Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: A ben ti kapim floket ??

 1. #1
  Grafika e Muslimanjaa
  Muslimanjaa nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  22-01-2010
  Lokacioni
  Italy
  Postimet
  40
  All-llahu të shpërbleftë
  104
  Falënderuar 83 herë në 32 Postime
  Rep Fuqia
  153

  A ben ti kapim floket ??

  Selam Alejkum
  Kam nje pytje per neve femrat aeshte mekat mi kap floket dua te them mi lidh floket se para pak ditesh kam degju se nuk eshte mire mi lidh floket a eshte e vertet kjo do te doja ta dij Allahu ju shperblefte e ju dhashte te mira ne ket jet e ne Ahiret per punen tuaj dhe per pergjigjejet qe na i japni ne qdo pytje ton Faleminderit shume nga ju .
  Kush nuk e ka provuar te Hidhuren nuk din ta qmoj te Embelen ..
  Dashte Allahu e Drejtsia ne bot mbizotrofte ...
  Mallkuar qofte njeriu qe nuk e faleminderon Allahun ..

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e umuAbduRrahman
  umuAbduRrahman nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  24-05-2008
  Postimet
  2,741
  All-llahu të shpërbleftë
  1,374
  Falënderuar 2,970 herë në 1,205 Postime
  Rep Fuqia
  1582

  Re: A ben ti kapim floket ??

  Ve alejkum selam

  Jo moter nuk ka ndonje ndales per kete , ate cfar ke ndegju eshte se sipas studimeve lidhja e flokve i demton ato dhe majet e tyre , pra per bukurin dhe shendetin e flokut nuk preferohet lidhja .

  Amiiin Allahu ju shperbleft edhe juve.
  Kur All-llahu ka vendosur për një çështje, ose i dërguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjë besimtari dhe asnjë besimtareje që në atë çështje të tyre personale të bëjnë ndonjë zgjidhje tjetërfare. E kush e kundërshton All-llahun dhe të dërguarin e Tij, ai është larguar shumë larg së vërtetës. (33:36)

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 5. #3
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1629

  Re: A ben ti kapim floket ??

  es-selamu alejkum

  Lidhja e flokeve eshte e lejuar, mirepo eshte e ndaluar te lidhen floket permbi kokek ashtu sikurse ka ardh ne hadith qe Allahu xh.sh nuk i shikon 3 lloj njerzish prej tyre ka cekur, grat te cilat i lidhin floket mbi kok sikur gungat e deveve.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 7. #4
  ebumuslim nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  28-10-2009
  Postimet
  335
  All-llahu të shpërbleftë
  275
  Falënderuar 609 herë në 266 Postime
  Rep Fuqia
  308

  Re: A ben ti kapim floket ??

  Es selamu alejkum

  Lidhja e flokëve tufë nëse gruaja del përpara jo mehremit (qoftë edhe e mbuluar) është e ndaluar sepse në hadithin e saktë të cilin e transmeton imam Muslimi (2128) thuhet: "Dy lloje prej banorëve të zjarrit nuk i kam parë . . . dhe disa gra të veshura por të zhveshura devijuese dhe të devijuara kokat e tyre janë si gungat e devesë se buhtit (lloj deveje) nuk e gjejnë erën e xhenetit dhe era e xhenetit ndihet në distancë kështu dhe kështu".

  Lidhja e flokëve në mënyrë që ato duken si top ose gungë megjithëse janë të mbuluara me shami është a thua se i ka zbuluar bukuritë e saj (ku hyjnë edhe flokët) para burrave pasi gruaja me këtë veprim i josh burrat dhe bën fitne ashtu si gruja që vishet ngusht dhe i nxjerr në pah bukuritë e trupit të saj dhe i josh burrat ajo është nga një aspekt e veshur dhe nga një tjetër e zhveshur siç përmendet në hadith pasi nuk i ka mbuluar flokët dhe trupin e saj në mënyrën e kërkuar në sheriat dhe që e kënaq Allahun.

  Ndërsa lidhja e flokëve para burrit të saj dhe grave të tjera është e lejuar inshallah sipas mendimit të shumicës së dijetarëve pasi hadithi flet për gruan që del jashtë e jo përpara burrit apo mehremit apo grave të tjera.

  Dhe Allahu është më i ditur.

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. A bën t’i laj flokët me birrë që të mos më bien?
  By Ebu Hatib in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2009, 20:41
 2. A lejohet mashkulli t’i kapë flokët gërsheta apo t’i ketë flokët e gjata?
  By Ebu Hatib in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 20:57
 3. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 22-07-2008, 09:19

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •