemin imun dhe e mbron organizmin nga bakteriet dhe sulmet virale.

  Shkencëtarët kanë zbuluar se mjalti përmban vitamina të ndryshme dhe hekur në sasi të mëdha. Përdorimi i vazhdueshëm i mjaltit i forcon rruazat e gjakut për ti luftuar bakteriet dhe sëmundjet virale.


  DISPEPSIA-MOSTRETJA:

  Pluhuri i kanellës i spërkatur në një lugë çaji me mjaltë, që merret para ushqimi, liron thartirë dhe i tretë ushqimet më të rënda.


  MOSPLAKJA (PLAKJA E NGADALSHME):

  Çaji i përbërë nga mjalti dhe pluhuri i kanellës, kur të merren me rregull mund të ndikojë në mos plakje. Merri 4 lugë mjaltë, 1 lugë pluhur kanelle dhe 3 gota uji e vloji ato për çaj. Pije ¼ e gotës, 3-4 herë në ditë. Atëherë si rezultat i saj lëkurën do ta kesh të freskët të butë dhe jo të rrudhur - të plakur.

  PUÇËRRAT:

  Pasta e përbërë nga tri lugë çaji me mjaltë dhe një lugë çaji me pluhur kanelle. Përdore këtë pastë në puçrra para se të biesh për të fjetur dhe laji ato ditën e nesërme në mëngjes me ujë të nxehtë. Nëse e përdor për çdo ditë për dy javë rresht, ti largon puçrrat që nga rrënjët e tyre.

  INFEKTIME TË LËKURËS:

  Përdorimi i mjaltit dhe pluhurit të kanellës në masë të barabartë në pjesë të infektuara shëron ekzemën-dermatitisin, qéretin (ringworm) dhe të gjitha llojet e infeksioneve.

  HUMBJA E PESHËS:

  Përdorimi i përditshëm në mëngjes gjysmë ore para mëngjesi-kafjalli në stomakun e zbrazët dhe në mbrëmje para fjetjes, pi mjaltë dhe pluhur të vluar në një gotë uji.

  Nëse këtë e përdorë rregullisht, kjo ta zvogëlon peshën. Gjithashtu pirja e kësaj përzierje rregullisht nuk lejon të akumulohet dhjamë-yndyrë madje edhe nëse ai person merr kalori të mëdha.

  KANCERI:

  Në studimet e fundit të bëra në Japoni dhe Australi është zbuluar se kanceri në nje fazë të lartë të zhvillimit të tij në stomak dhe eshtra është shëruar me sukses. Pacientët që vuajnë nga këto kancere të tilla duhet të marrin për çdo ditë një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji
  pluhur kanelle në kohëzgjatje prej 30 ditësh.


  LODHJA:

  Në studimet e fundit të bëra është konstatuar se përbërja e sheqerit në mjaltë është më shumë ndihmëse se dëmtuese e fuqisë së trupit. Qytetarët e moshuar, të cilët marrin mjaltë dhe pluhur kanelle në masë të njëjtë janë më vigjilent dhe fleksibël. Dr.Milton i cili e ka bërë këtë studim thotë se gjysmë luge e çajit me mjaltë që merret në një gotë uji dhe ajo spërkatet me pluhur kanelle, kur të merret për ditë pas fshirjes dhe rreth orës 3 pas ditë, kur vitaliteti i trupit fillon të bie, ai ilaç e rrit vitalitetin në trup brenda një jave.

  Shkruar nga:Mjeksia profetike

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  avdyli nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  05-08-2008
  Postimet
  1
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Perdorimi i Mjaltit me Kanelle

  Pershendetje motra e vllezer,posa lexova artikullin ne ket faqe lidhur me semundjen e ARTRITIT,dhe se PLUHURI I KANELLES dhe MJALTI qenkan sherus ju kisha lut qe te me tregoni se qfar esht ai ilaq PLUHUR I KANELLES te me sqaroni sa me mir se qka esht ku gjindet,perfundimisht me njoftoni sa ma gjer se si mund te arrij ta kem....flm per pergjigje.

 4. #3
  Grafika e En Nisa
  En Nisa nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  12-11-2006
  Postimet
  2,353
  All-llahu të shpërbleftë
  5,684
  Falënderuar 3,988 herë në 1,786 Postime
  Rep Fuqia
  1390

  Re: Perdorimi i Mjaltit me Kanelle

  Es-Selam Alejkum vella Pluhuri Kanell eshte eshte nje Pluhur si nje lloj pudre qe perdoret ne Kosov p.sh.qumeshti pluhur etj ama ky eshte pluhur i IKanelles ,Kanell eshte nje lloj melmese qe zaonisht perdoret ne embelsira ,mjafton te shkosh dhe te kerkosh me kete emer dhe e gjen kudo qoft edhe ne Kosov edhe Jasht kjo eshte fjale Internacionale.
  "Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë."

 5. #4
  defektologu nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  20-06-2009
  Postimet
  12
  All-llahu të shpërbleftë
  1
  Falënderuar 17 herë në 4 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Perdorimi i Mjaltit me Kanelle

  pluhuri i kaneles prodhohet prej levores se nje druri i cili rritet ne vendet e nxehta,por mund ta kerkoni ne qdo vetesherbim ose ne shitoret me mallera ushqimore. Emri internacional eshte CIMET ose kanelle dhe poerdoret ne ambeltoret per ti dhene arome tamel-orizit qe ndryshe quhet edhe sutlijash. E ka ngjyren e kafes.

 6. #5
  Shukri Kadrijaj nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  04-03-2012
  Postimet
  1
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Perdorimi i Mjaltit me Kanelle

  selam alejkum ....perdorimi i mjaltit me kanellen sheronte edhe semundjet e puqrrave ne fytyr...me qfar lloj qaji duhet te perdorim per formimin e kremit.....selam alejkum

Tema të Ngjashme

 1. Perdorimi i termeve.....??!!
  By AmarSiddik in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 20-03-2010, 09:40
 2. Vetitë shëruese të mjaltit
  By Kalimtari in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 02-07-2009, 19:06
 3. Perdorimi i Misvakut
  By En Nisa in forum Fikh
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2008, 20:39

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •