Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 5 prej 5

Tema: A eshte e vertete se shkaterrimi i botes do te ndodh ne vitin 2012, sikurse pretendon filmi ''2012''

 1. #1
  sabina nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  21-09-2009
  Lokacioni
  vushtrri
  Postimet
  21
  All-llahu të shpërbleftë
  19
  Falënderuar 45 herë në 20 Postime
  Rep Fuqia
  150

  Smile A eshte e vertete se shkaterrimi i botes do te ndodh ne vitin 2012, sikurse pretendon filmi ''2012''

  Es selamu alejkum
  A eshte e vertet ky filmi 2012 me keto ngjarje qe shkatrrimi i botes do te ndodh ne kete vit pra ne 2012 ku po munden me qen aq te sigurt qe kjo ka me ndodh pikerisht ne 2012.Pres pergjigje..

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Ebu Hatib nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  29-01-2009
  Lokacioni
  Shkup - Maqedoni
  Postimet
  5,277
  All-llahu të shpërbleftë
  1,364
  Falënderuar 4,836 herë në 2,096 Postime
  Rep Fuqia
  2910

  Re: 2012!!!

  Ve Alejkum Selam

  Pergjigjen e kesaj pyetje, mund t'a lexosh ne lidhjen ne vijim: A është e lejueshme të shikohet filmi i ri amerikan "2012"?

  Es Selamu Alejkum

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 5. #3
  Ibn Abdullah nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  19-11-2009
  Postimet
  196
  All-llahu të shpërbleftë
  579
  Falënderuar 346 herë në 143 Postime
  Rep Fuqia
  235

  Re: 2012!!!

  es-selam alejkum

  Se pari ku film eshte bere vetem sa per te patur shikushmeri dhe ska patur per qellim qe ti bej njerzit te besojn ne kesi gjera ,keshtu eshte qeshtja te me te gjithe filmat fantastik etj ,dhe ky eshte nje prej tyre .

  Njerzit jashte jan ankuar ne kete film ,sepse disa jane ndikuar nga ky film , dhe arsyeja pse jane ndiku dihet , mosbesimtaret mirren me gjera te kota ,me besime te kota dhe ajo eshte arsyeja pse ka ndiku ku film i kote tek ata


  A jane bazuar keta qe kane bere kete flim tek ndonje mendim i ndonje besimi te kote ,apo te ndonje person i caktuar ,siq ishte rasti ateher me nje kish qe deklaroj para vitit 2000 se do te ndodh kijameti ne vitin 2000 ,nuk e dim ku kane marrur ata kete ide per kete film ,dhe seshte me rendesi ajo gje per ne si musliman

  Ate qka e dime me siguri te plote eshte se tere keto thenie ne kete film jane thenie te kota dhe jane shenje e injorances se njerzve per te verteten e kjart , e ajo esht se vetem Allahu e din se kur do te ndodh kijameti


  Kaptin -A'raf / Ajeti 187

  "Të pyesin ty (Muhammed) për çastin (katastrofën e përgjithshme) se kur do të ndodhë ai. Thuaj: "Atë e di vetëm Zoti im, kohën e tij nuk mund ta zbulojë kush pos Tij (e sjell kijametin pa e hetuar asnjë nga krijesat). Çështja e tij (se kur do të ndodhë) është preokupim i rëndë (për krijesat) në qiej e në tokë. Ai (katastrofa) nuk ju vjen ndryshe, vetëm befas. Të pyesin ty sikur ti di për të. Thuaj: "Për të di vetëm All-llahu, por shumica e njerëzve nuk e dinë (pse është e fshehtë)".

  Vetem Allahu e din momentin e shkatrimit te kesaj bote

  Ndersa sa i perket shenjave qe tregohen ne hadithe , kemi shenjat vogla dhe shenjat e medha te kijametit dhe ne sipas tyre mund te kemi nje ide se sa eshte afer kijameti por skemi mundesi ta dijm kurre do te ndodh , ate gje ska mundesi askush ta din perpos Allahut

  Dhe njeher pritet qe pas nje kohe te fillojn shenjat e medha , e kur do te fillojn se dijm ne , ka mundesi pas 50 apo 100 apo me shume , Allahu e din mas miri ate gje , ato gjera jane te fshehta per ne dhe ne muslimanet nuk e lodhiim vehten per ate qeshtje.

  Ne si musliman duhet ti bejm ibadet Allahut ,e per ato qeshtje te fshehta kujdeset Allahu yne , i Cili kujdeset edhe per ne

  Falenderimi i takon Allahut qe na beri musliman , qe na largoj nga gjdo besim i kote (si ai ne film) dhe na beri prej atyre qe e falenderojn Ate(me namamz,agjerim etj ) per gjdo te mire qe na ka dhene

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Grafika e erollkosova
  erollkosova nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  30-10-2009
  Lokacioni
  kosov
  Postimet
  208
  All-llahu të shpërbleftë
  592
  Falënderuar 327 herë në 165 Postime
  Rep Fuqia
  238

  Re: A eshte e vertete se shkaterrimi i botes do te ndodh ne vitin 2012, sikurse pretendon filmi ''20

  Selamu alejkum
  Allahuju shperbleft vella Ebu Hatib per pergjigjen dhe kete njoftim pergjigje.
  LA HAVLE VE LA KUVETE IL LA BILAH
  (Nuk ka forcë që mund ti kundërvihet fuqisë së Allahut -asgjë nuk mund të ndodhë pa lejen e Allahut)

 8. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 9. #5
  arber gerguri nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  17-12-2007
  Postimet
  103
  All-llahu të shpërbleftë
  58
  Falënderuar 240 herë në 93 Postime
  Rep Fuqia
  240

  Re: A eshte e vertete se shkaterrimi i botes do te ndodh ne vitin 2012, sikurse pretendon filmi ''20

  We alejkum selam

  Muslimani i mirëfillt, beson ne ate ç'far eshte shpallur ne kur'an, dhe sunnetin e pejgamberit sal-lallahi alejhi we selelm, dhe ne kur'an gjejme ajete te shumta, si: "Allahu eshte ai qe di te tashmen, dhe te ardhmen" , dhe kjo do te mjaftonte per secilin musliman, se ç'do parashikim, paralajmerim nga njerzit mund te jen vetem rrena, fantazma, trillime etj dhe ska gje te vertet ne to, prandaj edhe filmi "2012" eshte i llojit (zhanrit) "film triller"......

  Prandaj ne nga muslimanet do i bejme pyetje vetes sone; Vallë, mos ka fol ndonjeri me Zotin dhe te marri nje lajm qe fundi i botes do te ndodhi pikerisht ne vitin 2012?.... sigurisht qe jo dhe skemi qka me u lodh ne kete pune me shum

  Allahu e di me se miri.....

  ps; Te pyesin ty per oren e fundit, thuaj vetem Allahu eshte i njoftuar per kete!...

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. A eshte kufr me besu qe ne 2012 do te behet kijamet?
  By nita01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 27-04-2010, 19:34
 2. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 18-04-2010, 09:42
 3. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 20-01-2010, 21:42
 4. A është e lejueshme të shikohet filmi i ri amerikan "2012"?
  By Kalimtari in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 23:59
 5. Kiameti në fund të 2012-ës?
  By Abdurrezak in forum Këshilla të Përgjithshme
  Përgjigjet: 10
  Postimi i Fundit: 18-08-2009, 05:11

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •