Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: A di ndonjeri te komentoje enderra dhe a lejohet komentimi i tyre?

 1. #1
  Albion nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  06-06-2006
  Postimet
  9
  All-llahu të shpërbleftë
  17
  Falënderuar 22 herë në 7 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Question A di ndonjeri te komentoje enderra dhe a lejohet komentimi i tyre?

  Es Selamu Alejkum

  A ka dikush qe din te i tregoi enderrat dhe a eshte e ndaluar me i komentu ato

  Es Selamu Alejkum

 2. #2
  Grafika e Muhammed
  Muhammed nuk është i/e kyçur Moderator Mbikqyrës
  Data e Anëtarësimit
  28-01-2005
  Postimet
  1,740
  All-llahu të shpërbleftë
  2,835
  Falënderuar 4,351 herë në 1,205 Postime
  Rep Fuqia
  1610

  Re: A ka dikush qe din te i tregoi enderrat dhe a eshte e ndaluar me i komentu ato

  Ve alejkum selam ve rahmetullah

  Tema e ëndrrave vetëm se ekziston: http://forumi.kurandhesunet.net/pyet...ndra(504).html

  Por ju keni kërkuar që edhe t´a dini se a lejohet komentimi i ëndrrave, insa All-llah vëllezërit që e dinë do të përgjigjen.

  Selamun Alejkum
  Jakub el-Makfufi ka thënë: "Person i sinqertë është ai i cili i fsheh veprat e tij të mira sikurse që i fsheh veprat e tij të liga."

  "...e kush iu përmbahet dispozitave të All-llahut, atij Ai i hap rrugë,
  3. dhe e furnizon atë prej nga nuk kujton fare
  ." (Et-Talak, 2-3)

 3. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 4. #3
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: A ka dikush qe din te i tregoi enderrat dhe a eshte e ndaluar me i komentu ato

  esselamu alejkum

  Vella enderat ndahen ne 3 lloje:

  1. nese ke menduar tere diten per ndonje pune dhe e sheh ne ender,kjo pra eshte per shkak se ke menduar per te dhe je preokupuar me te.

  2. endrat e keqija,nese sheh ender te keqe siq ka thene Pejgamberi s.a.v.s nese te zgjon peshtyn tre here ne anen e majt thua eudhu bilahi mishshejtanir-raxhim edhe e ndron krahun,dhe nuk ja tregon askujt ate ender.

  3. endra e mire,nese e sheh endren e mire kjo eshte prej Allahu Subhanehu we teala,dhe lejohet te i tregosh vetem atyre qe i do shume edhe atyre qe dijn ta komentojne.

  Per komentin e enderave vella eshte mire qe ti largohesh,sepse shume prej njerezve qe i pyet nuk e lojn pa ti dhene 2 mendime apo komentime pra vella une te keshilloj qe ti permbahesh hadithit qe ti tregosh ati qe e don dhe se eshte nga Allahu subhanehu we teala.pra pergezohu se insha Allah ka me qene diqka e mire.
  Kurse se a lejohet apo ndalohet komentimi i enderave,une nuk di se ka ndales per ti komentuar ato mirepo kush din ti komenjtoj?!! pra nuk lejohet me i komentu me thashethemat e plakave,se nese sheh gjak ki mu gzu etj.Pra keto jan peralla te grave.
  Kurse per te keqijat mos u brengos se ato jane nga shejtani i mallkuar.

  wesselamu alejkum
  Së fundi përpunuar nga ebuhalidi: më 06-06-2006 15:50

 5. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 6. #4
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  976

  Re: A ka dikush qe din te i tregoi enderrat dhe a eshte e ndaluar me i komentu ato

  Selam aleikum. Vella i dashur. persa i perket lejimit te komentimit te endrrave, atehere petjeter qe lejohet te komentohen. Kjo ngase 1) Jusufi komentonte enderrat. 2) Ibrahimi pa ne enderr te beje kurban Ismailin dhe u nis ta zbatoje enderren. 3) Muhamedi e pa Aishen ne enderr si nusen e tij dhe e zbatoi ate. 4) rrasuli interpretonte enderrat e sahabave pas namazit te fexhrit. 5) Rrasuli e lejoi Abu Bekrin te interpretonte enderren e sahabit tjeter....etj. Mirepo jo gjithekush mund te interpretoje enderrat. Nga dijetaret islame qe kane interpretuar enderrat eshte tabiini Muhamed ibn Sirin dhe tek ky imam edhe imam Melik ka shkuar per te komentuar enderrat e tij. Dhe te gjithe dijetaret kane rene dakort rreth interpretimit te tij. rrasuli ka thene ne bukhari: "Enderrat e verteta jane 1/46 e profecise". Po ashtu ka thene se pas tij nuk ka me profeci dhe ka thene se mbeten vetem el-mubeshirat, dhe kur sahabat e pyeten se c'jane ato tha: "Enderrat saliha (te drejta) te robit salih (te drejte)". Prandaj vetem enderrat qe perputhen me sheriatin iu kushtohet vemendje. Vetem sheriati eshte kriteri gjykues mbi to. Allahu alem. wa selam aleikum.

 7. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 27-05-2010, 15:17
 2. Përgjigjet: 10
  Postimi i Fundit: 19-04-2010, 01:09
 3. enderat dhe komentimi i tyre
  By Hasiii in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 19-07-2009, 11:12
 4. Kam parë disa ëndërra, komentimi ?
  By almir in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 03-05-2008, 23:35
 5. Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 05-04-2006, 04:14

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •