Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 5 prej 5

Tema: A duhet të marrim abdes pas gusllit, a lejohet të falemi pa marr abdes pas gusllit ?

 1. #1
  kraja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  24-06-2007
  Postimet
  16
  All-llahu të shpërbleftë
  20
  Falënderuar 18 herë në 7 Postime
  Rep Fuqia
  0

  A duhet të marrim abdes pas gusllit, a lejohet të falemi pa marr abdes pas gusllit ?

  selam alejkum, desha te dij se a duhet te marrim abdes mbasi te marrim gusel, ose a lejohet te falemi vetem me gusel, apo esht e detyrushme te marrim abdes mbas guslit. Allahu ju a shperbleft

 2. #2
  Grafika e Sumeja
  Sumeja nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,988
  All-llahu të shpërbleftë
  2,084
  Falënderuar 3,761 herë në 1,488 Postime
  Rep Fuqia
  1258

  Re: A duhet të marrim abdes pas gusllit, a lejohet të falemi pa marr abdes pas guslli

  U pyet Shabiu për një çështje dhe tha: “Nuk e zotëroj.” Shokët e tij i thanë: “Të turpëruam.” Ai tha: “Melekët nuk u turpëruan kur thanë: ‘ ... Ne nuk dimë asgjë më tepër nga ç’na ke mësuar Ti’ …" Bekare, 32.
  Ka thënë Ibn Mes'udi – kënaqësia e Allahut qoftë me të!–: "O njerëz! Kush pyetet për dije dhe e di atë le ta thotë. Kush pyetet dhe nuk ka dije le të thotë Allahu është i dijshëm, sepse për atë që nuk e di, është prej dijes të thuash: Allahu është i dijshëm".

 3. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 4. #3
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: A duhet të marrim abdes pas gusllit, a lejohet të falemi pa marr abdes pas guslli

  esselamu alejkum

  Po vella ke abdest nese mer gusell dhe lejohet te falesh, mirepo me kusht qe mos ta prekesh organin gjenital, sepse prekja e organit gjenital e prish abdestin.

  Per te jet i sigurt nga kjo, duhet qe organin gjenital ta pastrosh ne fillim, e pastaj ta lash ter trupin dhe mos ta prekesh me organin, keshtu qe te kesh abdest.

 5. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 6. #4
  muslim4ever nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  23-09-2006
  Postimet
  124
  All-llahu të shpërbleftë
  305
  Falënderuar 150 herë në 71 Postime
  Rep Fuqia
  293

  Re: A duhet të marrim abdes pas gusllit, a lejohet të falemi pa marr abdes pas guslli

  Selam alejkum ve rahmetullahi

  Transmetohet nga Aisheja e cila thotë: Kur pastrohej Muhammedi (Sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem), se pari i lante duart mandej me doren e majt e pastronte organin gjenital të tij, e pas kesaj mirte abdest. Mandej merrte ujë dhe depertonte me gishtat e tij deri ne rrenjet flokeve dhe pershkonte koken e tij keshtu tri herë, mandej e lante terë trupin e tij e ne fund i lante kembet. (Bukhari dhe Muslim)

  Ka disa hadhithe qe pak ndryshojn nga ky, por qka eshtë me rendesi esht se sunnet esht te miresh abdest para se e lan terë trupin; Pasi vet abdesti 'hyn' ne gusul.
  Nese gusulin e ben sipas sunnetit, abdesti 'hyn' aty.
  Inshallah esht e kjart tash.

  We selam alejkum ve rahmetullahi
  O ju që keni besuar! Kini frikë Allahun ashtu siç duhet pasur frikë Ai dhe mos vdisni ndryshe veçse duke qenë muslimanë. (Al Imran 102)

  A nuk shohin në sundimin e qiejve dhe të tokës dhe në çdo gjë që ka krijuar Allahu dhe se mbase fundi i jetës së tyre është fare afër? Në çfarë Fjale (Mesazhi) pas këtij, do të besojnë pra? (Al A'raf 185)

 7. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 8. #5
  Gjeniu i Vogel nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  06-09-2007
  Lokacioni
  Suedi
  Postimet
  327
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 613 herë në 239 Postime
  Rep Fuqia
  361

  Re: A duhet të marrim abdes pas gusllit, a lejohet të falemi pa marr abdes pas guslli

  mendimi im ësht qe i Urti në qdo problem ka lën edhe zgjidhjen. urtësia ,ose lehtësimi ësht aty se për personin që nuk ësht në gjendje të mar abdest për at individ ësht më mir të pastrohet sesa të falet i pa pastërt. sepse Allahu e di qe ka njerz qe nuk kan mundsi ti përmbushin kërkesat e Allahut. Allahu e di më mir!

Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 31-05-2010, 17:43
 2. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 18-02-2010, 21:40
 3. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 05-04-2009, 15:17
 4. A duhet të marrim abdes pas gusulit?
  By Ebu Hatib in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 23-02-2009, 17:40
 5. A është më mirë të marrim abdes apo të marrim tejemum?
  By Ebu Hatib in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 22-02-2009, 21:18

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •