Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 5 prej 5

Tema: 2 Dua para iftarit

 1. #1
  Saalih nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  31-08-2008
  Postimet
  157
  All-llahu të shpërbleftë
  640
  Falënderuar 236 herë në 116 Postime
  Rep Fuqia
  240

  2 Dua para iftarit

  Esselemu Alejkum

  A mundeni me mi permisu gabimet ne perkthim ku jan ne kllapa, sepse e kam shum veshtir te lexoj ket shkrim, se nuk po kan kesra, damma etj, sikur kur te lexojm ne kurani kerim.
  se deshta te i mesoj permendesh te sakta, e jo gabim.

  اللهم إني أسألك برحمتك التي وسعت كل شيء أن تغفر لي
  (Allahumme inni eseluke birrahmetike alti we seat kul-li shejin en tegjferule)

  "Kaloi etja, u mbushën venat dhe u arrit shpërblimi inshallahu – në dashtë Allahu!"

  ذهب الظمأ، وابتلّت العروق، وثبت الأجر إن شاءالله
  (Dhahebe adhm-mae, wabtelet al-aru-uk, we thebete al agjru inshaallah.)

  "Iku etja e u rigjallëruan damarët e mbeti shpërblimi tek Allahu, inshallah!"

  Allahu ju nderoft, dhe na e letsoft ket ramazan, dhe inshallah privohem nga tanat te mirat e keti muaji te bereqetshem.
  Allahu ju shperbleft dhe ju ruajt nga gjdo e keqe!
  Amin!

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e taulant01
  taulant01 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  07-12-2008
  Postimet
  646
  All-llahu të shpërbleftë
  4,492
  Falënderuar 841 herë në 423 Postime
  Rep Fuqia
  460

  Re: 2 Dua para iftarit

  Selam Alejkum

  A ben te dij se kur perdoren keto 2 dua, se me duket qe njera eshte pas iftarit.

  Allahu ju shperbleft

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 5. #3
  Grafika e Abu Katade
  Abu Katade nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  08-06-2009
  Postimet
  683
  All-llahu të shpërbleftë
  245
  Falënderuar 793 herë në 364 Postime
  Rep Fuqia
  463

  Re: 2 Dua para iftarit

  Selamu alejkum

  اللهم إني أسألك برحمتك التي وسعت كل شيء أن تغفر لي
  (Allahumme inni eseluke birrahmetike alti we seat kul-li shejin en tegjferule)

  "Kaloi etja, u mbushën venat dhe u arrit shpërblimi inshallahu – në dashtë Allahu!"
  All-llahumme inni es'eluke bi rahmetikel-leti vesi'at kul-le shej'in en tagfire li.

  Dhe perkthimi nuk eshte i tille, sic e ke perkthyer por eshte keshtu:

  ''O Zot, te lutem me meshiren Tende e cila ka perfshire cdo send, te m'i falesh mekatet.'' (Transmeton Iben Maxheh. Hadithi eshte i mire)

  ذهب الظمأ، وابتلّت العروق، وثبت الأجر إن شاءالله
  (Dhahebe adhm-mae, wabtelet al-aru-uk, we thebete al agjru inshaallah.)

  "Iku etja e u rigjallëruan damarët e mbeti shpërblimi tek Allahu, inshallah!"
  Dhehebe Edh-dhameu, veb-tel-letil-'uruku ve thebetel-exhru inshaAllahu.

  ''Kaloi etja, u lagen venat dhe u realizua shperblimi, inshaAllahu.'' (Transmeton Ebu Davudi dhe te tjeret)

  Selamu alejkum

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Saalih nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  31-08-2008
  Postimet
  157
  All-llahu të shpërbleftë
  640
  Falënderuar 236 herë në 116 Postime
  Rep Fuqia
  240

  Re: 2 Dua para iftarit

  Esselemu Alejkum

  Po vella, e pash qe kisha gabu, e kisha shkruar dy here te njejten kuptim te duas se dyt.

  Allahu te nderoft, dhe te ruajt nga gjdo e keqe.

 8. #5
  Ebu Malik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-05-2009
  Postimet
  726
  All-llahu të shpërbleftë
  53
  Falënderuar 1,718 herë në 468 Postime
  Rep Fuqia
  567

  Re: 2 Dua para iftarit

  Citat Postuar fillimisht nga taulant01 Shiko Postimin
  Selam Alejkum

  A ben te dij se kur perdoren keto 2 dua, se me duket qe njera eshte pas iftarit.

  Allahu ju shperbleft
  Ve alejkum selam

  Vella i dashur, duhet ditur se hadithet qe jane transmetuar per lutjet ne iftar, kane dobesi, mirepo disa dijetare i kane vleresuar si hadithe hasen.

  Duaja e dyte, rrespektivisht duaja:

  Dhehebe Edh-dhameu, veb-tel-letil-'uruku ve thebetel-exhru inshaAllahu.

  ''Kaloi etja, u lagen venat dhe u realizua shperblimi, inshaAllahu.''
  (Transmeton Ebu Davudi dhe te tjeret)

  Transmetohet se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem, e ka thene pasi ka celur iftarin.

  Es selamu alejkum

 9. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Tavolina më e madhe e iftarit në Turqi
  By Katade in forum Lajme nga Bota Islame
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 11-09-2009, 09:59
 2. A lejohen mardhëniet seksuale pas iftarit?
  By Ndihmëtar i Sunnetit in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 07-09-2009, 09:19
 3. Keshille per musafire gjate iftarit
  By jusra-muslim in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 31-08-2009, 16:13
 4. A lejohet të mirren ilaçe apo kokrra pas iftarit ?
  By how in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 21-09-2008, 09:08

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •