Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Hibiskusi kundër hipertensionit

 1. #1
  Grafika e sunna
  sunna nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-08-2007
  Postimet
  5,142
  All-llahu të shpërbleftë
  10,178
  Falënderuar 6,698 herë në 3,261 Postime
  Rep Fuqia
  2572

  Hibiskusi kundër hipertensionit

  Hibiskusi kundër hipertensionit
  Shkencëtarët nga Universiteti Tufts në Boston, thonë se çaji i hibiskusit vepron kundër tensionit të lartë të gjakut.
  Revista Journal of Nutrition njofton se Hibiscus sabdariffa është treguar shumë e aftë për uljen e tensionit sistolik për 7.2 mmHg dhe atij diastolik për 3.2 mmHg.

  Hipertensioni është njëri nga faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare, i cili është fajtor për 35% të infarkteve të zemrës dhe të trurit, për 49% të rasteve me pamjaftueshmëri të zemrës dhe është shkaktar i vdekjes së hershme te 24% të vdekjeve nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.

  Efekti i hibiskusit në parandalimin e tensionit të lartë arterial konsiston në vazodilatim (zgjerimin e enëve të gjakut). /Telegrafi/
  Hasan el-Basriu ka thënë, “Nëse e sheh një person që po garon me ty për këtë botë atëherë garo me të në lidhje me botën e ardhshme.


  Puno me vetveten dhe përmirsoj dobësitë e tua! Pastaj e kupton se do të të mjaftoj ty kjo – në vend të gjykimit të të tjerëve.

  "Kush është muslimani më i mirë, o i Dërguar i ALLAHUT? Ai tha: "Ai prej gjuhës dhe dorës të së cilit, muslimanët tjerë janë të ruajtur". (Transmetojnë Imam Buhariu dhe Muslimi)

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Të qenit prind kundër hipertensionit
  By Kalimtari in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2010, 09:20
 2. Me folate kundër hipertensionit
  By Kalimtari in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 14-08-2009, 13:45
 3. Mjekimi i hipertensionit
  By Kalimtari in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 03-07-2009, 17:46
 4. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 28-12-2008, 11:07

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •