Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 2 prej 2

Tema: A duhet te falet namazi i drekes, pas atij te Xhumase?

 1. #1
  Saalih nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  31-08-2008
  Postimet
  157
  All-llahu të shpërbleftë
  640
  Falënderuar 236 herë në 116 Postime
  Rep Fuqia
  241

  A duhet te falet namazi i drekes, pas atij te Xhumase?

  Esselemu alejkum we rrahmetullah!

  Sot mbas namazit te xhumas nje vella me tregoi qe kishte lexuar diqka qe duhet te falet dreka mbas namazit te xhumas. Dhe i tregova qe Allahu azzeuexhel nuk na i ben 2 farze ne te njejten koh, dhe qe namazi i drekes falet ne rast qe nuk ke mundesi te shkosh ne xhami apo je vetun, nuk jeni xhemat ne diten Xhuma. Ai tha i di krejt kto qe i the, une kom argument ti nuk ki edhe u qu e fali dreken. Subhanallah.
  Keto texte i kishte lexuar ai:
  ----Aatëherë sipas medhhebit hanefij, pasi që nuk dihet se cili ishte xhemati i parë që e fali namazin e xhumasë i pari, atëherë është mirë që pas namazit të xhumasë të falen edhe katër reqate namaz me nijet të drekës së fundit, e nëse falësi është i sigurt se një xhemat tjetër e ka falur namazin e xhumasë para tyre, atëherë pas namazit të xhumasë detyrimisht (vaxhib) duhet të falet edhe katër reqate namaz me nijet të drekës së fundit.----
  ----Edhe sipas dijetarëve të medhhebeve tjera si Shafiij, Malikij dhe Hanbelij namazi i drekës duhet të falet pas namazit të xhumasë, e për dispozitën e tyre më gjerësisht shiko veprën “El fikhul islami ve ediletuhu 1/280 nga dr. Vehbe Zuhejli.
  [2] Shejh Abdurrahman el Xhuzejri, Kitabul fikhi ala elmedhahibil erbeati – kismul ibadat, 1/386----

  Nese mundeni te me jepni disa argumente te forta qe ska namaz dreke diten e xhuma, qe ti tregoj.
  Ma bani hallall nese kam postu diqka qe sduhet.
  E allahu ju shperbleft me gjdo te mira qe din Ai.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  Re: Namazi i drekes mbas namazit te Xhumas

  Ualejkum selam ue rahmetullahi ue berekatuhu

  Kane ardhur argumentet qe ne diten e xhuma ne kohen e ylese Allahu i ka detyruar burrat me nje namaz farz i cili eshte xhumaja, dhe Pejgamberi(Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te) dhe sahabet dhe ata qe kane ardhur pas tyre nuk kane pas falur pas xhumase ndonje namaz farz.

  Falja e namazit te ylese pas xhumase eshte nga bidatet qe Pejgamberi (Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi te) na ka terhequr verejtjen prej tyre, dhe nuk ka asnje argument qe tregon se pas xhumase falet yleja.

  (Shejh Salih Munexhid)

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Si falet namazi i xhumasë?
  By renata in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 28-05-2010, 17:02
 2. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 07-03-2010, 00:52
 3. A duhet te falet namazi i drekes pas Namazit te Xhumase??
  By taulant01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 20-07-2009, 01:30
 4. Si duhet te veproj nese me ka ikur namazi i xhumase
  By Muhlis in forum Fetua nga Legjna
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 27-05-2009, 16:47
 5. Desha disa sqarime se, a ban ti falet namazi gjenazes atij i cili nuk falet?
  By Muhammed in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 13-04-2006, 01:07

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •