Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: A i lejohet një femrës që të shikojë një mashkull, nëse qëllimi është të arrihet dituri e jo për të kënaqur epshin me atë shikim ?

 1. #1
  Grafika e ummutahir
  ummutahir nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-05-2010
  Postimet
  361
  All-llahu të shpërbleftë
  91
  Falënderuar 265 herë në 143 Postime
  Rep Fuqia
  270

  A i lejohet një femrës që të shikojë një mashkull, nëse qëllimi është të arrihet dituri e jo për të kënaqur epshin me atë shikim ?

  Esselamun alejkum a i lejohet nje gruas ta shohe ni bur pamarparasysh ku, ne video ose fotografi ose ne internet ka shum lloj video islame me bura ? apo e ka haram? Si pershembull nese ndergjoj ligjerat, dhe ni hoxhe po ligjeron a i lejohet gruas ta shohe ate apo bon mekat me e pa? qe te jet qellimi me mesu diqka e jo epshi! dhe te kunderten si eshte kjo pun ke burat pasi ka shum lloj faqesh si facebook qe shum bura po hyn dhe shum lloj femra aty me fotografija te ndeyshme jan eudhubillah si eshte puna ketyre burave? ju lutem me jepni argumente allahu ju shperbleft !!
  لا اله الا الله محمد رسول الله


  Thuaj: " Namazi im ,kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime jane thjesht per All-llahun ,Zotin e boteve"! (El En-am ,162)

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Thumame ibn Uthal nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  27-11-2010
  Postimet
  2,648
  All-llahu të shpërbleftë
  215
  Falënderuar 808 herë në 565 Postime
  Rep Fuqia
  1073

  re: A i lejohet një femrës që të shikojë një mashkull, nëse qëllimi është të arrihet dituri e jo për të kënaqur epshin me atë shikim ?

  Citat Postuar fillimisht nga ummutahir Shiko Postimin
  Esselamun alejkum a i lejohet nje gruas ta shohe ni bur pamarparasysh ku, ne video ose fotografi ose ne internet ka shum lloj video islame me bura ? apo e ka haram? Si pershembull nese ndergjoj ligjerat, dhe ni hoxhe po ligjeron a i lejohet gruas ta shohe ate apo bon mekat me e pa? qe te jet qellimi me mesu diqka e jo epshi!...
  Alejkum selam,
  Lexo pergjigjen ne lidhjet ne vijim:

  A është haram shikimi në gjininë e kundërt?

  Pse është i ndaluar shikimi në njeriun e gjinisë së kundërt?  Citat Postuar fillimisht nga ummutahir Shiko Postimin
  ... dhe te kunderten si eshte kjo pun ke burat pasi ka shum lloj faqesh si facebook qe shum bura po hyn dhe shum lloj femra aty me fotografija te ndeyshme jan eudhubillah si eshte puna ketyre burave? ju lutem me jepni argumente allahu ju shperbleft !!
  Shkurte:Keta burra/gra s'kane frige Allahun andaj e bejne kete gje.Vet kyçja ne facebook=FITNEBOOK eshte e ndaluar,e lere me te vendoset foto ne facebook=FITNEBOOK kur dihet fare mire se ne Islam as fotografi nuk lejohet te kemi.Allahu na ruajt

  Si keshille liko ne lidhjen ne vijim:
  A lejohet të kemi facebook nëse në të nuk kemi foto?
  Hoxhë Ali al Temimi,(All-llahu e liroftë nga burgu i Tagutit) ka thënë:
  "Këta (Rabiovcat) janë Havarixhë ndaj thirrësave Islam, janë Murrxhia ndaj pushtetarëve, janë si Rafidit ndaj grupeve tjera, dhe janë si Kaderit ndaj jehudive,krishterëve dhe jobesimtarëve tjerë."

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e ummutahir
  ummutahir nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-05-2010
  Postimet
  361
  All-llahu të shpërbleftë
  91
  Falënderuar 265 herë në 143 Postime
  Rep Fuqia
  270

  Re: A i lejohet një femrës që të shikojë një mashkull, nëse qëllimi është të arrihet dituri e jo për të kënaqur epshin me atë shikim ?

  Allahu ju shperleft per mundin qe e jepni!
  Domethen edhe nese ndergjon ligjerata me video qe ligjeron ndonje Hoxhe gruaja e ka haram me e pa ate ligjerat ?me nevoiten argumente shum ,per ket jam tu pyet me tutje shpresoj qe dot mar pergjigjeje esselamun alejkum !
  لا اله الا الله محمد رسول الله


  Thuaj: " Namazi im ,kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime jane thjesht per All-llahun ,Zotin e boteve"! (El En-am ,162)

 6. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 7. #4
  Ebu Umame nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  05-05-2010
  Postimet
  707
  All-llahu të shpërbleftë
  116
  Falënderuar 485 herë në 275 Postime
  Rep Fuqia
  458

  Re: A i lejohet një femrës që të shikojë një mashkull, nëse qëllimi është të arrihet dituri e jo për të kënaqur epshin me atë shikim ?

  Citat Postuar fillimisht nga ummutahir Shiko Postimin
  Allahu ju shperleft per mundin qe e jepni!
  Domethen edhe nese ndergjon ligjerata me video qe ligjeron ndonje Hoxhe gruaja e ka haram me e pa ate ligjerat ?me nevoiten argumente shum ,per ket jam tu pyet me tutje shpresoj qe dot mar pergjigjeje esselamun alejkum !
  Ve alejkum selam

  Pyetje: Cili është vendimi islam mbi shikimin e burrave nëpërmjet televizonit apo shikimit i tyre në rrugë?

  Përgjigje: Shikimi i gruas në drejtim të burrave është dy lloje:

  1. Shikimi me epsh dhe kjo ndalohet.

  2. Shikim i rëndomtë pa epsh.
  Ky shikim është legjislativ sipas mendimit më autentik të dijetarëve.
  Argument për ketë është se Aisha, radiallahu anha, i shikonte ata persona që luanin në xhami, gjithashtu ngaqë gratë në kohën e të Dërguarit shkonin në tregje dhe nuk kemi ndonjë fakt apo dëshmi se u ndaluan nga kjo vepër.
  Mirëpo nëse shikimi bëhet me epsh dhe pasion, ndalohet, qoftë televizon, qoftë në rrugë. (Përgjigjet: Muhamed ibën Salih El-Uthejmin).

  Pyetje: A është i lejuar shikimi i televizorit ?

  Përgjigja e Lexhnetul Ame li Idarat el buhuth el Ilmije uel Ifta ued-dave uel irshad në Arabi Saudite: Shikimi i televizionit është i lejuar nëse shikon gjëra të lejuara, si p.sh. lexim Kurani, ligjërata fetare, programe biznesi apo lajme politike, por nëse në televizor ka përmbajtje me haram, si p.sh. muzikë, apo këngëtare ose këngëtar duke kënduar dhe në përgjithësi themi se në qoftë se shikon gjëra të lejuara, atëherë lejohet shikimi i televizionit, por nëse shikon gjëra të ndaluara, ndalohet shikimi i tij.
  Nëse dikush shikon gjëra të lejuara për të kaluar kohën e tij, kjo nuk është e preferuar, pasi kohën njeriu duhet ta shfrytëzojë në gjëra më primare, si p.sh. të kaloj kohën me familjen e tij apo në ndonjë punë që do t’i sjellë dobi popullit musliman.
  Dhe më mirë është që të largohet në përgjithësi nga televizori për shkak se është mjet i cili të lehtëson shikimin apo dëgjimin e harameve. (Fetava Islamije 3/322)

 8. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •