Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Faqja 1 prej 2 12 FundFund
Rezultatet 1 deri 10 prej 20

Tema: A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!

 1. #1
  Grafika e muslim_965
  muslim_965 nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  14-03-2006
  Postimet
  143
  All-llahu të shpërbleftë
  300
  Falënderuar 270 herë në 95 Postime
  Rep Fuqia
  329

  A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!

  Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu.
  Vllezer edhe motra te ndershem mysliman.Un po e parashtroj nji pyetje kush di me shum rreth kesaj teme shum interesante ndoshta edhe aktuale,pasi kemi hy ne milienumin ku sic na ka paralajmeruar Allahu ne Kur´an ne suren Isra,ajetet:4,5,6,7..per paraqitjen e dyt te shtetit Jehudij(israelit,cifut);pasi rradhen e par Allahu i mposhti dhe i turperoj kur vendin e tyre e shkelen muxhahidet ne kohen e Omerit r.a(simbas ibn Kethirit);pastaj Allahu-thot ne Kuran-perseri do ti bej shtet dhe do ti forcoj kundra myslimaneve.Pastaj do tu vjen kercnimi tjeter i dyte kur Allahu do ti lishoj rrobt e vet qe ti vrasin(poshtrojn) fytyrat e tyre dhe do tva rrenojn ate qe kan ndertuar dhe do ta zhdukin fitnen e tyre mbi faqen e dheut,dhe perseri do te hyn si clirimtar ne mesxhidil Aksane e shenjte(Kuds).
  I permendem evrejt(jehudit,cifutet)sepse egzistenca e tyre ngusht eshte lidhur me fitnen e mesihi dexhallit.Pasi ky esht cifut dhe do te lajmerohet si mbret dhe mbrojtes i tyre(cifuteve).Lexoni sajtet cifute dhe do te shiqoni se si ata pregatiten per ardhjen e tij.
  Thot Resulullahi s.a.v.s:se ai(dexhalli do te lajmerohet kur myslimant do ta harrojn paraqitjen e tij),nuk do te permendet ne minbera,hutba,ligjerata..etj
  Ose:Ai(dexhalli) do te lajmerohet kur njeri(nji mysliman)nga ummeti im shum do ta nevrikos; ...edhe do del vet ti pastron punt me to.
  Ne sahih Bukharin jan mbi 53 hadithe qe tregojn per te dhe shenjat e tij.
  Ne interes tonin eshte qe te dim dhe informohemi sa ma shum per fitnet e tija...
  Pyetja osht:A ESHTE GJALL AI(DEXHALLI)D.M.TH A ESHT MIDIS NEVE,DHE A ESHT AKTIV OSE PASIV,A PO PERZIHET NE CESHTJET E NJERZIMIT SOT....?????
  JEZZAKUMULKHAJR.
  Së fundi përpunuar nga muslim_965: më 02-06-2006 21:03
  Ibn Kajjim el-Xheuzi thote:
  ''Kerkush nuk do te shpeton nga pipthat e shirkut te madh,pervec atij i cili pastron teuhidin e tij,dhe ai i cili i afrohet Allahut azze ue xhel, me armiqesi ndaj mushrikeve''.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!

  esselamu alejkum

  vella anonimus do ti pergjigjem pyetjes tende me hadithin e vetem qe e transmeton Pejgamberi s.a.v.s nga Sahabijt,te cilet pasi qe e kan pranuar Islamin i kan treguar Pejgamberit s.a.v.s se keta dy sahabi e kishin humbur rrugen dhe i kishte mar nje kafsh dhe i kishte derguar tek nje njeri i cili ishte i lidhur ne pranga dhe e cilsuan ate njeri se si e kishte pamjen e Pejgamberi s.a.v.s tha se ky eshte Dexhalli.
  Pra vella dexhalli eshte gjalle mirepo nuk vepron pra sipas hadithit ai eshte i lidhur deri sa ta lejoj Allahu Subhanehu we Teala qe te dal.Sikurse Jexhuxhet edhe Mexhuxhet.
  Allahu na ruajt prej fitnes se Dexhallit

  wesselamu alejkum

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 8 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e muslim_965
  muslim_965 nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  14-03-2006
  Postimet
  143
  All-llahu të shpërbleftë
  300
  Falënderuar 270 herë në 95 Postime
  Rep Fuqia
  329

  Post Re: A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!

  Selam alejkum we rahmetulla!

  Sa i perket Mesihi dexhallit un sa kam lexuar per te tregojn se ai eshte gjall dhe eshte i fshehur ne vend te panjohur,mirpo ai vepron(komandon)ne fshehtesi(i maskuar)edhe se endej nuk ka dal haptazi.Perarsye se ai kur do te dal do paraqitet si nji lider boteror ne krizen me te madhe kur njerzit kan halle me shum edhe po presin ndryshime,qe do tu jep njerzve zgjidhje,paqe dhe do tu ndihmon te varferve,grave dhe te shtypurve kurse do ti lufton teroristat(myslimant).Dhe do del kur do fillon te rrezikohet egzistenca e shtetit cifut,kurse myslimant fillojn te perparojn ne frontin e luftes.
  Ai bashk me cifutet esht konspiratori kryesor i rendit te ri boteror,dhe cpikes i mbi se tremilion shenjave per ti larguar njerzit ne dalalet.Ja disa shenja nga sunneti i Resulullahit savs qe na ka paralajmeruar:
  1.Eshte qorr ne syrin e djathte,midis ballit i shkruan K F R,i shkurt dhe bajmak me flok te zinj kacurrel,steril,nuk ben femij.
  2.Do te paraqitet midis Shamit dhe Irakut,kurse do te behet i njoftun ne veri te iranit ne qytetin Isfahan,ne vendin e quajtur "jehude".
  3.Cifutet e isfahanit jan te paret qe do ti bashkanjgjiten,pastaj do ta pasojn rrafidat(shijat),grat,mendjelehtit,ata qe e kan pasion(dojn)muziken,(sepse ai do ti ndjell me muziken e tij mahnitese dhe magjike), dhe se fundi do ti bashkangjiten edhe munafiket,saqe thot i Derguari jon se do ti bashkangjiten krejt munafiket e Mekes dhe Medine(70 mij munafika).
  Ne Sahih Muslimin libra 041,nr:7034:tregon Enes ibn Maliku:Ka then i Derguari jon savs se dexhallin do ta pasojn 70 mij cifut te Isfahanit duke mbajtur shalla(me veshje)Iraniane.
  4.Ata qe e adhurojn ate do te hyjn ne xhennetin e tij te rrejshem,kurse te tjert ne xhehennemin e tij te rrejshem.
  5.Do te udhton me nji shpejtesi te madhe prej nji skai te botes ne skain tjeter.
  6.Per veti do thot(prezentohet)simbas njerzve dhe mentalitetit:disave u thot se esht zot,disave,pejkamber,Isai a.s,kurse shijave do tu lajmrohet si mehdi,shpetimtari i tyre..etj.
  7.Eshte mjeshter i perkryer i magjiave dhe arteve...etj.
  Kurse keni kujdes kete fakt,lexoni se esht me rendesiERISA NE GJITH SAHIHET TREGOHET SE AI ESHTE QORR NE SYRIN E DJATHT;POASHTU NE SAHIH MUSLIM LIBRI 041;NR:7010,THOT:TRANSMETON HUDHEJFJA R.A,SE I DERGUARI JON savs,KA THEN SE DEXHALLI ESHT QORR NE SYRIN E MAJTE????.......cka don me then kjo,KURSE hadithi osht SAHIH?kjo don me thon se ai do mundohet ta fsheh te meten me mjete kosmetike,kestuqe do duket qorr ne syrin e majte,poashtu edhe fjalen e tij te shkruajtur KFR,midis ballit do ta fshin me mjete kosmetike(ose me operacion).
  KU ESHTE TASH MOMENTALISHT DEXHALLI?
  Momentalisht simbas te gjitha indikacioneve,ai ndodhet:ne IRAN,dhe mundohet ta mbledh ushtrin e cifuteve dhe shiave(rrafidave),edhe pse ato gjoja se mundohen me liftuar cifutet,por ato jan DELE TE ZEZA,d.m.th jan pallavrat e tyre me na mashtru neve myslimaneve,se ai Dexhalli tash po rri dhe pin caj me kryetart e shtetit apostat(rrafidij)te Iranit.edhe deri tash ka pas sukses me i mbledh disa mijera ushtar.Mbani mend:Shijat(rrafidat)edhe cifutet jan nji milet pasi te paret e shijave ishin cifut,edhe ata beson ne ardhjen e mehdit te tyre"(dexhallit")i cili do ti shpeton prej sunnive,dhe mendojn ta bejn shtet te perbashket midis cifutve dhe shijave sic po mundohen tash.
  Kohen e fundit nese jeni qe i ndjekni rrjedhat ne ngjerjet palestineze.Autoritetet cifute kan ble me pak shekela(para evreje)nji muftini te Kudsit(jerusalemit)si edhe shum te tjer ne universitetin e el-Ahzarit,me emrin:ABDUSHEJTAN EL RRUMI,nji muftini derr-hallall,qe ka thon se duhet tu bohet sexhde ushtareve cifut.shiqo fotot ma posht,dhe i ka bind pasuesit e vet qe tu bien ne sexhde ushtareve cufut mbas namazit te xhumas kur kan dal nga mesxhidi Aksaja,dhe ka thon:"Perpara un shum i kom urrejt evrejt,dhe kam enderruar me va pre qafat atyne, por tash un i dua ata dhe un jam rrobi dhe sherbetori i tyre i digjueshem."Kohen e fundit kan filluar pasuesit e tij ti nderrojn edhe emrat prej ne Abdullah,ne abdall-lati,abdal-uzza..etj.
  Pra qellimi i dexhallit eshte qe ta pasojn edhe udheheqsat mysliman(munafiket)duke menduar ata se dexhalli nuk osht ky se ky nuk osht qorr ne syrin e djath,edhe flokt nuk i ka kacurrela,edhe se nuk osht i shkurter..etj.
  Mirepo cifutet i din shum bukur keto kurtha te tija,dhe me te madhe kan filluar te mbjellin drurin e vet(shih foto posht Netanjahu,duke mbjell Gharkadin).Sepse ai do ti mbron dhe fsheh cifutet kur do te jen ne hall.
  Ja se cka thojn cifutet:NEVE KADAL POR SIGURT JEMI DUKE NDERTUAR NJI ARMADE(USHTRI)PREJ KRYPTO-JAHUDIJVE NE SHTETIN E IRANIT,EDHE DITA DITES SHUM MUSLIMAN I PRANOJN TRADITAT E XHAHILIJETIT,EDHE VENDET TONA PO MBUSHEN ME DRUNJT E GARKADIT,E GJITHA CKA DUHET ME BO SOT OSHT TE PRESIM....
  NEVE NA DUHEN TE GJITH ATA QE MUNDET TE NA NDIHMOJN TI KONVERTOJM MYSLIMANT NE CDO RRUGE DHE ME CDO MENYRA NE:ATEISM,HINDUISM,MARKSIZEM,HUMANISM,DEMOKRATISM, KRISTIANIZEM,AGNOSTICIZEM,DEISM,JUDAISM,BUDISM..ET J.PERARSYE SE NEVE E DIM SE I VETMI ISLAMI OSHT FE E VERTETE.
  TASH E KEMI CEL NJI SAJT TE RI NE INTERNET:"MENDIMTARET E LIR TE MEKES(Freethought Mecca)"I CILI SAJT SE SHPEJTI DO TE JET NE SHERBIM TE TE GJITH ATYRE MYSLIMAN,DUKE JU THEN KURSE GRATIS DHE NDIHMA PER TI FUT NE XHAHILIJET DHE ME I LARGU NGA E VERTETA.
  TE GJIT TI BASHKOHEMI KONSPIRACIONIT BOTEROR ME NDIHMA ME PARA,LIBRA,PROPAGANDA,TE CILAT NEVE DO TE NA NDIHMOJM TI KTHEJM SIDOMOS ATA IMAMET E TYRE TE FORT NE ISLAM DHE TE PATHYESHEM QE TI BLEJM ME SHUMA TE MEDHA PARASH.SHUMICEN E KRYETAREVE DHE ULEMAT E TYRE NEVE I KEMI BLE ME PARA ,NE KAN MBETUR EDHE DISA TE TJER TE PA RENDESISHEM.
  TE GJITH NDIHMAT CONI NE KETE ADRES:
  The Freethought Mecca
  Box 666
  Yahutha al-Ishkherioti Synagogue
  27 Mulhid Lane
  Brahmin City, 08932-7194, Hinjewstan
  mailto:freethoughtmecca@yahoo.com

  Alhamdulillat! The murtads of FTMecca are contributors to the latest book edited by Ibn Warraq
  Leaving Islam: Apostates Speak Out
  Want to be notified by email when this site is updated?
  The Nadir Ahmed Phenomenon

  Kjo esht or vllazen nji aktivitet i vogel i tyne qe neve nuk i dim sa e sa aktivitete te tjera ata pregaditin kundra nesh.Allhu na mbrojt,por ne duhet te jemi sycel edhe te informohemi per cdo gje....
  ATA THURIN KURTHA NDAJ JUSH,POR EDHE ALLAHU THUR KURTHA NDAJ TYRE,KURSE ALLAHU ESHT KURTHETHURES MA I MIR...
  Grafikat e Shtuara Grafikat e Shtuara
  Së fundi përpunuar nga muslim_965: më 03-06-2006 18:51
  Ibn Kajjim el-Xheuzi thote:
  ''Kerkush nuk do te shpeton nga pipthat e shirkut te madh,pervec atij i cili pastron teuhidin e tij,dhe ai i cili i afrohet Allahut azze ue xhel, me armiqesi ndaj mushrikeve''.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!

  esselamu alejkum

  Vella siq thash edhe me par se dexhalli eshte gjall mirepo i lidhur dhe nuk i dihet vendi i sakt se ku gjendet.Kurse ai do te del ne ate kohe kur muslimanet fitojn lufta te shumta dhe ne nje luft pasi qe ta fitojne luften muslimanet fillojn qe ti mbledhin plaqkat e luftes kur ndegjojne se ka dal dexhalli dhe i lejne muslimanet plaqkat e luftes dhe largohen nga ato vende.

  Kurse sa i perket thashethanjeve se ai vepron tani dhe eshte me njerez duke vepru keto jane genjeshtra te qafirave Allahu i shkaterofte.

  wesselamu alejkum

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Grafika e muslim_965
  muslim_965 nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  14-03-2006
  Postimet
  143
  All-llahu të shpërbleftë
  300
  Falënderuar 270 herë në 95 Postime
  Rep Fuqia
  329

  Re: A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!

  Selam alejkum ve rahmetullah!
  Vlla ebuusame ,ju thoni se dexhalli osht gjall por i lidhur...?ku esht ky argumenti se ai rrin i lidhur?kurse sa e di un ai dexhalli ka qen lidhur derisa ka qen gjall Resulullahi s.a.v.s,pastja eshte i liruar...pra qellimi jon esht me ditur a eshte ai i lidhur apo jo?nese osht i lidhur prej kur qendron i lidhur?kush ka argumente le te urdheron...
  Allahu ju gezoft. we alejkum selam
  Ibn Kajjim el-Xheuzi thote:
  ''Kerkush nuk do te shpeton nga pipthat e shirkut te madh,pervec atij i cili pastron teuhidin e tij,dhe ai i cili i afrohet Allahut azze ue xhel, me armiqesi ndaj mushrikeve''.

 10. #6
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!

  eselamu alejkum

  Vella une ta sjella argumentin se ka qen i lidhur pra ti sjell argument se eshte zgidhur.Sikurse te ishte i zgidhur kishte me u paraqit sikurse jexhuxht dhe mexhuxhet.

  vella ne hadithin e lart permendur ceket se si dexhalli pasi qe bisedon me ata njerezit te cilet kan shkuar tek ai i thot atyre:"Me te vertete se shpresoj qe te me lejohet mua nje dit qe te dal,do te dal dhe do te shetis neper toke ....." hadithin e transmeton Temim EDdari i cili ishte krishter e e pranoi islamin. Per kete hadith shejh Albani ka thene se eshte Sahih,(shih SAHIH EL XHAMI hadithi numer 7889)

  pastaj hadithi tjeter ku Pejgamberi s.a.v.s thote:"me te vertete dexhalli do te del nga nje hidherim qe e hidheron ate"( shih SAHIH ELXHAMI hadithi numer 2380)hadithi sahih

  hadhithi tjeter ku transmetohet se Pejgamberi s.a.v.s thote:"Dexhali do te del nga nje pjes e tokes nga Lindja e cila quhet HARASAN..." (shih Sahih ELXHAMI haidthi numer 3404) hadithi sahih

  Te gjitha keto hadithe vella dhe te tjera tregojne se ai nuk ka dale por eshte i lidhur derisa te ja lejoj Allahu Subhanehu we Teala qe te dal,Allahu na ruajt prej fitnes se tij.

  wesselamu alejkum
  Së fundi përpunuar nga ebuhalidi: më 04-06-2006 02:13

 11. Për këtë postim, ju falënderohen 10 Përdorues në vijim:


 12. #7
  Grafika e muslim_965
  muslim_965 nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  14-03-2006
  Postimet
  143
  All-llahu të shpërbleftë
  300
  Falënderuar 270 herë në 95 Postime
  Rep Fuqia
  329

  Re: A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!

  بسم الله الرحمن الرحيم
  Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!

  Vllezen dhe motra te ndershem mysliman!

  Po diskutojm rreth temes:a eshte gjall dhe a vepron dexhalli?
  Un do mundohem do te sjell disa argumente nga dijetaret e mehershem te selefit dhe sot;cka mendojn ata per kete teme?
  Allahu e shperbleft vllaun Ebuusame i cili na erdhi me nji argument nga tregimi i nji sahabiu Temim ed-Darit;kur anija i ka qit menji ujdhes tepanjohur dhe jan takuar me shtazen te leshte e quajtur Xhesasa,e cila i ka takuar me pas me personin d.m.th dexhallin me te cilin kan ber dijalogun e njohur...hadith te cilin Shejh Albani (Allahu e meshiroft),e ben sahih.
  Por nga ky hadith nuk mundet te merret vesh(nuk mundet te kuptohet)cka nenkupton me termin i lidhur?a don te thot ajo se eshte edhe pasiv,edhe rri ne nji vend?ose don me then edhe dicka tjeter?

  Ja se cka thot shejh:
  Abdul Kareem bin Saleh al Humaid.
  Ceshtja(ngjarja) e dexhallit eshte nji nder ceshtjet ose ngjarjet thelbesore prej se kur esht paraqit njerzimi: prej kohes se Ademi a.s,e deri ne kijamet;dhe per dexhallin jan informuar te gjith ummetet e meparshme ne detaje;kurse Resulullahi s.a.v.s na ka pershkruar ne detaje edhe me te imta perarsye se ne ummetin e tij ai do del haptazi.
  Sahabet ne kohen e Resulullahit s.a.v.s;ceshtjen e dexhallit aq e kan marr seriozisht,saqe mendonin se ai do te lajmerohet ne cdo moment;saqe i kan percjell edhe disa persona te dyshimte duke menduar se jan dexhalli;edhe ne cdo namaz kan permendur duan e njohur...qe Allahu te na mbron edhe nga fitneja e dexhallit.
  Resulullahi s.a.v.s,na ka terhjek verejtjen SIKUR AI PO LAJMEROHET NE CDO MOMENT,konstant,edhe na ka nxit qe te folim shpesh per te.
  Ky shejh me tutje thot-se fitneja e dexhallit VETEM SE NA KAN KAPUR edhe dita dites po thellohet edhe me shume,AJO ESHTE PREZENT DHE AKTIVE NE CDO VEND DHE KOHE.Kjo fitne qe egziston sot kurr nuk ka qen me pare.Ne fakt thot ky:ka ardhur casti vetem se kur dexhalli do te lajmerohet haptazi.Per ate ne interes te besimtareve eshte qe ta dallojn kete fitne,te jen te vetedijshem dhe te marrim masa mbrojtese.
  Ky pastaj citon SHEJHUL ISLAMIN IBN TEJMIJE SE CKA KA THEN PER DEXHALLIN.
  SHEJHUL ISLAM IBN TEJMIJE(r.a) PER DEXHALLIN KA THEN:

  FITNET(mashtrimet) e dexhallit nuk do te jen te mbyllur(izoluar)vetem ne nji vend te caktuar ose kohe(period) te caktuar.FITNEJA E TIJ NUK DO TE DAL VETEM NE KOHEN E TIJ,KUR AI ME VEC PARAQITET HAPTAZI;POR FITNET DHE MASHTRIMET E TIJA KAN EGZISTUAR EDHE ME PAR NE CDO KOH DHE VEND NE HISTORIN NJERZORE.
  NE BAZE-thot shejhu-CDO PERSON QE PRANON,OSE KA PRANUAR NE KOHRAT ME TE HERSHME DHE VENDET E NDRYSHME,TE KUNDERTEN E SHERIATIT(ligjit te Allahut);ËSHTE NDIKUAR NGA FITNEJA E DEXHALLIT.
  SIDOQOFTE FITNEJA(mashtrimet,anarkija dhe cudirat)E DEXHALLIT,DO TA ARRIN KULMIN(klimaksin)NE MOMENTIN KUR MË DEXHALLI DO TË DEL HAPTAZI PARA NJERZVE.
  PËR ATË SHKAK-thot shejhu-ATA TE CILET ALLAHU I KA MBROJT NGA E KEQJA(fitneja,mashtrimi)E DEXHALLIT,DO TE MBETET I MBROJTUR NGA TE GJITH TE KEQIAT MA TE VOGLA TE TIJA,PAMAR PARASYSH A ESHTE PREZENT DEXHALLI HAPTAZI NE KOHEN ETIJ OSE ESHT I FSHEHUR.
  PER ATE SHKAK,DUHET TE KEMI KUJDES PER KETE REALITET DHE DUHET TA DALLOJM KOHEN KUR AI RRI FSHEHT DHE KUR DO TE DEL HAPTAZI.
  Ne librin e tij:As-Sabeeniyah (faqe 514),midis tjerave konstaton:
  RESULULLAHI savs I KA KESHILLUAR SHOKET E TIJ QE TE PERMENDIN VAZHDIMISHT DUAN E NJOHUR ...O ALLAH! ME MBRO PREJ ZJARRIT TE XHEHENNEMIT,SPROVAVE TE VARRIT DHE SPROVAVE TE MESIHI DEXHALLIT(sahih muslim)... NE CDO NAMAZ;KETE E KA BO PER ARSYE SIC DUHET TE KERKOJSH MBROJTJE NE CDO MOMENT PREJ ZJARRIT TE XHEHENEMIT,VDEKJES ASHTU EDHE PREJ FITNEVE TE DEXHALLIT TE CILAT JAN PREZENT KONSTANT.Allahu e di me se miri...
  Nese ka dikush argumente tjera eshte mir qe ti prezenton.
  Allahu na mbrojt nga fitneja e dexhallit.
  Inshaalla ndonji rradh tjeter do flasim mbi :a jan lajmeruar Jexhuxhi edhe Mexhuxhi!
  we selam
  ...duhan eshte koha e fitneve(sprovave me te renda) kur do te ndeshen,do te luftojn mes veti dy grupe myslimanesh;njeri grup jan besimtar te paster pa nifak(hipokrita,dyftyrsha),kurse grupi tjeter jan dyftyrshat (munafika) pa iman...ka then Resulullahu s.a.v.s
  Së fundi përpunuar nga muslim_965: më 05-06-2006 01:55
  Ibn Kajjim el-Xheuzi thote:
  ''Kerkush nuk do te shpeton nga pipthat e shirkut te madh,pervec atij i cili pastron teuhidin e tij,dhe ai i cili i afrohet Allahut azze ue xhel, me armiqesi ndaj mushrikeve''.

 13. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 14. #8
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!

  esselamu alejkum

  Vella i dashur ma ben hallall se tani e kam pare postimin tend.Vella tani te kuptova se qka e ke qellimin per veprat e dexhallit,pra vella une e shoh se ke gabuar ne titullin e temes apo permbajtjen e temes "A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!" sepse me kete teme nenkuptojme se a eshte gjall dexhalli dhe a eshte duke vepruar ai d.m.th a eshte duke vepruar personalisht ai.Per kete shkak do ta ndaj kete postim ne 2 pjese: pjesa e par do te permbaje ate qe e kam ceke edhe me heret,per dexhallin dhe vepren e tij, dhe pjesen e dyt do ti ceki veprat tjera qe quhen veper e dexhallit edhepse ate nuk i ben dexhalli.

  1.Pjesa e pare: Vella i nderuar ti ceka argumentet qe tregojne se dexhalli eshte i lidhur dhe nuk vepron do ti sjelli prap per shkak qe te jet e kompletume tema:
  a) thote dexhalli ne hadithin qe e transmeton temim eddari:"Me te vertete se shpresoj qe te me lejohet mua nje dit qe te dal,do te dal dhe do te shetis neper toke ....." Per kete hadith shejh Albani ka thene se eshte Sahih,(shih SAHIH EL XHAMI hadithi numer 7889), Pra vella ne se pari ne sheriat e marim hadithin ALA DHAHIRIHI domethane e marim ashtu siq eshte derisa vjen ndonje argument dhe tregon se e ka tjeter kuptim apo e anulon ate hadith.pra me kete hadith kuptojme se dexhalli eshte i lidhur dhe nuk vepron. Po e shtoj edhe diqka per ata te cilet e kuptojn Usuli fikhun se:Me "delaletu nas" d.m.th me ate qka eshte ardh ne hadith qartazi kuptohet se eshte i lidhur, kurse me "Isharetu Nas" d.m.th me ate qka nenkuptohet prej hadithit eshte se dexhalli eshte pasiv sepse po te ishte aktiv kishte me i sprovuar ata te cilet kan shkuar tek ai.

  b) pastaj hadithi tjeter ku Pejgamberi s.a.v.s thote:"me te vertete dexhalli do te del nga nje hidherim qe e hidheron ate"( shih SAHIH ELXHAMI hadithi numer 2380)hadithi sahih. Pra ky hadith i mposht genjeshtrat e atyre qe thojne se dexhalli eshte ne mesin tone.

  2. pjesa e dyte: Vella ate qka ke dasht ti te sjellesh me tekstet e Ibn tejmijes qe ke thene :"SHEJHUL ISLAM IBN TEJMIJE(r.a) PER DEXHALLIN KA THEN:FITNET(mashtrimet) e dexhallit nuk do te jen te mbyllur(izoluar)vetem ne nji vend te caktuar ose kohe(period) te caktuar.FITNEJA E TIJ NUK DO TE DAL VETEM NE KOHEN E TIJ,KUR AI ME VEC PARAQITET HAPTAZI;POR FITNET DHE MASHTRIMET E TIJA KAN EGZISTUAR EDHE ME PAR NE CDO KOH DHE VEND NE HISTORIN NJERZORE.NE BAZE-thot shejhu-CDO PERSON QE PRANON,OSE KA PRANUAR NE KOHRAT ME TE HERSHME DHE VENDET E NDRYSHME,TE KUNDERTEN E SHERIATIT(ligjit te Allahut);ËSHTE NDIKUAR NGA FITNEJA E DEXHALLIT.

  Vella kjo eshte e vertete mirepo kjo nuk don te thot se dexhalli i ka mashtruar ata mirepo kjo tregon se ata kan ra apo kan bere vepra qe jan te dexhallit kete e vertetojn edhe hadithe te shumta:

  a) transmetohet se Pejgamberi s.a.v.s ka thene:" Do te paraqiten ne Ummetin tim Genjeshtare dhe DEXHALLA,do te jene njezet e shtate (27),prej tyre kater (4) gra,kurse une jam vula e pejgambereve dhe nuk ka pejgamber pas meje" Shejh Albani e ka bere kete hadith sahih (shih Sahih el Xhami hadithi numer 4258) me kete hadith kuptojm se Pejgamberi s.a.v.s i ka quajtur ata qe do ta quajn veten pejgamber jane dexhalla.Pra vepra e tyre eshte veper e dexhallit.

  b) transmetohet se Pejgamberi s.a.v.s ka thene:"Do te vijne ne kohet e fundit,dexhalla genjeshtare,do te vijne tek ju dhe do tu tregojne ngjarje te cilat nuk i keni ndegju ju e as baballaret e juaj,keni kujdes qe mos te ju humbin dhe te ju sprovojne" Shejh Albani e ka bere kete hadith sahih (shih Sahih el Xhami hadithi numer 8151). Pra vella edhe ne kete hadith Pejgamberi s.a.v.s i quan ate te cilet do te vijne me vone dhe do te genjejne dexhalla.

  Pra vella shejh islam ibn tejmijja duke u bazuar ne keto hadithe se edhe ata te cilet genjejne dhe therasin ne harame,dhe therasin jasht asaj qka eshte ne sheriat jane DEXHALLA,per kete edhe e ka cek shejhul islam ibn tejmijja thenjen qe e ke sjell:"CDO PERSON QE PRANON,OSE KA PRANUAR NE KOHRAT ME TE HERSHME DHE VENDET E NDRYSHME,TE KUNDERTEN E SHERIATIT(ligjit te Allahut);ËSHTE NDIKUAR NGA FITNEJA E DEXHALLIT" Pra gjdo person qe pranon te kunderten e sheriatin nga dikush eshte ndikuar nga dexhalli i cili ka qen shkak qe ky ta pranoj ate.

  insha Allah mendoj se mjafton Allahu te shperblefte vella

  wesselamu alejkum

 15. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


 16. #9
  sunnih nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  26-06-2006
  Postimet
  917
  All-llahu të shpërbleftë
  1,153
  Falënderuar 2,885 herë në 762 Postime
  Rep Fuqia
  975

  Re: A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!

  Selam aleikum. Allahu te shperblefte Abu Usama per pergjigjen. Vetem desha te them dicka; Hadithi i Tamim ed-darit tregon se Dexheli ishte i lidhur por nuk tregon se do te jete i lidhur gjithnje dhe delile per kete eshte fakti se Rrasuli dyshonte se Ibn Sejad ishte dexheli dhe prandaj u fsheh pas hurmave per te pare nese ishte dexheli apo jo. Umari betohej se Ibn Sejad ishte dexheli dhe sahabat i ruheshin atij dhe ka shume transmetime lidhur me kete. Sikur hadithi i Tamimit te tregonte se dexheli do te qe i lidhur edhe me vone as Rrasuli dhe as sahabat nuk do te dyshonin tek Ibn Sejad. Wa aleikum selam.

 17. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 18. #10
  Grafika e ebuhalidi
  ebuhalidi nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  02-01-2004
  Postimet
  594
  All-llahu të shpërbleftë
  313
  Falënderuar 2,459 herë në 508 Postime
  Rep Fuqia
  965

  Re: A është gjallë dhe a është duke vepruar Dexhalli ?!

  esselamu alejkum

  Vella sunnih Alahu te shperblefte per postimin,mirepo keto me qka u argumentove ti nuk eshte argument

  vella hadithi tregon se dexhalli eshte i lidhur dhe hadithet tjera te cilat i kam permend tregojne se ai DO TE DEL APO DO TE SHFAQET,ku transmetohet se Pejgamberi s.a.v.s thote:"Dexhali do te del nga nje pjes e tokes nga Lindja e cila quhet HARASAN..." (shih Sahih ELXHAMI haidthi numer 3404) hadithi sahih,e qe tregon se ai eshte i lidhur deri sa ta lejoj Allahu xh.sh.qe te del.

  Dhe te gjitha hadithet qe i kam cek nuk jane ne kundershtim me hadithin qe e ke cek ti ku ke thene: "Rrasuli dyshonte se Ibn Sejad ishte dexheli dhe prandaj u fsheh pas hurmave per te pare nese ishte dexheli apo jo" Vella pejgamberi s.a.v.s ka dyshuar se mos eshte shfaqur dexhalli,pra mos ja ka lejuar Allahu xh.sh qe te dal. Pra vella nuk ka kundershtim mes haditheve vetem se duhet me i kuptuar,dhe me i bashkuar hadithet.Pra vella dexhalli eshte i lidhur dhe ne e besojm ashtu siq ka ardh ne hadith,deri sa ta lejoj Allahu xh.sh qe te dale.Por vepra qe quhen vepra te dexhallt jan prezente siq e kam sqaruar ne postimin e kaluar.Por dexhalli nuk eshte ne mesin tone siq pretendojn disa,sepse hadithi tjeter qe transmetohet se Pejgamberi s.a.v.s kur u tregonte sahabeve se si do te shfaqet dexhalli ne nje pjes te hadithit (e cila po na intereson per kete teme) thote pejgamberi s.a.v.s:"pasi qe ta fitojne luften muslimanet fillojn qe ti mbledhin plaqkat e luftes kur ndegjojne se ka DAL DEXHALLI dhe i lejne muslimanet plaqkat e luftes dhe largohen nga ato vende" Pra vella sikur te ishte dexhalli prezent ne mesin tone nuk kishte me thene pejgamberi s.a.v.s"pasi ndegjojn se ka dal dexhalli" Pra vellezer dexhalli eshte i lidhur deri sa te doj Allahu xh.sh.

  Allahu na ruajt prej fitnes se tij

  wesselamu alejkum

 19. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


Faqja 1 prej 2 12 FundFund

Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 10-05-2010, 16:13
 2. Çka është Dexhalli dhe çka do të bëjë ai?
  By muslimone in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 25-01-2010, 22:03
 3. a jom duke vepruar mir
  By sotllari in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 10-08-2009, 18:23
 4. A eshte degjalli gjalle tani?
  By Jasna in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 12-10-2008, 18:48
 5. Kur futesh në xhami dhe dielli është duke lind, duke perënduar, a të falë dy rekate ?
  By Etheristi in forum Fetua nga Sheikh Nasiruddin Albani (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 27-12-2005, 17:44

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •