Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 1 prej 1

Tema: Ndikimi i stresit në shëndetin e Njeriut

 1. #1
  Grafika e sunna
  sunna nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-08-2007
  Postimet
  5,142
  All-llahu të shpërbleftë
  10,178
  Falënderuar 6,698 herë në 3,261 Postime
  Rep Fuqia
  2572

  Ndikimi i stresit në shëndetin e Njeriut

  Trupi juaj ju përgatit për ose kundër situatës. Nëse ju do të qëndroni dhe ndihmoni ju duhet forcë, energji, dhe bujari, patjetër edhe besim në Zotin, ngase shpresoni në shpërblimet e Tij.

  Nga: Rrahman Ferizi

  Rreth Stresit:

  Te konkludojme se stresi definitivisht vret! Shumica e sëmundjeve që vuajnë sot njerëzit, janë rezultat i drejtpërdrejtë i ekspozimit kronik ndaj stresit. Sëmundjet e zemrës, diabetit, kokdhimbjet, madje edhe manifestimet e ndryshme te kancerit lidhen të gjitha me stresin.

  Si?

  Kur trupi është i ekspozuar ndaj stresit ai aktivizon sistemin nervor, të lirojë disa hormone të cilat stimulojnë veprime në organizëm, në mënyrë që të mund të mbijetojë një situatë të jashtëzakonshme.


  Le të shikojmë këtë shembull:

  Ju jeni duke udhëtuar me veturë nëpër rrugë, kur papritur hasni një automjet të rënë në një gropë.

  Çfarë keni për të bërë? A do të qëndroni dhe luftoni në ndihmë të personit, ose ju do të largoheni? Kjo është e njohur si "luftë për mbijetese".

  Trupi juaj ju përgatit për ose kundër situatës. Nëse ju do të qëndroni dhe ndihmoni ju duhet forcë, energji, dhe bujari, patjetër edhe besim në Zotin, ngase shpresoni në shpërblimet e Tij. Nëse jeni duke shkuar pa shikuar fare në anën tjetër të tragjedisë, do t'ju duhet të posedoni energji regresive, egoizëm, force të sadizmit, dhe mungesë totale të besimit, apo një besim formal i cili kurrë nuk ofron hajr në praktikë.

  Trupi ju përgatit për këtë ngjarje pa menduar ju në lidhje me të. Nëse duhet të mendosh, pasojat e dëmit do sulmojnë qendrën e ndërgjegjes suaj, ndërsa ju keni qenë ende duke "debatuar" se çfarë duhet të bëni, dhe ju do të "vdisni mirësinë në vetën tuaj" apo ndoshta atë e keni plagosur rëndë në zemër.

  Në mënyrë që ju të mbijetoni këtë situatë, në trupit alarmohen:

  - Tensioni i gjakut,
  - Zemra,
  - Lipoidet fillojnë të djegën në mënyrë enorme,
  - Glukoza (sheqeri shton shpejtësinë e tretjes për të rritur energjinë),
  -Etj...!
  Apo ndoshta trupi juaj "do të tejkaloj" këtë situatë, gjithashtu do të ulë mekanizmin e sistemeve reaguese ngase ju nuk keni nevojë për të mbijetuar këtë rast ?


  Afatshkurtësia e kujtesës:

  Aftësia për të mësuar, apo ju nuk keni nevojë për të mësuar nëse jeni të frikësuar nga aplikimi i ndihmës suaj?..
  Sistem imunitar ripërtërihet, ngase lufta kundër infeksioneve nuk është e nevojshme tani, do t'ju duhet vetëm këtë imunitet tuajin ta aplikoni në ndihmën e kërkuar, në qoftë se ju mbijetoni luftën ndaj vetvetes.
  Kur personi ka më shumë frikë, ankth, egoizëm, koprraci dhe indiferentizëm lajmërohen simptome depresioni.

  Serotonina ( neurotransmiter i relaksimit dhe harmonisë) bie në nivelet minimale duke humbur disponimin tuaj të lumtur, dhe duke konvertuar në nervozë të brendshme.

  Të gjitha këto ndryshime kuptohet janë taksa që paguajnë, ata që nuk e ndiejnë të nevojshme ndihmën dhe angazhimin edhe për të tjerët, në mënyrë që të mbijetojnë një sulm të brendshëm, ose disa të tjerë të tejkalojnë situatën vetëstresuese.

  Kjo është e natyrshme për përshtatjen e trupit dhe turpit.

  Problemi është se ne kemi vetëm për qëllim të largojmë stresin tonë. Duke tejkaluar periudhat e stresit që na shkaktoheshin në rast të ballafaqimit me situatat stresuese. Çfarë ndodh kur ne jemi të ekspozuar ndaj stresit kronik të formave; një mujore, javore, apo madje edhe çdo ditë?

  Sëmundjet vijnë nga stresi:

  Ju mund të thoni "Unë nuk jam theksueshëm i stresuar". Stresi është shumë më tepër se sa ju mendoni gjatë një situate të caktuar. Stresi ndikon në 3 forma të mëdha:

  - Fizike
  - Emocional
  - Kimike

  Postraumat e stresit në trup:

  Ndoshta ju ka rrëzuar biçikleta juaj kur keni qenë 6 vjeç, duke shkaktuar një ndryshim në sistemin tuaj muskul-skeletor?

  Të menduarit mbi përvojat e kaluara të cilat je mërzitur, apo madje edhe të menduarit për një të ardhme ngjarje për të ardhur keq ende, mund të shtojë stresin tek ju.

  Sa tone kimikate hamë ushqim ne, ne pijet e ujit, në ajrin që marrim dhe e vë në dukje se ne tërë kohën jemi të sulmuar.

  Qëllimi këtu është që ne vetëm të njoftohemi se jemi ekspozuar ndaj stresi:

  Ne të gjithë jemi të ekspozuar ndaj stresit, varësisht se si mund të trajtoj organizmi ynë ndikimet e stresit, përcakton mënyrën se si ne do të mbetemi të shëndoshë.

  Stresi është i grumbulluar gjatë tërë jetës sonë. Mendoni se sa theksueshëm keni qenë të ekspozuar në jetën tuaj, dhe që nga atëherë shumëfishohet moshën e juaj.

  Kjo e shtonë edhe më shumë kujdesin dhe vigjilencën ndaj vetes sonë, pa harruar edhe raportin tonë me Krijuesin, aleancë e cila mundë të na kushtoj shumë në jetë, për ose kundër nesh.

  Me fat! Në rrugën e mbi-jetesës, pa regresin e stresit, e me progresin e lumturisë dhe harmonisë.

  " O biri im, kjo Botë është një det i thellë. Imani-Besimi le të jenë anije (shpëtimi) jotja. Timoni i saj, frikë-respekti ndaj Tij (All-llahut të Lartmadhëruar). Ndërsa, lopata e saj, shpresa drejt Tij". LLukmani paqja dhe mëshira e Zotit qoftë mbi të.

  Paqja dhe mëshira e Zotit qoftë mbi Ju !
  Hasan el-Basriu ka thënë, “Nëse e sheh një person që po garon me ty për këtë botë atëherë garo me të në lidhje me botën e ardhshme.


  Puno me vetveten dhe përmirsoj dobësitë e tua! Pastaj e kupton se do të të mjaftoj ty kjo – në vend të gjykimit të të tjerëve.

  "Kush është muslimani më i mirë, o i Dërguar i ALLAHUT? Ai tha: "Ai prej gjuhës dhe dorës të së cilit, muslimanët tjerë janë të ruajtur". (Transmetojnë Imam Buhariu dhe Muslimi)

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Kripa dhe ndikimi i saj në shëndetin tonë
  By Kalimtari in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 09-07-2009, 18:45
 2. Roli i ullirit ne shendetin e njeriut
  By En Nisa in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 19-03-2009, 10:45
 3. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 27-09-2008, 11:52
 4. Ndikimi i fesë në shëndetin mendorë dhe largimin e stresit
  By Lamise in forum Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 04-04-2007, 13:47

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •