Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: A është nusja e obliguar të jetojë në një shtëpi me vjehrrin dhe vjehrrën? A ka të drejtë vjehrra t'ia ndalojë nuses që të shkojë diku...

 1. #1
  Tipa nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  19-08-2011
  Postimet
  27
  All-llahu të shpërbleftë
  20
  Falënderuar 27 herë në 17 Postime
  Rep Fuqia
  0

  A është nusja e obliguar të jetojë në një shtëpi me vjehrrin dhe vjehrrën? A ka të drejtë vjehrra t'ia ndalojë nuses që të shkojë diku...

  Selamun alejkum,

  Kam disa pyetje me lidhje me Prindërit e burrit:

  1. Sa e ka nusja të obliguar të jetoj me një shtëpi me vjehrrin dhe vjehrrën?

  2. Un e kam mar burrin pa letra dhe në fillim kur jemi taku për tu fejuar aj me tha se un martohem me letra që ti ndihmoj familjes. Mirpo aj e ka patur gjithnjë rrogën më të vogël saqë nuk e ka patur mundësin që tju ndihmoj aj dhe e kemi ndihmuar familjen e tij me rrogën time.

  3. Vjehrra shum her më thot se djali im është më i bukur dhe un nuk i përshtatem gjalit të saj edhe pse mu burri vet më ka zgjedh dhe më don kështu siç jam. Vjehrra edhe pse smë pëlqen kështu siç jam kur jan në pyetje të hollat ajo bëhet kinse më don më shum se krejt tjeret deri sa ti mer të hollat. Si duhet un të sillem me at vjehërr që më don vetëm për interes? (ajo ndoshta edhe smë don vetëm për interes por ashtu sillet me mua [All-llahu e din më së miri] un ashtu ndjehem). A duhet un të sillem me atë sikur të jem rrobëresh e saj edhe pse ajo çdoher ma lendon zemren? Burri më thot ti patjeter e ke se ajo është nëna ime dhe ti ke ardh në shtëpin ton. Kush është gabim? Un prap e respektoj kur vjen tek ne (pasiqë ne jetojm në zvicër me burrin) ose kur shkojm ne në pushim, dhe sillem me të ashtu siç duhet mirpo edhe vjehrra më thot se ti patjeter e ke ske rrugdalje tjeter, kur më thot ashtu mu më lëndohet zemra. Sepse un e di se nuk e kam patjeter. A kam mëkat un se më prishet zemra? A i ka nusja hak vjehrrit dhe vjehrres? Ajo më thot se un i kam hak asaj pasiqë ajo më ka rritur burrin, mirpo edhe mua më ka rritur dikush dhe ato më nënçmojn dhe më zënë si rrobëresh, pasiqë un qe 6 vite kam punuar për ata.

  4. A kan të drejt vjehrria tja ndaloj rejes të mos shkoj dikund edhe pse burri e lejon. Kemi patur shum raste në pushim kur e kam pyetur burrin se a guxoj të shkoj dikund dhe aj më ka lejuar, pastaj vjehrri apo vjehrra më kan ndaluar.

  Ju lutem pergjygje të sinqert, si mendoni ju për këto çështje?

  Me Respekt dhe All-llahu ju shperbleft.
  Së fundi përpunuar nga Tipa: më 18-10-2011 10:58

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  Re: A është nusja e obliguar të jetojë në një shtëpi me vjehrrin dhe vjehrrën? A ka të drejtë vjehrra t'ia ndalojë nuses që të shkojë diku...

  Ue alejkum selam

  1- Nusja eshte e detyruar qe te jetoje aty ku jeton burri, dhe nese ai jeton me prinderit e tij atehere edhe gruaja duhet te jetoje me ata me kusht qe te mos e keqtrajtojne nusen, mos e shajne pa shkak, mos e nencmojne etj.

  2- Pasuria qe ti e fiton te perket ty personalisht dhe nuk je e detyruar qe te ndihmosh familjen e tij vetem nese ti deshiron.

  3- Keto fjale nuk lejohen sepse burri e ka shikuar vete gruan e tij para marteses(ne
  pergjithesi).

  Nusja nuk i ka hak prinderve te burrit por nese i sherben atyre atehere ka bere nje gje te mire.

  4- Vjehrra nuk ka te drejte me e ndaluar nusen qe te shkoje ne ndonje vend nese burri lejon nje gje te tille me kusht qe te mos kete haram ne vendin qe shkon.

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Tipa nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  19-08-2011
  Postimet
  27
  All-llahu të shpërbleftë
  20
  Falënderuar 27 herë në 17 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: A është nusja e obliguar të jetojë në një shtëpi me vjehrrin dhe vjehrrën? A ka të drejtë vjehrra t'ia ndalojë nuses që të shkojë diku...

  Esselamun Alejkum,

  All-llahu ju shperbleft per pergjygjen.

 6. #4
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  Re: A është nusja e obliguar të jetojë në një shtëpi me vjehrrin dhe vjehrrën? A ka të drejtë vjehrra t'ia ndalojë nuses që të shkojë diku...

  Citat Postuar fillimisht nga Tipa Shiko Postimin
  Esselamun Alejkum,

  All-llahu ju shperbleft per pergjygjen.
  Ue alejkum selam

  Amin edhe juve

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •