Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 3 prej 3

Tema: A është e lejuar për femra falja e namazit në natyrë?

 1. #1
  Grafika e Aferdita
  Aferdita nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  21-08-2008
  Postimet
  1,021
  All-llahu të shpërbleftë
  3,392
  Falënderuar 1,535 herë në 840 Postime
  Rep Fuqia
  674

  A është e lejuar për femra falja e namazit në natyrë?

  Selam alejkum

  A kemi të drejtë femrat mu fal në natyrë? Nëse po cilat janë ato vende ku mund të falemi, nese jo pse?
  Jeta e kësaj bote është një përjetim i shkurtër dhe mashtrues, e mos u mashtro të zotërosh ç’ka aty, por merr vetëm atë që të nevojitet; do të kesh shumë

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e ebu abdullah
  ebu abdullah nuk është i/e kyçur Administrator
  Data e Anëtarësimit
  28-12-2003
  Postimet
  976
  All-llahu të shpërbleftë
  450
  Falënderuar 2,833 herë në 602 Postime
  Rep Fuqia
  940

  Re: A është e lejuar për femra falja e namazit në natyrë?

  Ve alejkum selam ve rahmetullah

  Moter e nderuar, ju lutem qe, gjate parashtrimit te pyetjeve te detaloni pake me teper rastin qe keni per qellim. Ne kete menyre mund te evitoni pyetje te panevojshme si: "Pse ne natyre, pse nuk falesh ne shtepi" "Cka ke per qellim me ´natyre´" etj.

  Eshte e qarte moter se, namazi eshte Obligim i padiskutueshem. Do te thote, namazi duhet te falet patjeter, pa marre parasysh se ku gjendeni.

  Nese eshte fjala per nje moter me nikab, dhe me fjalen ´natyre´ keni per qellim ndonje shetitje, apo ndonje organizim Islam ne natyre, etj, dhe aty jane prezent edhe vellezerit, etj, etj., atehere, nese motra eshte e vetedijshme se dikush mund ta shohe aty ku falet, ne kete rast motra (me nikab) falet me nikab, dmth, me fytyre te mbuluar.

  Do te thote, nese me fjalen ´ne natyre´ keni per qellim, thjesht, ju ka zene namazi diku jashte, atehere moter e nderuar, namazin duhet falur aty ku te zene koha, dmth, nese ke frike se nuk mund te arrish ne shtepi brenda kohes se namazit perkates.

  Dhe All-llahu e di me se miri.

  Selamun alejkum

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 12 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e Aferdita
  Aferdita nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  21-08-2008
  Postimet
  1,021
  All-llahu të shpërbleftë
  3,392
  Falënderuar 1,535 herë në 840 Postime
  Rep Fuqia
  674

  Re: A është e lejuar për femra falja e namazit në natyrë?

  Selam alejkum


  Vella i nderuar nga nje pyetje kaq e vogel keni dhene nje pergjegjie shume te madhe me keni sqaruar diqka qka kam kerkuar une ma ben hallall .Allahu te shperblefte .
  Jeta e kësaj bote është një përjetim i shkurtër dhe mashtrues, e mos u mashtro të zotërosh ç’ka aty, por merr vetëm atë që të nevojitet; do të kesh shumë

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. A është i lejuar këndimi i Kur'anit për femra ?
  By Aferdita in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 11-06-2009, 08:15
 2. A është e lejuar përzierja e meshkujve me femra,nëse është e sigurt që nuk ka fitne?
  By Ebu Hatib in forum Fetua nga Sheikh Muhammed Ibn Ibrahim Alu Shejkh (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 09-03-2009, 23:34
 3. Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 02-03-2009, 23:16
 4. Sa është i lejuar grimi tek femra?
  By Aferdita in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 7
  Postimi i Fundit: 21-01-2009, 07:24

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •