Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Mineralet dhe roli i tyre në organizëm

 1. #1
  Grafika e sunna
  sunna nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-08-2007
  Postimet
  5,142
  All-llahu të shpërbleftë
  10,178
  Falënderuar 6,698 herë në 3,261 Postime
  Rep Fuqia
  2573

  Mineralet dhe roli i tyre në organizëm

  Klori i natriumit
  Merr pjesë në proceset nervore dhe muskujt e indeve.
  I mban lëngjet në inde dhe e shpejton furnizimin e qelizave me ujë

  Mungesat shfaqen si:
  Tension i ulët
  Komplikime dhe mungesë e furnizimit me ujë në indet dhe qelizat e organizmit

  Kaliumi
  Shërben për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e qelizave të trupit si dhe rregullon nivelimin e lëngjeve të trupit.
  Merr pjesë në përcjelljen e impulseve nervore dhe kontrollin e shtrëngimit të muskujve.

  Mungesat shfaqen si:
  Zvogëlimi dhe ngarkesa e koncentrimit
  Çrregullimi i nivelimit të lëngjeve në trup
  Ngacmime nervore
  Lëkurë e thatë dhe me puçrra
  Dobësim të muskujve

  Kalciumi
  Shërben për ndërtimin dhe forcimin e eshtrave dhe të dhëmbëve.
  Është i domosdoshëm për shtrëngimin e muskujve, thërrmimin e gjakut dhe përcjelljen e impulseve nervore.
  Për rregullimin fiziologjik të funksionimit të qelizave dhe të organizmit.

  Mungesat shfaqen si:
  Si bazë për zhvillimin e osteoporozës.
  Sëmundje të cilat janë të lidhura ngushtë me. mungesën e kalciumit në organizëm.
  Dhëmbë dhe eshtra të ndjeshme.

  Magnezi
  Shërben për aktivizimin e rreth 300 enzimave.
  Për funksionimin e rregullt të metabolizmit të yndyrës dhe të sintezës së albuminave.
  Pengimin aktiv të paraqitjeve të shtrëngimeve të muskujve.
  Mundëson punën normale të zemrës

  Mungesat shfaqen si:
  Rritjen e nivelit të kolesterolit në gjak.
  Komplikimet në funksionimin e organeve jetësore.
  Probleme me lëkurën të shkaktuara nga stresi dhe ngacmimet

  Hekuri
  Është përbërja kryesore e hemoglobinës, e molekulave për përcjelljen e oksigjenit në gjak, e qelizave të muskujve dhe të disa enzimave, të cilat marrin pjesë në krijimin e energjisë për frymëmarrjen e qelizave

  Mungesat shfaqen si:
  Dobësim i gjakut (anemia), që mund të sjellë deri te dëmtimi i rëndë i shëndetit të përgjithshëm të organizmit.
  Lëkurë e thatë.

  Jodi
  Funksioni kryesor i jodit është ndërtimi i hormoneve mbrojtëse.
  Ka veprim antibakterial në organizëm.
  Është antiseptik dhe dezinfektues i mirë

  Mungesat shfaqen si:
  Pengesa në rritje dhe në zhvillim.
  Gusha, e cila është një ndër sëmundjet më të përhapura.
  Floku i thatë dhe më zbokth.
  Hasan el-Basriu ka thënë, “Nëse e sheh një person që po garon me ty për këtë botë atëherë garo me të në lidhje me botën e ardhshme.


  Puno me vetveten dhe përmirsoj dobësitë e tua! Pastaj e kupton se do të të mjaftoj ty kjo – në vend të gjykimit të të tjerëve.

  "Kush është muslimani më i mirë, o i Dërguar i ALLAHUT? Ai tha: "Ai prej gjuhës dhe dorës të së cilit, muslimanët tjerë janë të ruajtur". (Transmetojnë Imam Buhariu dhe Muslimi)

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Argjendi dhe roli i tij në organizëm
  By sunna in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 09-11-2009, 14:19
 2. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 25-08-2009, 16:30
 3. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 24-06-2009, 13:38
 4. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2008, 18:01

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •