Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 7 prej 7

Tema: A është haram prishja e virgjëritetit pa qenë e martuar dhe pa bërë marrëdhënie me një burrë por duke e prishur vetë atë ?!

 1. #1
  anetarja2013 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  04-12-2010
  Postimet
  49
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  A është haram prishja e virgjëritetit pa qenë e martuar dhe pa bërë marrëdhënie me një burrë por duke e prishur vetë atë ?!

  Es Selamu Alejkum.

  A eshte haram prishja e virgjeritetit pa qene e martuar dhe pa bere marredhenie me nje burre?

  P.sh i ka kaluar vjet per martese, dhe nuk e marrin me per grua, dhe kjo pa bere marredhenje * me askend don ta prish virgjeritetit pasi qe me nuk ka shprese per t'u martuar.

  Sepse e kam hallen te pamartuar dhe une qysh e kam degju tinez qe don ta prish virgjeritetin vet, sepse ajo i ka mbi 35 vjet mos gabofsha.

  Cfare denimi e merr ne Ahiret po qe se e prish pa bere marredhenje me askend, por e prish vet me dicka?

  Ma beni hallall per kete pyetje.

  Allahu subahehu te'ala ju shperbleft.

  Es Selamu Alejkum.

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  re: A është haram prishja e virgjëritetit pa qenë e martuar dhe pa bërë marrëdhënie me një burrë por duke e prishur vetë atë ?!

  alejkum selam

  Nuk e di se per qfar arsye deshiron ta hjek virgjinitetin pasi qe kjo nuk i pengon asgje nje femre.

  Mirepo sido q ete jet eshte e ndaluar nje gje e till, pasi qe virgjiniteti lejohet te largohet vetem me martes apo per ndonje semunjde, perndryshe ndalohet.

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 5. #3
  anetarja2013 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  04-12-2010
  Postimet
  49
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: A është haram prishja e virgjëritetit pa qenë e martuar dhe pa bërë marrëdhënie me një burrë por duke e prishur vetë atë ?!

  Selam alejkum.

  Allahu te shperbleft per pergjigjen, arsyeja se perse don ta prish eshte se i ka kaluar vjet per martese, i ka mbi 30 e dicka vjet (35-37) me sa e di une, dhe me nuk mendon per martese, pasi qe ajo mendon qe nuk e merr askush me ate pasi i ka ato vjet.

  Por, a ki argumente (ajete kur'anore / apo hadithet e Pejgamberit alejhi ve selam) qe tregon se prishja e virgjeritetit eshte haram, pos me martese apo per ndonje semundje?
  Dhe a ka baze qe mundet me demtu shendetin e vet po qe se e vepron kete?

  Allahu te shperbleft per pergjigjen, dhe ta shtoft dijen. Amiiin!

  Es Selamu Alejkum.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  abu-bakr-al-shatry nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  10-03-2012
  Postimet
  14
  All-llahu të shpërbleftë
  10
  Falënderuar 13 herë në 8 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: A është haram prishja e virgjëritetit pa qenë e martuar dhe pa bërë marrëdhënie me një burrë por duke e prishur vetë atë ?!

  e selamu alejkum , pasi qe ajo qenka 30 35 vjet , perse e ka humbur shpresen tek Allahu , nje grua ne farefisin tim eshte martuar tani ne moshen 40 vjeqare dhe Allahu i ka dhuruar edhe femijë , kështu qe e rruges kishte me qen qe ti ta kshillosh ate ti thuash se te martohet , duke i then se : ne internet gjdo dit tregojn per gra qe kan mbi 35 vjet dhe gjejn femij e keshtu .
  e selamu alejkum , ishte mendimi dhe keshilla ime , nese kam gabuar diqka ma ben hallall .

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Mësuesi1 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  08-03-2012
  Postimet
  8
  All-llahu të shpërbleftë
  40
  Falënderuar 6 herë në 3 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: A është haram prishja e virgjëritetit pa qenë e martuar dhe pa bërë marrëdhënie me një burrë por duke e prishur vetë atë ?!

  Citat Postuar fillimisht nga Muslimane Elhamdulilah Shiko Postimin
  Selam alejkum.

  Allahu te shperbleft per pergjigjen, arsyeja se perse don ta prish eshte se i ka kaluar vjet per martese, i ka mbi 30 e dicka vjet (35-37) me sa e di une, dhe me nuk mendon per martese, pasi qe ajo mendon qe nuk e merr askush me ate pasi i ka ato vjet.

  Por, a ki argumente (ajete kur'anore / apo hadithet e Pejgamberit alejhi ve selam) qe tregon se prishja e virgjeritetit eshte haram, pos me martese apo per ndonje semundje?
  Dhe a ka baze qe mundet me demtu shendetin e vet po qe se e vepron kete?

  Allahu te shperbleft per pergjigjen, dhe ta shtoft dijen. Amiiin!

  Es Selamu Alejkum.
  We alejkum selam...Së pari shpresoj se ma bën hallall 'Ebu Muadh' pasi që atij i jeni drejtuar. Ju motër e dashur keni pyetur se ku janë argumentet kur'anore dhe të Sunnetit për këtë çështje.

  1.Gabimi i parë që keni bërë është se kinse i ka kaluar mosha për martesë. Ndoshta All-llahu e ka sprovuar me këtë gjë por kjo nuk d.m.th. se i ka kaluar koha për martesë sepse ka mjaftë shumë raste kur njerëzit kanë krijuar familje edhe në mosh më të vjetër sesa personi në fjalë,por e gjithë kjo është mungesë e dijes së mirëfillt. Ngase po t'a lexoje Historinë e Zekerijas a.s. kur ai ishte i shtyr në mosh dhe gruaja e tij ishte sterile,shikoje Kur'anin:"O Zekëria, Ne po të përgëzojmë ty me një djalë, emri i të cilit është Jahja, e që askush para tij nuk u emërtua me këtë emër. Ai tha:Zoti im, si do të kemë unë djalë kur gruaja ime ishte që nuk lind, e unë kam arritur pleqëri të thellë? Tha:Ja, kështu Zoti yt ka thënë: se ajo për Mua është lehtë; Unë të krijova më parë ty, që nuk ishe fare!"[Merjem 7-9].

  2.Pastaj humbja e shpresës në All-llahun është një bela e madhe,All-llahu na ruajtë dëgjojeni Kur'anin Thotë Allahu i Madhëruar: (Ibrahimi ) Tha: “Askush nuk e humbë shpresën në mëshirën e Zotit të vet, përveç atyre që janë të humbur”. (Hixher, 56).Thotë Allahu i Madhëruar: Mos e humbni shpresën nga mëshira e All-llahut, pse vetëm populli jobesimtar e humb shpresën në All-llahun”. (Jusuf, 87)

  Prandaj nuk keni nevojë as ju as ajo e askush që beson All-llahun të bëj gjëra të tilla sepse All-llahu nuk i do,Ai subhanehu we te'ala e do sabrin e shpresën në All-llahun.

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 11. #6
  anetarja2013 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  04-12-2010
  Postimet
  49
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 0 herë në 0 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: A është haram prishja e virgjëritetit pa qenë e martuar dhe pa bërë marrëdhënie me një burrë por duke e prishur vetë atë ?!

  Alejkum Selam.

  Allahu ju shperbleft per pergjigjet, por me lind pyetja se a mundet me demtu veten po qe se e prish virgjeritetin vet pa bere marredhenje me askend, pos vet duke e prishur ate apo duke shkuar tek mjeku, sepse as une nuk pajtohem me hallen time e cila mendon se nuk e merr me ate pasi eshte e shtyre pak ne moshe, hoxha ebu_muadhi mire eshte pergjigjur por dua argumente se perse nuk lejohet prishja e virgjeritet vet (apo tek mjeku) pasi qe me nuk mendon per martese halla ime? E jo se perse i ka humbur shpresat per martese. M'falni qe po flas - ndoshta ju dukem e tepert per ju, por sipas meje ajo po e tepron ngase po zgjidh shume, e keshtu qe me duhet ta keshilloj ate ne menyre me te mire nese don te martohet nese jo - jo! Une nuk perzihem ne punet tjereve, por edhe une isha e interesuar te dij se a lejohet prishja e virgjeritetit vet apo tek mjeku per kesi lloj rastesh (qe jane te shtyra ne moshe e qe nuk mendojne me per martese), e jo vetem pse e kam pare hallen time ashtu duke thene, por isha kureshtare dhe deshta te dij me shume rreth kesaj ne ceshtje fetare, megjithate ju falenderoj shume per pergjigjet, Allahu ju shperbleft e qofte i kenaqur me ju te gjithe, por e pres prape pergjigjen (ate qe i kam trashesuar shkronjat). Ma beni hallall nese jeni rene dakort me mua.
  Allahu ju shperbleft per mirekuptim!

  Es Selamu Alejkum.

 12. #7
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  Re: A është haram prishja e virgjëritetit pa qenë e martuar dhe pa bërë marrëdhënie me një burrë por duke e prishur vetë atë ?!

  es-selamu alejkum
  na ben hallall per vonim mirepo nuk kam pas koh per te hyr ne forum

  sa i perket argumentit Allahu i Madheruar thote: "Edhe ata që janë ruajtur prej punëve të ndyra (amorale). Me përjashtim ndaj grave të veta dhe ndaj robëreshave që i kanë në posedim, ata nuk qortohen për to. E kush kërkon përveç tyre, të tillët janë të shfrenuar (meritojnë dënim)." (El Mearixh 29-31)

  Dijetaret islam me kete ajet e ndalojne edhe mastrubimin, pra edhe gruaja per ta prishur virgjinitetin duhet te fus diq ne organin e saj, dhe kete e ka ndaluar Allahu i Madheruar, pra ndalohet qe gruaja te fus diq ne organin e saj perveq per sherim.

  Pastaj Allahu dhe pejgamberi alejhis-selam i ka lavderuar femrat e virgjeta po ashtu ka permendur se edhe prej cilesive te Hyrijeve ne xhenet jan se ato gjithmone jan virgjeresha, pra pse nje femer te prish virgjinitetin e saj vetem me arsyen se i ka humbur shpresat pe rmartes, virgjiniteti nuk eshte nje gje e rend apo e mundimshme per femren e qe nuk mund ta mbaj apo i pengon asaj.

 13. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •