Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 4 prej 4

Tema: A ka dy mendime te dijetareve, rreth asaj se a mundet gruaja me menstruacione, te qendroje ne xhami?

 1. #1
  Grafika e sunna
  sunna nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-08-2007
  Postimet
  5,142
  All-llahu të shpërbleftë
  10,178
  Falënderuar 6,698 herë në 3,261 Postime
  Rep Fuqia
  2572

  A ka dy mendime te dijetareve, rreth asaj se a mundet gruaja me menstruacione, te qendroje ne xhami?

  Pyetja eshte zhvendosur nga kjo teme: A i lejohes gruas gjate menestruacioneve te qendroje ne xhami per te degjuar mesim ?

  Es Selamu Alejkum


  A ka nga dijetaret 2 mendime reth kesej qe a mundet me ndejt me ndegju p sh ligjerata , apo smundet a e lejon ndonjeri ndejen per ndegjim apo per mesim te kuranit ?
  Së fundi përpunuar nga Ebu Hatib: më 01-01-2010 14:06
  Hasan el-Basriu ka thënë, “Nëse e sheh një person që po garon me ty për këtë botë atëherë garo me të në lidhje me botën e ardhshme.


  Puno me vetveten dhe përmirsoj dobësitë e tua! Pastaj e kupton se do të të mjaftoj ty kjo – në vend të gjykimit të të tjerëve.

  "Kush është muslimani më i mirë, o i Dërguar i ALLAHUT? Ai tha: "Ai prej gjuhës dhe dorës të së cilit, muslimanët tjerë janë të ruajtur". (Transmetojnë Imam Buhariu dhe Muslimi)

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Katani nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  07-05-2009
  Postimet
  686
  All-llahu të shpërbleftë
  208
  Falënderuar 413 herë në 190 Postime
  Rep Fuqia
  423

  Re: A i lejohes gruas gjate menestruacioneve te qendroje ne xhami per te degjuar mesim ?

  Citat Postuar fillimisht nga sunna Shiko Postimin
  Es Selamu Alejkum


  A ka nga dijetaret 2 mendime reth kesej qe a mundet me ndejt me ndegju p sh ligjerata , apo smundet a e lejon ndonjeri ndejen per ndegjim apo per mesim te kuranit ?
  Ve alejkum selam

  A ka marre gjynahe per qendrimin ne xhami, duke qene me menstruacione?

  Shejh Bin Bazi, Allahu e meshirofte e ndalon qendrimin e femres me menstruacione ne xhami, dhe te ketij mendimi kane qene edhe kater imamet, te cilet jane bazuar ne hadithin qe ka transmetuar Aishja radiallahu anhu dhe Umi Seleme radiallahu anhu, ne te cilin transmetohet se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thene:

  ''Nuk lejohet qe te hyje ne xhami gruaja me menstruacione dhe njeriu xhunub.'' (Transmetojne Ebu Davudi dhe Nesaiu)

  Mirepo Shejh Albani, Allahu e meshirofte, hadithin e ka klasifikuar si te dobet, andaj nuk mirret per argument.

  Esselamu alejkum

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  969

  Re: A ka dy mendime te dijetareve, rreth asaj se a mundet gruaja me menstruacione, te qendroje ne xh

  Ualejkum selam

  Dietaret kane dy mendime rreth kesaj ceshtje: Mendimi i pare eshte se nuk lejohet ashtu sic e permendi vellai me siper.

  Kurse mendimi i dyte eshte se kjo gje lejohet siç e lexove ne kete link A i lejohet gruas gjate menestruacioneve te qendroje ne xhami per te degjuar mesim ?
  Së fundi përpunuar nga EbuAbdurrahman: më 01-01-2010 16:16

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 7. #4
  Grafika e sunna
  sunna nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  09-08-2007
  Postimet
  5,142
  All-llahu të shpërbleftë
  10,178
  Falënderuar 6,698 herë në 3,261 Postime
  Rep Fuqia
  2572

  Re: A ka dy mendime te dijetareve, rreth asaj se a mundet gruaja me menstruacione, te qendroje ne xh

  Es Selamu Alejkum


  Allahu xh sh ju shperbleft me xhennet firdaus per pergjigjet
  Hasan el-Basriu ka thënë, “Nëse e sheh një person që po garon me ty për këtë botë atëherë garo me të në lidhje me botën e ardhshme.


  Puno me vetveten dhe përmirsoj dobësitë e tua! Pastaj e kupton se do të të mjaftoj ty kjo – në vend të gjykimit të të tjerëve.

  "Kush është muslimani më i mirë, o i Dërguar i ALLAHUT? Ai tha: "Ai prej gjuhës dhe dorës të së cilit, muslimanët tjerë janë të ruajtur". (Transmetojnë Imam Buhariu dhe Muslimi)

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. A i lejohet gruas gjatë menstruacioneve të qëndrojë në xhami për të ndëgjuar mësim ?
  By EbuAbdurrahman in forum Fetua nga Sheikh Ebu Isak El-Huvejni (All-llahu e ruajtë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 01-01-2010, 12:50
 2. A është e lejuar që gruaja me menstruacione të shkojë në xhami?
  By Katade in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 11-12-2009, 18:36
 3. A ka marre gjynahe per qendrimin ne xhami, duke qene me menstruacione?
  By Ebu Malik in forum Fetua nga Sheikh Abdul Aziz Ibn Abdullah Bin Baz (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 24-06-2009, 08:44
 4. Si i fal gruaja me menstruacione dy rekatet e ihramit?A i lejohet asaj te lexoje Kuran?
  By Ebu Hatib in forum Fetua nga Sheikh Abdul Aziz Ibn Abdullah Bin Baz (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 26-04-2009, 16:14
 5. Leximi i Kuranit nga gruaja lehonë dhe me menstruacione
  By Asija122 in forum Gruaja dhe Familja
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 15-10-2008, 19:37

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •