Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 7 prej 7

Tema: A ben vajzat mi mbajt floket e gjata ?

 1. #1
  yeaRs? nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  16-08-2009
  Lokacioni
  Prizren
  Postimet
  59
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 61 herë në 38 Postime
  Rep Fuqia
  167

  Unhappy A ben vajzat mi mbajt floket e gjata ?

  Selam ajekum

  Deshta me dit a ban vajzat mi mbajt flokt e gjata dhe flok jonormale

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Ebu Malik nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-05-2009
  Postimet
  726
  All-llahu të shpërbleftë
  53
  Falënderuar 1,718 herë në 468 Postime
  Rep Fuqia
  567

  Re: A ben vajzat mi mbajt floket e gjata ?

  Ve alejkum selam

  Po vella, vajzat ben dhe duhet t'i mbajne floket e gjata, dhe lejohet shkurtimi i flokeve te saj me qellim te lehtesoje veten nga floket e gjata, apo me kerkese te burrit, mundet te shkurtoje ato, por jo me qellim perngjasimin me kafiret (jobesimtaret), ose gjunahqaret, ne keso raste nuk lejohet shkurtimi i flokeve.

  Ndersa rreth pyetjes se dyte, nuk di cfare ke dashur te thuash me fjalen ''floke jonormale'', por nese ke menduar ne mbajtjen e parukave, eshte e ndaluar si per meshkujt, si per femrat mbajtja e tyre, ngase eshte perngjasim me jobesimtaret, dhe gjithashtu jane te mallkuar nga ana e Allahut subhanehu ue teala, ata qe bejne kete veprim.

  Transmetohet nga Ibn Omeri radiallahu anhu, se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thene:

  ''Allahu subhanehu ue teala e ka mallkuar el-vasilen (ajo qe i lidhe apo ngjet floket me floke te ndonje gruaje tjeter), el-mutevasilen (ajo qe kerkon t'i ngjiten floket), el-vashimen (ajo qe ben tatuazh) dhe el-mutevashimen (ajo qe kerkon t'i behet tatuazh.'' (Transmetojne Buhariu, Muslimi, Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe Nesaiu)

  Es selamu alejkum

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 5. #3
  yeaRs? nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  16-08-2009
  Lokacioni
  Prizren
  Postimet
  59
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 61 herë në 38 Postime
  Rep Fuqia
  167

  Re: A ben vajzat mi mbajt floket e gjata ?

  Selam alejkum

  Me flok "jo normale " kam desht me then p.sh nje vajz i ka disa me te gjata disa me te shkurta .

  Shpresoj se me kupton.

 6. #4
  Ebu Hatib nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  29-01-2009
  Lokacioni
  Shkup - Maqedoni
  Postimet
  5,277
  All-llahu të shpërbleftë
  1,364
  Falënderuar 4,836 herë në 2,096 Postime
  Rep Fuqia
  2910

  Re: A ben vajzat mi mbajt floket e gjata ?

  Citat Postuar fillimisht nga yeaRs? Shiko Postimin
  Selam alejkum

  Me flok "jo normale " kam desht me then p.sh nje vajz i ka disa me te gjata disa me te shkurta .

  Shpresoj se me kupton.
  Ve Alejkum Selam

  Gruas i lejohet te shkurtoje floket, ne ate menyre qe ajo deshiron, mirepo eshte me rendesi te madhe qe floket te jene te prera mire, dhe qe t'i pelqeje burri i saj, dhe gjithashtu, ne asnje menyre mos te jete per qellim, perngjasimi me jobesimtaret.

  Es Selamu Alejkum
  Imam Shafi'u në një nga poemat e tij ka thënë:

  ''Fol ç'të duash, me sharje në çështjen time.
  Sepse heshtja ndaj të ligut është përgjigje.
  Jo se më mungon përgjigja ndaj teje.
  Por s'besojë se luani i jep qenit përgjigje.
  ''

 7. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 8. #5
  Grafika e Ummu Ruvejda
  Ummu Ruvejda nuk është i/e kyçur Moderatore
  Data e Anëtarësimit
  10-09-2008
  Postimet
  571
  All-llahu të shpërbleftë
  363
  Falënderuar 1,315 herë në 472 Postime
  Rep Fuqia
  486

  Re: A ben vajzat mi mbajt floket e gjata ?

  Citat Postuar fillimisht nga yeaRs? Shiko Postimin
  Selam alejkum

  Me flok "jo normale " kam desht me then p.sh nje vajz i ka disa me te gjata disa me te shkurta .

  Shpresoj se me kupton.

  Selamu alejkum !

  Flokt ,jo nermale , ka perqellim ndoshta ato flokt qe i ngjesin vajzat Apo qe perdoret me termin Paruke apo perika ... , ne ate kuptim une e kuptoj , por vllau te dha pergjigje rreth kesaj te citoj hadithin !!!

  Transmetohet nga Ibn Omeri radiallahu anhu, se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thene:

  ''Allahu subhanehu ue teala e ka mallkuar el-vasilen (ajo qe i lidhe apo ngjet floket me floke te ndonje gruaje tjeter), el-mutevasilen (ajo qe kerkon t'i ngjiten floket), el-vashimen (ajo qe ben tatuazh) dhe el-mutevashimen (ajo qe kerkon t'i behet tatuazh.'' (Transmetojne Buhariu, Muslimi, Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe Nesaiu)

  Selamu alejkum we rahmetullah !
  " Vetëm vepra e argumenton ose e mohon vërtetësinë e fjalëve ...!
  Prandaj Kujdes ,qfar flet duhet te veprosh ngase test i fjalës tënde është Vepra "
  *** Nëse hoxha na ka dhënë deri dje mjalt,e sot na jep helm,është mendjetrashësi të vazhdohet afërsia me të !!! ***

 9. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 10. #6
  yeaRs? nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  16-08-2009
  Lokacioni
  Prizren
  Postimet
  59
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 61 herë në 38 Postime
  Rep Fuqia
  167

  Re: A ben vajzat mi mbajt floket e gjata ?

  Selam alejkum

  Ajo i ka krejt ndryshe prej te tjerve te gjith i kan njejt a eesht normale kjo ?

 11. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 12. #7
  Grafika e Ummu Ruvejda
  Ummu Ruvejda nuk është i/e kyçur Moderatore
  Data e Anëtarësimit
  10-09-2008
  Postimet
  571
  All-llahu të shpërbleftë
  363
  Falënderuar 1,315 herë në 472 Postime
  Rep Fuqia
  486

  Re: A ben vajzat mi mbajt floket e gjata ?

  Citat Postuar fillimisht nga yeaRs? Shiko Postimin
  Selam alejkum

  Ajo i ka krejt ndryshe prej te tjerve te gjith i kan njejt a eesht normale kjo ?
  Alejkum selam we rahmetullah!

  C
  Vella ,kur pyetni konkretizone pyetjen se kjo fjala juaj jasht normale ,ka kuptime shum ,dhe ne kohen e sotme All-llahu alem qfar menyra te flokeve "jo normale " ka ...per ate veshtir te kuptohet pyetja juaj ,nga ne vet motrat e ler me vllezerit !!!

  Mire ,une desha ti ceki disa gjera ne lidhje me zbukurimin e gruas ne kete rast te floket !

  Grujaja ,femra,motra ne pergjithesi e ka haram "te ndaluar " me dal pa shami dhe ti len floket natyrale te saj pa zbukuara asgje e lej me te zbukurohet !

  E ka haram te dal para atyre qe All-llahu e ka ndaluar te del ,dhe nermalisht dhe jasht ne rruge te del ne ate menyr ,ngase ka gjynahe e vet qe ka dal ne ate menyr,dhe tjera ka gjynahe se ka bere qe njerzit tjeter"burrat e huaj " te shohin ty !
  Ate qik,moter,grua ka te drejt ta shikoj pa shami ,apo te dal ajo pa shami para familjarve te ngusht qe i ka qe ne i themi gjakk jan : baba,vllau ,migja,daja ...dhe nese eshte e martuar,para burrit te vet dhe para vjerrit ...
  Tjetra ka te drejt dhe para motrave,grave,por me kusht qe ato gra te mos jen prej atyre qe pergojojn qe pas atij tubimi te pershkruhet bukurija e asaj motre qe ka pare !
  Per kete duhet te ruhemi motrat rreth kesaj .

  Por nese behen ato flokt ,nese ke te drejta , ti besh te dredha apo anasjelltas,nese eshte qellimi zbukurim per burrin tend nuk ka dert por vetem se shperblehesh tek All-lahu dhe ke oblgim ne kete menyre si e ka lene All-llahu te zbukurohesh per burrin tend e per aske tjeter !


  Dhe All-llahu e din me se miri !


  Selamu alejkum we rahmetullah!


  " Vetëm vepra e argumenton ose e mohon vërtetësinë e fjalëve ...!
  Prandaj Kujdes ,qfar flet duhet te veprosh ngase test i fjalës tënde është Vepra "
  *** Nëse hoxha na ka dhënë deri dje mjalt,e sot na jep helm,është mendjetrashësi të vazhdohet afërsia me të !!! ***

 13. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. A lejohet me mbajt ilahi ne mobil?
  By nita01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 11-05-2010, 13:48
 2. A lejohet mashkulli t’i kapë flokët gërsheta apo t’i ketë flokët e gjata?
  By Ebu Hatib in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 20:57
 3. A është e lejuar që mashkulli t’i mbajë flokët e gjata?
  By Ravza-Gul in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 18-07-2008, 22:37
 4. Përgjigjet: 7
  Postimi i Fundit: 28-11-2006, 15:31
 5. Vdes duke mbajt Ligjerate
  By Eroll Nesimi in forum Tjera
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 27-09-2006, 13:15

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •