Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Duaja (lutja) e Istihares

 1. #1
  Abdulkahar nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  13-03-2006
  Postimet
  94
  All-llahu të shpërbleftë
  77
  Falënderuar 136 herë në 65 Postime
  Rep Fuqia
  276

  Duaja (lutja) e Istihares  Duaja e Istihares eshte transmetuar nga Xhabir Ibn 'Abdullah i cili ka thene se: "Profeti, alejhi selam (paqja qofte mbi te), na mesonte te bejme Istiharen per gjithe çeshtjet/punet tona, ashtu siç na mesonte suret e Kuranit. Ai (profeti) na thoshte: 'Nese ndonjeri prej jush mendon te beje diçka, le te fale dy rekate namaz (jo prej namazit farz) dhe te thoje (pas namazit) duane e Istihares..."

  DUAJA E ISTIHARES (Arabisht)  "Allahumme in-ni estekhiruke bi ilmike. Ue estakdiruke bi kudretike, ue es'eluke min fadlikel-adhim.
  Fe inneke takdiru ue la akdiru, ue ta'lemu ue la a'ëlemu, ue ente 'allamul - gujub.
  Allahumme, in kunte ta'ëlamu enne hadheI emru (emerton ketu nevojen tende) hairun li fi dini ue ma'ashi ue akibeti emri ue 'axhilihi ue axhilihi fakdirhu li ue jes-sirhu li thumme barik li fihi.
  Ue in kunte ta'ëlemu en-ne hadhel emru sherrun li fi dini ue me'ashi ue akibeti amri ue 'axhilihi ue axhilihi fasrifhu anni uesrifni anhu uakdir li al-hajre haithu kana thum-ma ardini bihi"

  DUAJA E ISTIHARES (Shqip)

  " O Zot, me diturine Tende kerkoj hajrin! Kerkoj ndihme prej fuqise Sate, kerkoj prej te mirave te Tua te shumta, sepse Ti je
  i gjithefuqishem, e une jam i dobet, Ti di cdo gje e une nuk di, Ti je Ai qe i di te fshehtat.
  O Zot, nese kjo pune e imja (emeron ketu deshiren, hallin, etj) eshte hajr per fene dhe jeten time, per kohen e tashme dhe te ardhmen, bej te mundshme qe te realizohet, lehteso dhe beko.
  E nese kjo pune eshte e demshme per fene dhe jeten time , per te tashmen dhe te ardhmen dhe per ne ahiret, largoje prej meje dhe me largo mua nga ajo, me percakto hajrin kudo qofte, pastaj me bej te kenaqur me te."

  Rastet per te cilat perdoret duaja e Istihares jane ta panumerta, si psh para se te niseni ne ndonje udhetim, para se te vendosni per martese, per fushen e studimeve qe duhet te ndjeke, etj, dmth ne çdo situate qe ke te besh me pasiguri dhe duhet te marresh vendim.

  Dhe se fundi eshte e rendesishme te kesh besim dhe te mbeshtetesh tek Allahu:

  "... e kur të vendosësh, atëherë mbështetu në Allahun, se Allahu i do ata që i mbështeten (Atij)."

  (Sure Ali Imran, 3:159)

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Kur behet duaja ne namazin e istihares?
  By taulant01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 21-01-2010, 16:43
 2. Lutja Duaja ka ndikim te i vdekuri !!! Sadullah Bajrami
  By ThuajsubhanAllah in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 26-04-2009, 13:18
 3. Duaja (lutja) në Kuran‏
  By Forster in forum Kur´an dhe Tefsir
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 28-11-2008, 18:36
 4. Pse nuk më pranohet Duaja (lutja) ?
  By |MuSL!M1| in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 02-08-2008, 09:05

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •