Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 6 prej 6

Tema: A dallon falja e namazit te meshkujve me faljen e namazit te grave?

 1. #1
  Drilon nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  01-06-2006
  Postimet
  52
  All-llahu të shpërbleftë
  246
  Falënderuar 37 herë në 23 Postime
  Rep Fuqia
  0

  A dallon falja e namazit te meshkujve me faljen e namazit te grave?

  Selam aleikum we rahmetullahi we berekatuhu.

  Vllazni & motra e kom 1 pytje.Une jom mashkell po kur po vjen puna me bo davet te qikat nuk po jom i sigurt qka dallon falja e djemve me faljen e vajzave.
  Allahu ju shperbleft insha'Allah.

  Selam aleikum.

 2. #2
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: Pytje per namaz

  esselamu alejkum


  vella i dashur nuk ka dallim ne faljen e namazit ne mes te mashkujve dhe vajzave,nuk ka asnje argument qe e dallon faljen e namazit te mashkujve dhe te vajzave.Pra namazi eshte njesoj si per mashkuj ashtu edhe per femra.

 3. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 4. #3
  Drilon nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  01-06-2006
  Postimet
  52
  All-llahu të shpërbleftë
  246
  Falënderuar 37 herë në 23 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Pytje per namaz

  Selam aleikum we rahmetullahi we berekatuhu.

  Allahu t'shperbleft per pergjegjen tone vlla po une e kom fjalen qe psh kom ni qe femrat i qesin durt n'gjoks pastaj duart nuk i ngrisin me shume se krahet e keshtu me radhe. Gjithashu edhe kur jan te ulura (n'poziten kur kendohet Ettejati) pozita e kembeve te tyre m'duket nuk osht e njejt si te mashkujt.Nashta edhe po gaboj, po'm duhet diqka t'bazume n'Kur'an edhe n'Sunnet.

  Selam aleikum.

 5. #4
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: Pytje per namaz

  esselamu alejkum

  Vella Drilon,ka thene pejgamberi s.a.v.s"faluni ashtu siq me keni pa mua duke u falur" Pra pa dallim mes meshkujve dhe femrave.

  Vella falja e namazit nuk dallon mes mashkujve dhe femrave,kurse ate qka e ceke ti se :"femrat i qesin durt n'gjoks pastaj duart nuk i ngrisin me shume se krahet e keshtu me radhe. Gjithashu edhe kur jan te ulura (n'poziten kur kendohet Ettejati) pozita e kembeve te tyre m'duket nuk osht e njejt si te mashkujt" keto vella nuk kan asnje argument,aisheja r.a. eshte fale ashtu sikurse eshte fale edhe Pejgamberi s.a.v.s dhe nuk ka asnje argument qe tregon se pejgamberi s.a.v.s i ka urdheru grat e tij apo grat e besimtareve qe te falen ndryshe,apo qe te dalloj namazi i tyre me namazin e pejgamberit s.a.v.s prandaj ka thene Pejgamberi s.a.v.s :"faluni ashtu siq me keni pa mua duke u falur" pa mare parasysh se a eshte mahskull apo femen. Ata te cilet thojne se namazi i femrave dallon nga i mashkullit duhet qe te sjellin argument qe tregon se Pejgamberi s.a.v.s e ka dallu namazin e burrave me ate te grave.

  Ata thojne se grat duhet ti vendosin duart ne gjoks,vella kete gje e ka bere Pejgamberi s.a.v.s ku transmetohet se merte tekbirin fillestar "Allahu Ekber" dhe i vendoste duart mbi gjoks.Keshtu duhet te veprojne edhe meshkujt.
  Insha Allah eshte e mjaftueshme kjo pergjigje
  Wesselamu alejkum

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 7. #5
  Drilon nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  01-06-2006
  Postimet
  52
  All-llahu të shpërbleftë
  246
  Falënderuar 37 herë në 23 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Pytje per namaz

  Selam aleikum we rahmetullahi we berekatuhu

  Shum osht e kjart tash.
  Allahu t'shperblefte.

  Selam aleikum

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 9. #6
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: Pytje per namaz

  Selam aleikum. Vella i dashur. Rrasuli ka thene sipas hadithit sahih: "Faluni sikurse me shihni mua (te falem)" (Bukhari. Ahmed). Kjo komande i perfshin si burrat edhe grate. Po ashtu Bukhari transmeton se Umm Darda, ajo ulej ne namaz sikurse edhe burrat dhe ajo ishte fakihe". Po ashtu edhe Ibrahim en-Nakhai nga i cili Imam abu Hanifa ka marre pjesen me te madhe te dijes se tij ka thene; "Veprimet e gruas ne namaz jane njelloj si mashkulli" (Ibn Ebi shejbah). Persa i perket transmetimit te Ibn Umarit se ai i urdheronte grate qe te uleshin kembekryq nuk eshte transmetim i sakte. Allahu alem wa selam aleikum.

Tema të Ngjashme

 1. Kabinat për faljen e namazit në autostradat Britanike
  By Muhlis in forum Lajme nga Bota Islame
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 07-05-2010, 16:53
 2. Ajetet kuranore mbi faljen e namazit
  By lina in forum Salati - Namazi
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 02-03-2010, 06:37
 3. Per faljen e shpejt te namazit
  By Muharem Fazliu in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 22-10-2009, 21:01
 4. Falja e namazit nafile(naten) dhe namazit te vitrit me imam
  By klinaku in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 10-10-2008, 02:49
 5. Falja e Namazit
  By Menntori in forum Salati - Namazi
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 06-11-2007, 11:54

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •