Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 2 prej 2

Tema: Çaji i gjelbër dobëson

 1. #1
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6496

  Çaji i gjelbër dobëson

  Çaji i gjelbër dobëson

  Të gjithë e dimë se japonezët kanë shtat të hedhur,madje edhe në moshë të shtyre dhe kjo thuhet se është pasojë e sasisë së madhe të peshkut pa të cilën tryeza japoneze nuk mund të paramendohet.
  Mirëpo kjo nuk është e tëra thonë studiuesit nga Tokio dhe nga Gjeneva,të cilët kanë ardhur deri te një përfundim epokal.

  Çaji i gjelbër,një pije tradicionale japoneze,përmban një antioksidant unik,i cili është më i fortë sesa çfarëdo mjeti për dobësim.

  Këto hulumtime kanë treguar se çaji i gjelbër e atakon yndyrën në bark,prej ku yndyra më së vështiri largohet,pra çaji i gjelbër përmban një përbërës (katekina) i cili yndyrën e barkut e shndërron në energji.
  Gjithashtu çaji i gjelbër e zvogëlon rrezikun nga arteroskleroza për 46%,infarkti për 42% dhe kanceri i lukthit për 32%.

  Radio Vala Rinore 94.7 FM - Çaji i gjelbër dobëson
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e Dituria
  Dituria nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  10-11-2007
  Lokacioni
  Vendin ku perzihen rehatia dhe sprova.
  Postimet
  527
  All-llahu të shpërbleftë
  1,439
  Falënderuar 1,518 herë në 445 Postime
  Rep Fuqia
  540

  Re: Çaji i gjelbër dobëson

  Selamu alejkum!

  Caji i gjelbert pergaditet ne kete menyre: Ujin e vlojme pastaj e heqim nga zjarri dhe qesim qajin e gjelber ne ate uje, e lem te qendroj 2-3 minuta dhe e servojme.
  D.m.th. nuk pergaditet sikjurse caji i zi, sepse nese qendron me shume e ndryshon ngjyren nga e gjelbra ne te kuqe.

  Sasia mvaret sa deshironi, nese me shume uje qaj me shume ose anasjelltas.

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Ekstrakti nga çaji i gjelbër shkrin kilogramët
  By Kalimtari in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 18-04-2010, 16:00
 2. Çaji i gjelbër mbron shëndetin e syve
  By sunna in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 24-02-2010, 11:16
 3. Çaji i gjelbër lufton depresionin
  By Kalimtari in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 23-12-2009, 09:33
 4. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 20-10-2009, 17:05
 5. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 06-07-2009, 19:05

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •